Wpis z mikrobloga

Po co gniazdku bolec? - Znalezisko

Jaki jest bolec, to każdy widzi. Twardy, metalowy dumnie prężący się w gniazdku wisi nad dwoma dziurami. Widzimy go codziennie, ale czy wiemy, po co jest nam potrzebny?

Dobry bolec wchodzi we wtyczkę, aby zapewniać nam bezpieczeństwo. W trakcie normalnej, prawidłowej pracy urządzenia nie jest używany. Jednak jest przydatny w sytuacji, gdy przewód zasilający zostanie w jakiś sposób uszkodzony, a jego metalowa część będzie stykać się z obudową. W takiej sytuacji na obudowie pojawia się niebezpieczne napięcie, które może doprowadzić do porażenia. Prąd popłynąłby z gniazdka, przez obudowę urządzenia i przez twoje ciało, by na koniec wpłynąć do ziemi. Jednak wtedy do słowa dochodzi bolec…

Mówi wtem hola hola i pokazuje prądowi fajniejszą ścieżkę. Prąd elektryczny woli płynąć drogą, którą jest mu najłatwiej, więc większa część prądu popłynęłaby przez bolec, przewodem do ziemi a o wiele mniejsza przez twoje ciało. Przepływ dużego prądu przez bolec powoduje również zadziałanie zabezpieczeń, które mają za zadanie jak najszybciej wyłączyć napięcie i ochronić życie użytkownika energii elektrycznej.

Można zauważyć, że niektóre wtyczki nie mają otworu na bolec. Czy przez to są gorsze i powinniśmy patrzeć na nie z poniżeniem? Nie do końca, niektóre urządzenia jak na przykład suszarki, albo ładowarki mają obudowy zrobione z materiału, który nie przewodzi prądu, więc bolec jest dla nich nieprzydatny.

Działanie bolca i jego funkcja została opisana na przykładzie nowych instalacji, gdzie do gniazdka doprowadzane są przewody z trzema żyłami. W starszych instalacjach niestety nie w pełni wykorzystywano jego możliwości.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OFF-TOP

Przez jakiś czas pod moim tagiem #electromeissner publikowałem popularnonaukowe mini artykuły związane z elektrotechniką. Chcę odświeżyć moje hobby i poświęcić więcej czasu na blogowanie. W związku z tym założyłem blog pod nazwą „Notes Elektrotechnika”. Jeżeli jesteście dalej zainteresowani taką tematyką, zapraszam do śledzenia tego minibloga, mojej strony internetowej oraz strony na facebooku.

W związku z tym postem chciałem również prosić o "wykopanie" tego artykułu - jeżeli Ci się spodobał.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/6084331

Bezpośredni link do artykułu: https://noteselektrotechnika.eu/?p=446

#electromeissner – podoba Ci się obserwuj, nie podoba czarnolistuj ;)

#elektrotechnika #elektryka #ciekawostki #technologia #inzynieria #gruparatowaniapoziomu #budownictwo
M.....r - Po co gniazdku bolec? - Znalezisko

Jaki jest bolec, to każdy widzi. Twar...

źródło: comment_1619789345Y8qaX4yNWKNtT1eLVmgwUI.jpg

Pobierz
  • 43
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@eternit_nie_wybacza: masz instalacje w ukladzie TN-C (faza i przewód ochronno-neutralny PEN) z ktorej rozdzielajac PEN na PE i N sobie zrobiles TN-C-S (faza,neutralny N,ochronny PE). Punkt rozdzialu powinien byc uziemiony a najczesciej nie jest choc przy dobrej instalacji nie wplywa to znaczaco na bezpieczenstwo,a zła instalacja jest zła i do wymiany.

W dwuzylowych instalacjach TN-C bolec sie podlacza do PEN

@Meissner:
  • Odpowiedz
@Meissner: Podlaczenie gniazdka odwrotnie -faza na bolec spowoduje ze wszystkie takie części bylyby pod napieciem

Taka sytuacja ma miejsce kiedy w starej i instalacji PEN zostanie rozlaczony np. wskutek awarii - faza "przepływa" przez urzadzenia i zostaje bez mozliwosci ujscia do ziemi -jest potencjał na "zerze" wiec i również na bolcu
  • Odpowiedz
@Panpompkaa: Prad zalezy od rezystancji. Twoja skora w warunkach normalnych ma rezystancje ok 1k Ohma, co przy napieciu 12V nie spowoduje przeplywu duzego pradu - chyba ze dotkniesz ozorem, ktory jest mokry i nie ma skory i naskorka twardego. Wtedy poplynie wiekszy prad, ktory zrobi na Tobie wieksze wrazenie.
Kiedys bylo urban legend o budowlancu, ktorgo zabilo 24V, poniewaz spoconymi plecami oparl sie o metalowe szyny pod tym napieciem. Duza
  • Odpowiedz
@Meissner: pytanie do eksperta, jeśli mam gniazdo z bolcem, który nie jest odprowadzony nigdzie (stara instalacja) to czy taki bolec da cokolwiek? poleci to w ściane czy obejdzie sie tak jak by go nie było? totalnie sie nie znam a ciekawi mnie to
  • Odpowiedz