Wpis z mikrobloga

Mircy, trzymajcie mnie.

W marcu kupiłem od #niemcy samochód (istotnym jest, że od pierwszej rejestracji upłynęło niecałe pięć lat). Od razu po przyjeździe do Macierzy udałem się do SKP celem zrobienia przeglądu i uzupełnienia danych.

Dziś odebrałem "twardy" dowód rejestracyjny. Rzuciła mi się w oczy data następnego przeglądu - za 3 tygodnie od dziś ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Szybka analiza z urzędnikiem (wydawało nam się, że przy wydawaniu DR musiał zignorować fakt, że zrobiłem przegląd i przepisał termin niemieckiego przeglądu z dokumentów poprzedniego właścieiela) - przyniósł mi plik papierów i okazało się, że faktycznie, na zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym widniały daty: wykonania przeglądu: marzec 2021, wynik: pozytywny, następnego przeglądu: czerwiec 2021.

Pojechałem na SKP. A tam diagnosta idzie w zaparte, że jeśli robi się przegląd po upływem 3 lat a przed upływem 5 od daty pierwszej rejestracji, to dostaje się datę następnego przeglądu taką, aby "wyrównało się do 5 lat".

Czyli jak przyjedziecie 1,5 roku przed 5. "urodzinami" auta, dostaniecie podbicie przelgądu na 1,5 roku.
Jak przyjedziecie 3 miesiące przed 5. "urodzinami" auta, dostaniecie podbicie przelgądu na te 3 miesiące.
Jak przyjedziecie 2 dni przed - tak, zgadliście - nasz diagnosta podbije Wam przegląd na 2 dni (°°

Co jest oczywistą bzdurą patrząc na art. 81 ustawy PoRD - powinien "podbić" na 1 rok. Ale diagnosta szedł w zaparte, a jak "chciałem rozmawiać z kierownikiem" to ten faktycznie przyszedł, ale odesłał mnie, żebym zrobił przegląd w #bialystok ʕʔ (drugi koniec Polski here).

Dzisiaj poszło pismo do starostwa powiatowego w sprawie tej praktyki. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. A ja mam 3 tygodnie na radość z jazdy i potem kolejne 99 zł.

Zachciało mi się pięcioletniej klasy premium ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

#motoryzacja #skp #zalesie #bialystok
  • 9
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Pinto: Badania techniczne w przypadku używanych samochodów powinny być wykonywane co roku. Wyjątek stanowią auta młodsze niż 5 lat. Pierwszy przegląd robimy wtedy dopiero po 3 latach od pierwszej rejestracji. Kolejny nie później niż po 5 latach, a następne powinny odbywać się już co roku. Samochody wyposażone w instalację gazową nie mają takiej dyspensy – muszą się stawiać w tej sprawie u diagnosty co 12 miesięcy.

Ale co ma do tego
@heidd: Mi się zdarzyło kilka razy to ogarniać i pierwsze od czego zaczynałem to kontakt do policji z danego miasta, na których jest auto. Oni w ciągu 2 tyg przysyłali kopię notatki, jechałem na skp, robiliśmy to co w notatce i potem tylko na odblokowanie dowodu. Tylko no miałem szczęście, że była kopia tej notatki :)
@kleiner_trottel: Myślałem, że to błąd urzędniczy i po prostu poprawią to dodając nową pieczątkę z właściwą datą w DR. Ale rozsierdziło mnie to, że diagnosta nie rozumiał tak prostej rzeczy która de facto stanowi fundament jego pracy, a jego szef zachował się jak totalny buc ( ͡° ʖ̯ ͡°). Napisanie maila do urzędu nie trwało długo, poza tym aż tak mi nie zależy.