Wpis z mikrobloga

@Ignacy_Patzer: i to akurat prawda, bo w prl w firmie panstwowej jak sie kilkustet takich januszy zgadalo to bylo w stanie zatrzymac zaklad pracy i wymusic na rzadzie rozne rzeczy, a teraz jak sie zgadaja i zatrzymaja prace to straci wlasciciel firmy, a panstwo tylko wzruszy ramionami ¯\_(ツ)_/¯
@JohnFairPlay tak niby walczyli a zobacz ile kościołów wybudowali w czasach PRL-u:)


@Mac02: to jest popularny mit. Nawet w kościelnej propagandówce "Karol, człowiek który został papieżem" masz mocny wątek tego jak układano się z władzą odnośnie tego którego biskupa wybrać. W najbardziej ostrych czasach stalinizmu jedyne co groziło przywódcy kościelnemu Wyszyńskiemu to... internowanie w górskim hotelu?

W PRL, jak zresztą po części w ZSRR (super krwawa rewolucja październikowa nie ruszyła popów,
Pobierz knur3000 - > @JohnFairPlay tak niby walczyli a zobacz ile kościołów wybudowali w czas...
źródło: comment_1620684493U3NaAC8kUknBcfganDTZ73.jpg
PRL był złotym okresem dla kościoła. Nigdy wcześniej ani nigdy później kler nie miał takiego posłuchu u społeczeństwa (i rodaka na tronie królewskim).


@Bartholomew: nope. Dekada lat 90 i 00. Posłuch społeczeństwa się mniej więcej utrzymał a oh boi, ile majątku dostali w formie rekompensat, funduszu kościelnego, wpływu na ustawodastwo, edukację, czy wejście w lokalne układy. Millenialsi się powoli ogarniają i może kiedyś posprzątamy po tym.
@amantadeusz: Mi się wydaje, że największy przeskok zrobiliśmy 1988 - 1998, później to już było nic tylko kontynuacja trendu spadkowego ale również uwłaszczenie się sksynów po prywatyzacji i powrót do komunizmu, zobaczmy 2018-2040 :) Co z tego, że żulom i przeciętniakom się żyje lepiej, nie generujemy milionerów, jak zresztą cała zachodnia europa zachodnia wolałbym 100x dorabiać się w latach '90 niż teraz.
@tomekruslan: A skąd taka wiedza? Wystarczy popytać ludzi z tamtych lat. Każdy wymienia punkty jakie wypisałem.

Kto chciał mieć mięso ten miał. Można było jechać na wieś i kupić, wymienić na coś.

Protesty nie zaczęły się od podwyżek cen mięsa.
@GhorgorBej: ludzie z tamtych lat teraz wstydzą się przyznać, że nikt nie walczył o obalenie socjalizmu. Większość posulatów sierpnia 80. dotyczy kwestii socjalnych i centralnego sterowania gospodarką. Gdyby nie kryzys gospodarczy i upadek ZSRR to do dziś rządziłaby PZPR.
@tomekruslan: Chcesz mi powiedzieć, że miliony strajkujących protestowały tylko dlatego, że nie mogli jeść mięsa i przez kryzys gospodarczy?

Część na pewno strajkowała z powodów prostych. Ale na pewno duża część chciała wolności.

Ogromne wzburzenie społeczeństwa powodowały morderstwa niepokornych jak KS. Jerzy Popiełuszko, czy represje działaczy solidarności.
Co było podczas pogrzebu Grzegorza Przemyka ?

Ludzie to nie zwierzęta, mają swoją godność. Nie każdy kieruje się w życiu pełna miską.

Zresztą Wystarczy
@GhorgorBej tak, dokładnie to chcę ci powiedzieć. Przeczytaj postulaty solidarności. Ludzie są w stanie zgodzić się na bardzo wiele dopóki micha jest pełna. PiS robi co chce, ma w dupie prawo a poparcie na stałym poziomie. Nic się nie zmieniło od czasów komuny w mentalności ludzi.