Wpis z mikrobloga

Info: nowa generacja prototypów, tj. począwszy od SN15, korzystać będzie ze znacząco usprawnionych Raptorów – tym samym projekt Starshipa wchodzi w nową fazę. Prawdopodobnie, najbliższych kilkadziesiąt silników dostarczonych do Boca będzie w tej samej konfiguracji produkcyjnej, choć w trzech wersjach: atmosferycznej ze sterowaniem ciągiem, atmosferycznej bez sterowania ciągiem (SuperHeavy) i zoptymalizowanej próżniowo (orbitalna konfiguracja, SN20+).

#spacex
__________________
Chcesz być na bieżąco z rozwojem programu marsjańskiego SpaceX oraz konstrukcją statku kolonizacyjnego Starship? Obserwuj mój tag: #texasbocachica_
texas-holdem - Info: nowa generacja prototypów, tj. począwszy od SN15, korzystać będz...

źródło: comment_1617276953PTV4Jl1UDd84V9KV3ehlNe.jpg

Pobierz
  • 22
najbliższych kilkadziesiąt silników dostarczonych do Boca będzie w tej samej konfiguracji produkcyjnej, choć w trzech wersjach: atmosferycznej ze sterowaniem ciągiem, atmosferycznej bez sterowania ciągiem (SuperHeavy) i zoptymalizowanej próżniowo (orbitalna konfiguracja, SN20+)


@texas-holdem: jakieś źródło tych informacji?
@Luceeek: @Loperamid

Booster będzie też wyposażony w silniki typu "max thrust no throttling", ponieważ do lądowania potrzeba raptem kilku silników. Sterowanie ciągiem i gimbal wymagają dodatkowego hardware, który waży sporo, czyni silnik bardziej skomplikowanym, a zwyczajnie nie jest potrzebny. SuperHeavy używa wszystkich Raptorów tylko w locie w górę, w locie w dół potrzebnych będzie zaledwie kilka silników i tylko one potrzebują sterowania.

PS
Te silniki do "całej naprzód" mają też mieć
@texas-holdem: właśnie się nad tym zastanawiałem czy podczas lądowania na marsie jakiś kamyczek poderwany przez ciąg silników podczas lądowania nie rykoszetuje w jedną z tych rurek silnika i nie spowoduje rozdupcenia statku zresztą nóżki też wydają sie problemem, niby mniejsza grawitacja ale i tak zostaje nierówna, kamienista powierzchnia
@RamzesXIII: Trzeba pamiętać, że dotychczasowe prototypy są wciąż bardzo wczesne i niedokończone nawet w podstawowych kwestiach, np. zwróć uwagę, że silniki oraz ich podłączenia nie są nawet chronione przed własnym ciepłem, brak jakichkolwiek osłon termicznych. Docelowo pojawią się obudowy i tzw. parkiet (dance floor*), zamykający wnętrze rakiety od dołu, by chronić okablowanie i ogółem wszystkie systemy przed a) gorącem b) odłamkami przy lądowaniu i starcie z Marsa.

*tak, to oficjalny termin