Wpis z mikrobloga

Czytam właśnie, że 17-latka została wyrzucona z liceum za udział w Strajku Kobiet i noszenie tęczowej torby. Od razu dodam: to nie szkoła publiczna, tylko prywatne liceum katolickie.

Moja pierwsza myśl odnośnie tej sprawy to oczywiście: prywatna szkoła z prywatnymi zasadami, więc niech robią co chcą. Ale potem przyszło mi na myśl: wyobrażacie sobie, jaki podniósłby się krzyk na prawicy, gdyby - choćby i prywatna - szkoła wyrzuciła ucznia za udział w pielgrzymce lub noszenie krzyża? Ile nasłuchalibyśmy się o prawie do wyrażania poglądów, wolności słowa, ataku na katolików i tak dalej? Ale gdy chodzi o dziewczynę o lewicowych poglądach (o ile "lewicowością" można nazwać sprzeciw wobec torturowania kobiet i mniejszości), to nagle prawo do wyrażania poglądów dziwnym trafem znika, a zastępuje je prawo prywatnej szkoły do ustalania własnych zasad.

Dlaczego w Polsce prawa obywatelskie związane z praktykowaniem religii uznajemy za ważniejsze od wszystkich innych? Czy może po prostu podświadomie wobec liberałów mamy jednak jakieś wymagania moralne, z czego wynika, że konserwatystów uważamy za dzieci specjalnej troski, którym trzeba dodatkowo pomagać?

#bekazkatoli #neuropa #4konserwy
  • 44
szkoła wyrzuciła ucznia za udział w pielgrzymce lub noszenie krzyża


@IrracjonalnaProweniencja: wiesz, trochę twój nick odpowiada na twoje obawy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli ktoś chodzi do socjalistycznego liceum i jednocześnie swoim postępowaniem szkaluje idee socjalistyczne, to trzeba naprawdę narobić fikołków aby obarczać szkołę o wyrzucenie takiej osoby z tej szkoły ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@qluch: Ale właśnie o to mi chodzi. Czy w ogóle wyobrażasz sobie sytuację, w której:
a) istniałaby szkoła otwarcie deklarująca sprzeciw wobec religii,
b) nawet gdyby istniała, to faktycznie wyrzuciłaby wierzącego ucznia,
c) a nawet gdyby to zrobiła, to prawica powiedziałaby: "OK, takie ich prawo", a nie: "to atak na katolików i prawo do praktykowania swojej religii"?

Bo ja odpadam już przy punkcie a). Natomiast gdy chodzi o pozycję religii w
@IrracjonalnaProweniencja:

a) istniałaby szkoła otwarcie deklarująca sprzeciw wobec religii,


Tak

b) nawet gdyby istniała, to faktycznie wyrzuciłaby wierzącego ucznia,


Tak

c) a nawet gdyby to zrobiła, to prawica powiedziałaby: "OK, takie ich prawo"


Tak

I piszę to jako katol i kuc ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@qluch: Człowieku żyjemy w kraju w którym prokuratura bada czy wypowiedź papieża Franciszka na tle tęczy obraża uczucia religijne katolików i sądzisz, że wszyscy by się godzili gdyby katolik został wywalony ze szkoły za wyznawanie i manifestacje swojej religii? Wyjdź z banki

Jestem neuropkiem i uważam że uczniowie nie powinni być wyrzucani ze szkół ze względów ideologicznych
Dlaczego w Polsce prawa obywatelskie związane z praktykowaniem religii uznajemy za ważniejsze od wszystkich innych?


@IrracjonalnaProweniencja: zapytaj ludzi, którzy w jednym wpisie piszą o swojej nienawisci do kk, a w drugim pytają o formalności dot. slubu kościelnego, albo ile dać na komunię. Jestem Chrzescijaninem i odkąd odszedłem z katolicyzmu, 90% rodziny odcięło się ode mnie całkowicie, babcia nawet nie chce się ze mną rozmawiać. To są konsekwencje, jakie wiele osób musiałoby
Wyjdź z banki


@yummy157: czyli faktycznie wierzysz, że znajdzie się grupa ludzi którzy zamiast obszczekiwania wszystkiego co jest normalne w tych czasach, złożą pozew do sądu ze względu na to, że:

Uczeń który chodził do socjalistycznego liceum i jednocześnie swoim postępowaniem szkalował idee socjalistyczne, został z takiej szkoły wyrzucony? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
z czego wynika, że konserwatystów uważamy za dzieci specjalnej troski, którym trzeba dodatkowo pomagać?


@IrracjonalnaProweniencja: Z tego że to są dorośli specjalnej troski którym trzeba dodatkowo pomagać. Konserwatyści zawsze są po przegranej stronie historii, zawsze sprzeciwiają się nowościom (tu pewnie ktoś napisze że oni są "ostrożni" we wprowadzaniu nowinek, w praktyce to oni są na nie za każdym razem) i ich filozofia sama sobie zaprzecza bo obecnie osoba o konserwatywnych poglądach