Wpis z mikrobloga

@tempy123: od pierwszego dnia, idziesz na L4 i wypłacają kasę, średnio chyba wychodzi z 66zł/dzień kalendarzowy wychodzi przy podstawowym zusie, składka chyba podobnie/miesiąc. Czyli żeby opłaciło , trzeba w roku z 10-15dni na L4 być no i potem w deklaracjach do ZUS trzeba uwzględniać te dni, wiec więcej zachodu niż kasy
  • Odpowiedz
@h1shc0d3: tak jest w przypadku pracowników bo oni objęci są od 1 dnia pracy. Natomiast w przypadku przedsiębiorcy jest tak zwane nieprzerwane ubezpieczenie(90 dni). Dopiero po tym czasie płacenia składek należy się chorobowe, wystarczy że któregoś miesiąca spóźnisz się z zapłacenie składki o jeden dzień i 90dni liczy się od nowa i tak jakby nie masz chorobowego przez 3 miesiące a płacisz
  • Odpowiedz
@zibizz1: podsumowując: jeśli prowadzę JDG i wliczam sobie potencjalne dni chorobowe przy ustalaniu zapłaty, to nie ma sensu polegać na ubezpieczeniu chorobowym od ZUS.

Ofc, zawsze jest jakaś minimalna szansa, że coś mnie rozłoży na kilka-kilkanaście miesięcy, ale pieniądze z tego (zwłaszcza, że dopiero zaczynam działalność i raczej skorzystam z "ulgi na start", a później z preferencyjnego, tzw. "małego ZUS-u" ), więc nawet gdyby, to te pieniądze nie będą chyba
  • Odpowiedz
@Lempek: po 90 dniach od płacenia, lub od 1 dnia JDG jeśli ostatnie UoP/UZ skończyła się nie wcześniej niż 30 dni przed JDG będziesz miał wypłacana kasę. Tylko:
1. w trakcie ulgi na start, nie ma chorobowego ale liczy się to 90dni
2. potem masz te preferencyjne składki, a to polega na tym że podstawa jest niższa czyli kasa też niższa, pewenie bliżej 20zł/ dzień choroby. te ~60zł jest dla
  • Odpowiedz
@zibizz1: dzięki! IMO nie opłaca mi się tego opłacać, przynajmniej na razie. Ewentualnie mogę poszukać jakiegoś prywatnego ubezpieczenia. Jak już będę na "dużym ZUS-ie" i w innej sytuacji życiowej, wtedy ponownie to rozważę.
  • Odpowiedz
@zibizz1: dzięki, pewnie jutro będę właśnie porównywał różne programy typu Infakt, wFirma i iFirma. Ewentualnie zastanawiał się czy brać księgowość czy nie.
  • Odpowiedz
@Lempek: w Infakcie dzwoni najpierw Twój potencjalny księgowy i można wypytać ta osobę i sprawdzić czy Ci odpowiada i wtedy podejmujesz decyzje czy bierzesz. Jeśli nie bierzesz księgowego to Infakt masz za darmo do 3 faktur/miesiąc
  • Odpowiedz