Wpis z mikrobloga

Takie pytanko, kupiłem mieszkanie z rynku wtórnego - wielka płyta - 75m2. Stan do całkowitego remontu - w większości gołe betonowe ściany nośne. Chciałbym wymienić całą instalacje elektryczną + przyłącze 3 fazy. Zadzwoniłem do dwóch elektryków po wycenę - aby mieć mniej więcej rozeznanie.
1. Proponuje puszczenie przewodów górą - najlepiej aby zrobił sufity podwieszane + dużo żłobienia w płycie.
2. Zaproponował odcięcie starych przewodów i puszczenie nowych starymi rowkami w podłodze. Stare gniazdka do wymiany + kilka nowych. Instalacje oświetlenia proponuje zostawić jak była.

Która opcja jest lepsza? W obu oczywiście skrzynka z bezpiecznikami do wymiany + więcej bezpieczników.

No i drugie pytanie najpierw elektryka czy regipsy i gładzie?

#remontujzwykopem #budownictwo #elektryka
  • 31
@korni007: Bo nie wszystkie ściany są proste ( ͡° ͜ʖ ͡°) + nie ma na nich tynków. Więc naklejenie na nich regipsów wyrówna mi ściany, wyciszy od sąsiadów itd. a stracę tylko 2cm.
@Czill23: Niby dopłata za 3 fazę to kilka zł miesięcznie (plus jednorazowa opłata przyłączeniowa) więc nie wygląda tak źle. Przewody i tak muszę wymienić, bo to aluminium. Bezpieczniki mam obecnie 3 starego. Licznik też nadaje się do wymiany.
@Czill23: nie, elektryk od klienta montuje przed licznikiem zabezpieczenie zgodnie z warunkami przyłączenia.

Podchwytliwosc była gdzie indziej, w Polsce nie można zamontować w układzie 1f więcej niż 25A przed licznikiem.... Czyli maks moc przyłączeniowa dla układu 1f to tylko 5kW
@korni007: a dlaczego? Masz to u siebie? Ja w calym domu nakleilem, bo nie zdazylem ekipy od tynkow znalezc i nie zaluje. Cenowo #!$%@? taniej, szybciej i mniej wilgoci, kable wszystkie po tynku na spinkach, pod puszki podwiercone 3cm i puszki zaciagane w gk bez syfu i #!$%@? sie z gipsem. Jak zona chce obrazek to bierze kolki pic rel i sama sobie radzi nie truje dupy, odpowiednie dylatacje, polacznia slizgowe
źródło: comment_1617906211r5fPWa3LE9Yvv60MXo4V3T.jpg
@Mirkomil: Według miłej pani z Enea niby do 7kV. Co było moim planem B dopóki nie dostałem pozwolenia od wspólnoty na 3f. Jedynym warunkiem wspólnoty było to, że cały koszt jest po mojej stronie. Co w sumie jest zrozumiałe.
@Lukasq: lec w cala nowa lacznie ze swiatlem. Na plytach tracisz 3cm na sciane trust me. Ile sie da kabli pod sufitem i piony w dol tylko na spinkach bo plyta przykryje, pod puszke podkuc trzeba moze 1-2cm jak dasz plytkie puszki. Niby malo miejsca ale ogarniety elektryk sobie poradzi albo podkujesz 4cm o dasz glebokie. I tak jak mowisz 3 fazy jak jest mozliwosc to mus.
@Lukasq: jak masz możliwość to bierz bez gadania 3fazy. Wymień WSZYSTKIE przewody bez zostawiania czegokolwiek i najlepiej patrz elektrykom na ręce żeby nie było lipy. Co miejsca puszczenia kabli bez znaczenia - wszystko będziesz szło bezpuszkowo więc czy podłogą czy sufitem jeden piernik, tam gdzie lepiej będzie fachowcowi / szybciej / czyściej
@Czill23: nie, elektryk od klienta montuje przed licznikiem zabezpieczenie zgodnie z warunkami przyłączenia. Podchwytliwosc była gdzie indziej, w Polsce nie można zamontować w układzie 1f więcej niż 25A przed licznikiem.... Czyli maks moc przyłączeniowa dla układu 1f to tylko 5kW

@Mirkomil normalnie 7kW na jedną faze robisz i to żaden wyczyn a wyciągasz z niej nawet 7,5kW i nikt nic za to nie robi. Wtedy masz zabezpieczenie 32A.
@kilo-bravo: Już wole stracić ten centymetr mieszkania, ale ile szybciej - pyk, pyk, pyk, płytki jako tako i fajerant. :D

A tak serio płyty, bo w salonie mam prostokąt o boku 4,5x4,7m. W gipsie nie zrobię prosto - bo brak mi doświadczenia., a tak płyta i cyk równiutko. :D

@mentari: Wymienić wszystkie kable to chce, bo obecna instalacja to 30 letnie aluminium. Co do patrzenia na ręce to będzie trudno,
@Lukasq: dopilnuj żeby nie wykorzystali starych kabli (bo im się nie chciało kuć na przykład) - znam przypadki że dali miedź zamiast aluminium 10 cm w jedną i drugą stronę z puszki którą było widać a dalej w ścianie wago z aluminium zategowane (°°
@Lukasq zdajesz sobie sprawę, że w wielu przypadkach zasilenie mieszkania 3f przyłączem jest awykonalne z uwagi na wymagania formalne spółdzielni?
najlepszym rozwiązaniem spośród 2 podanych jest mieszkanka obu z nich ale jak wymieniać instalację to oświetlenie również
@100mph: Zdaje sobie z tego sprawę dlatego zrobiłem to co radził mi kumpel - drugiego dnia od zakupu "poznałem się z sąsiadami" - taki small talk, że jestem nowy, że chce się dostosować i że mogę hałasować podczas remontu, ale nigdy wieczorem i z samego rana. Dowiedziałem się, że co najmniej 2 osoby mają instalacje na 3f, a 3 tygodnie później zostałem szczęśliwym posiadaczem pisemnego pozwolenia od spółdzielni. Z czym udałem