Wpis z mikrobloga

Parę lat temu, jak kupowałem mieszkanie w #krakow to znajomi się śmiali, że kupuję na górce, i że za 2, może 3 lata cena za metr w Krakowie wyniesie 3000 do 5000 zł.

Teraz nawet na zadupiach ceny dobijają do 10.000, a moje mieszkanie jest warte pewnie ze 100.000zł więcej. Mi samemu niewiele to daje - nawet jakbym je sprzedał, to inne nieruchomości też zdrożały, więc pewnie niewiele bym zyskał.

Ale z drugiej strony na ratę ucieka mi trochę ponad tysiąc miesięcznie, a nie ponad dwa. Szukam teraz małego mieszkania dla znajomych i jestem w szoku, bo za 300.000 nie ma zbyt wiele ciekawych opcji. A z tego co wiem, to #warszawa i #wroclaw nie są w lepszej sytuacji...

Ciekaw jestem, czy tym razem to już faktycznie bańka, czy po prostu takie są ceny, i za parę lat ciężko będzie o mieszkanie za mniej niż 15k. A ludzie którzy teraz kupują będą się śmiali z tych, którzy nie kupili jak było po 10k.

#nieruchomosci #inwestycje
  • 78
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rm-rf: no fajnie, ale ile ich kest w liczbach bezwglednych? To jedynie odbije sie czkawka programistom, bo zwiekszy podaz pracownikow, wiec obnizy stawki. Serio.

Wiekszosc ukraincow/bialorusinow pracuje na uberze/w zabkach/na budowach, spia w hotelach pracowniczych 4/6 na mieszkanie i nie sa tu na stale, a raczej tak jak polacy po 2004 r na szparagach w niemczech. Ilu z nich kupi mieszkanie? Za co?
@wojteksrz: Mieliśmy już najazd specjalistów IT z Ukrainy i jakoś nie zbiło to stawek, co najwyżej jeszcze zabetonowało rynek, bo teraz juniorom między innymi ze względu na to trudniej wejść w branżę. A ludzie z IT nie będą się gnieść po kilka osób w hotelach pracowniczych, bo stać ich na kupno/wynajem.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@rm-rf: ale czy specjalisci it sa grupa dominujaca wsrod imigrantow z bialorusi/ukrainy?

A co gdy korpo stwierdza, ze taniej otworzyc outsourcing na ukrainie i ci ukraincy wyjada - a wraz z nimi miejsca pracy? Przerabiala to juz Irlandia na rzecz Polski.
A co gdy korpo stwierdza, ze taniej otworzyc outsourcing na ukrainie i ci ukraincy wyjada - a wraz z nimi miejsca pracy? Przerabiala to juz Irlandia na rzecz Polski.


@wojteksrz: Każde większe korpo ma dział oceny ryzyka a obecnie otwieranie oddziałów na Ukrainie, czy Białorusi nie należy do najlepszych i najbezpieczniejszych pomysłów.

no nie sa. Ale czy inne grupy stac bedzie na zakup wynajem mieszkania? Glownie imigruja pracownicy do prac fizycznych,
Teraz nawet na zadupiach ceny dobijają do 10.000


@wkrk: ufff dobrze ze właśnie jestem w trakcie sprzedaży "mieszkania na zadupiu" Krakowa za 6200/m2 ( ͡ ͜ʖ ͡)

Ceny rosną od paru lat i możliwe że dalej będa rosnąc. A jak długo, kiedy to jebnie itp - tego nie wie nikt, bo nikt nie ma szklanej kuli. Ale fakt faktem, wiele osób które kupowało 2-3-4 lata temu
@wkrk: Był już ostatnio taki wpis na tagu, że obniżki zwiastują ludzie, którzy nie szukali obecnie mieszkania. Generalnie ciężko przewidzieć co będzie, sam kupiłem mieszkanie jakieś pół roku temu, po "odczekaniu" na spadki. Jako że kupowałem dla siebie, to nie będę bardzo płakał jak stanieje, bo nie traktuję tego jako stricte inwestycje, ale ciężko mi uwierzyć w jakieś znaczne spadki cen mieszkań w największych miastach typu wspomniany Kraków, Warszawa czy Wrocław.
@wkrk heh, dzisiaj gadałem z prezesem firmy która jest generalnym wykonawcą. Sprawa jest prosta. Tak długo jak ludzie będą chcieli płacić tak długo ceny będą rosły ¯_(ツ)_/¯ chociaż już w poprzedniej bańce w 2007 we Wrocławiu na ulicy wełnianej (wtedy #!$%@?ów z jednym autobusem co 30 minut) wołali 8750 za metr... Dla porównania w Pixel House, przy jednej z głównych ulic, relatywnie blisko centrum z "dobrymi" połączeniami komunikacją miejską kilka lat temu
@wojteksrz: Trochę wyjechało, ale bardzo dużo przyjechało ze wschodu i bilans migracji jest na plus. Nie wiem dlaczego tak ciągle gadasz o tych hotelach pracowniczych. Masz jakieś dane na poparcie tego czy dane z dupy? Brygady robotnicze pewnie wynajmują takie hotele lub domy, ale część Ukraińców normalnie wynajmuje mieszkania i tu żyje na co dzień, więc jak najbardziej mają wpływ na rynek mieszkaniowy. W niektórych przedszkolach prywatnych w Krakowie widać już
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bugg: bo wszyscy zaczeli kupowac z mysla, ze urosnie. Tylko kto odkupi, jak ludzi coraz mniej, a towaru coraz wiecej. A podaz rosnie w zawrotnym tempie. Swoja droga spadki notuje juz NBP w raportach, a ten jako jedyny korzysta z rejestrow starostow, pokazujacych pelnie wiedzy na rynku.

@marian1881: bilans jest co najwyzej na zero, a liczac to, ze Polakow wyjechalo wg GUS dwa miliony, przy starzejacym sie spoleczenstwie jest na