Wpis z mikrobloga

@lab_rat: jakiś czas temu trafiłem na art gdzie podobno naukowcom udało się znaleźć sposób obserwacji bez zmiany stanu ale jakoś cicho o tym więc zakładam że jednak coś nie pykło... Ale jak by się faktycznie udało to było coś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@PROponujek @lab_rat
ale ostatnio większy mindfuck u mnie wzbudził fakt że pomiar prędkości światła bazuje na jego odbiciu oraz założeniu że w obu kierunkach przemieszcza się równie szybko. A nie ma obecnie metody która by była w stanie zbadać tą prędkość w jedną stronę. A sam mindfuck polega na tym że nic nie stoi na przeszkodzie żeby w jedną stronę światło sobie leciało z prędkością c/2 a w drugą natychmiastowo ( ͡
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@lab_rat: co to za janusz fizyka tu jest prezentowana XD.
Idąc dalej twoim tokiem rozumowania, dlaczego to, że foton, który odbił się od cząstki przelatującej przez szczelinę, jest obserwowany (wpada do twojego oka) na coś wpływa? Przecież jak nie obserwujesz to ten foton się i tak powinien "odbić" od tej nie obserwowanej cząstki i wpłynąć na jej zachowanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@badmate: to już swego czasu Einstein opisywał że przy pomiarze zakłada się, że świało lecące z punktu A do B i po odbiciu z B do A będzię poruszać się z tą samą prędkością
Swoją drogą nad tym problemem pochylił się też Veritasium i SmarterEveryDay (ten drugi jest gościem który jest inżynierem więc coś tam wiedzą o czym mówią)
Filmik poniżej jak by co
@PROponujek: @severh: tylko ze to nie jest obserwacja, ze sie po prostu patrzy i o zmieniło się tylko taka "obserwacja", ktora ingeruje w sam proces, wiec czemu wszyscy sie dziwia ze efekt koncowy jest inny ¯_(ツ)_/¯ troche tak jakbys dziwił się, że krew pobrana od pacjenta przestaje się przemieszczać jak to robiła w żyle przed pobraniem
@sambarumba: Ten efekt obserwatora kojarzy nam się intuicyjnie z oczami. Ale to w praktyce wygląda tak - każda cząstka jest opisana tzw. funkcją falową, której wynikiem jest rozkład prawdopodobieństwa. Prawdopodobieństwa tego gdzie może znajdować się cząstka. W 3d można to nazwać chmurą prawdopodobieństwa i możesz sobie to wyobrazić jako kulę o określonym promieniu. To, że cząstka znajduje się bliżej centrum tej kuli jest bardziej prawdopodobne niż na jej powierzchni. Ale zawsze
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Fenoloftaleinowy_Chrabaszcz: ja trochę wiem na ten temat, ciekawe czy ty wiesz XD
@RHarryH oczy przyjąłem jako uproszczony model używany przez @lab_rat. Dalej mógłbyś jeszcze napisać że to o czym piszesz wprost wynika z reguły nieoznaczoności Heisenberga
@LewCyzud powiedzmy, że lepiej żeby nie próbował tłumaczyć nikomu jak dziecku bo więcej zrobi tym krzywdy niż pożytku. Szczególnie przyjmując sobie dowolnie kiedy światło jest falą a kiedy cząstką do wytłumaczenia eksperymentu mającego na
Pozwolę sobie trochę odkopać temat i zgodzić się z @sambarumba, a przynajmniej na tyle na ile pozwala mi moja wiedza i zrozumienie tego tematu. Obrazek z tematu nie do końca w ogóle ma sens i może wprowadzać błąd, a wytłumaczenie o odbijanym fotonie do naszych oczu tym bardziej.
Z tego co rozumiem, eksperyment polega na tym, że ludzie chcieli udowodnić, że światło ma falową naturę co sprawdzili przepuszczając strumień światła przez