Wpis z mikrobloga

#prawo #krakow #wynajem #mieszkanie

Cześć Mirki,

Potrzebuję Waszej pomocy bo nie wiem jak ugryźć temat. Wynajmuję pokoje w mieszkaniu w Krakowie. Mam naprawdę ludzkie i otwarte podejście do osób które tam mieszkają, często idę im na rękę.

Kilka miesięcy temu jeden z pokoi wynajął młody chłopak. Powiedział wprost, że nie stać go na wpłacenie kaucji przy wynajmie, ale będzie wpłacał jej części razem z miesięczną kwotą najmu.

Przez dwa miesiące wszystko było ok, dostawałem pieniądze za wynajem i odpowiednią część Kaucji. Później zaczął się spóźniać z zapłatą i coraz bardziej kombinować. Za kwiecień nie dostałem pieniędzy, ale drogą wyjątku zgodziłem się na zapłatę na początku maja. Do meritum:

Mamy podpisaną umowę na wynajem pokoju na rok, bez wyznaczonego w umowie terminu wypowiedzenia. Chwilę temu wynajmujący chłopak powiadomił mnie, że się wyprowadza. Nie odpowiada na moje wiadomości niczym innym niż tekstami " i tak mnie komornik nie dojedzie", "elo", "zabiore rzeczy w przyszlym tygodniu bo jestem w zakopcu". Zero normalnej rozmowy.

Mam dostęp do mieszkania bo mieszka tam jeszcze kilka innych osób. Co mogę zrobić? Wiem, że pieniądze za kwiecień już przepadły. W jaki sposób mogę go wyprowadzić z tego mieszkania? W tym wypadku prawo chroni jego, nie mnie. Boje się, że uszkodzi celowo mieszkanie w przypadku narastania moich roszczeń, a legalnie nie mogę go spakować i #!$%@?ć.

Boje się o stan mieszkania, zwłaszcza że ma klucze, a nie jestem w stanie merytorycznie z nim przeprowadzić rozmowy.

Pomocy Mirki.
  • 11
@jezussek: po drugie,

§ 3. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie


Nie zapisaleś, że przy braku płatności wypowiadasz umowę?
Nie zapisaleś, że przy braku płatności wypowiadasz umowę?


@ImperatorPL: Nie musiał, to jest akurat domniemane innymi przepisami KC. Zapisy dotyczące możliwości wypowiedzenia umowy najmu na czas określony są na szczególne przypadki, np. wynajmuje studentom i chce umożliwić wypowiedzenie umowy jak ich ze studiów wywalą, to może zawrzeć taki zapis, itp.
@ImperatorPL: Nie jestem w stanie dogadać się z nim co do terminu oddania kluczy lub spłaty zadłużenia. Telefonów nie odbiera, na fb zablokował mnie i odblokowuje jedynie jak chce wysłać mi wiadomość. Nie przebywa też od jakiegoś czasu na mieszkaniu.
@jezussek: a po staropolsku #!$%@? mu pod osłoną nocy to co, już nie wolno? Pakuj #!$%@? w bagażnik z dwoma kolegami i wywiez na sasiednią wieś. Oczywiscie bez ubrań. Myslisz ze pojdzie na policje i powie, ze go #!$%@? za to, ze nie placil? A nawet jesli to sie wyprzesz/wyprzecie twierdząc ze konfabuluje