Wpis z mikrobloga

Niech mnie ktoś uświadomi na temat 2mqtt #zigbee bo chcę to dobrze zrozumieć.

Mam takie urządzenia smart jak poniżej.

- 8 termometrów xiaomi z bluetooth
- 3 termometry Xiaomi z bluetooth z ekranem elink
- 8 lamp yeelight różne rodzaje z WiFi i BT
- 12 ściemniaczy na BT do lamp yeelight
- 2 kostki xiaomi aqara
- 1 czujnik otwarcia drzwi aqara zigbee
- 2 termometry aqara na zigbee
- odkurzacz roborock z wifi
- wentylator xiaomi z wifi
- 8 sonoff mini z wifi
- 7 modułów/gniazdek sonoff z wifi
- bramka xiaomi taka okrągła do gniazdka z lampką

Wkrótce dojdzie jeszcze 6 modułów do sterowania roletami prawdopodobnie #shelly 2.5 na wifi oraz kilka czujników zalania, czujniki otwarcia okien itp.

Chciałem zainstalować #ha #homeassistant w dokerze Nasa który znajduje się na strychu i wpiąć w to koordynator. Ten koordynator ma być tylko jeden? Obejmie on wszystkie urządzenia na dwóch piętrach poniżej, zigbee i BT?
Rozumiem że CC2531 nie ogarnie tego i muszę wziąć albo Conbee albo CC2652? CC w jakiej wersji dokładnie?

Homeasisstant ogarnie to wszystko w jednym interfejsie? Może lepiej zamiast gołego HA pójść w komercyjny ai-speaker?
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kodijak: koordynator potrzebuje routerów a są to urządzenia wpięte w sieć i np wtyczka z zigbee

BT koordynator nie ogarnie.

Ja mam cc2531 i na razie działa. Jeden rabin....

HA lepszy bo lepszy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kodijak: którą bramkę... Bramki BT tego nie ogarną. Ja mam to zrobione przez osobny usb dongle w raspberry pi i działa ładnie w HA
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kodijak: aktualnie brak jest integracji z m1s ale do bluetooth polecam esphome a nie sprzęt od xioami. Rozkładasz sobie płytki z ESP32s w domu i masz pełen zasięg
@JcL: Pojawią się jeżeli zepnie je razem z "BLE" integratorem. Ja tak podpiąłem termometry xiaomi - jedyne co to musiałem zmienić w nich soft by komunikował się bez ręcznego wpisywania kodu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kodijak: @JcL: ta bramka obsługuje HomeKit. Na razie bym spróbował połączyć to w ten sposób. Potem ewentualne kombinacje. Home Assistant obsługuje sprzęty HomeKit.

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kodijak: tak. Home Assistant obsługuje ten standard. Telewizor mający Homekit mi wykryło. Nie wiem czy ogarnie wszystko, ale skoro masz już sprzęt to możesz spróbować.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kodijak: bramka nie wzmocni sygnału innej bramki. Sygnał może wzmocnić prawie każdy sprzęt zasilany na stałe z sieci (głównie poza przełącznikami i modułami dopuszkowymi bez kabla neutralnego) sparowany z tą samą bramką. Jeśli bramka Xiaomi nie zadziała z Home Assistant to lepiej zainteresować się projektem Zigbee2Mqtt. Będziesz obsługę ogromnej ilości urządzeń różnych producentów. Do termometrów działających po Bluetooth będziesz potrzebować modułów opartych o ESP32 (nie wiem czy są inne, ale potrzebujesz
via Android
  • 0
@cyanoone dobra, możesz potwierdzić albo sprostować to co napiszę?

Mam np. Conbee. Łączy się on z bramką xiaomi do której podłączone mam różne zigbee xiaomi i poprzez bramkę odczytuje informacje z np. czujników albo poprzez bramkę wysyła komendy do żarówki zigbee aby się włączyła.
Bramek jednego producenta mogę mieć więcej ale przekazują one informacje tylko do urządzeń do nich podpiętych? Np. Bramka 1 ma 5 czujników, bramka 2 ma podpiętych 10.
Dodatkowo
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kodijak: Conbee albo Zigbee2Mqtt są potrzebne żeby ominąć bramki. Używasz ich zamiast bramek od producentów. Jeśli uda Ci się dodać do HA obecną bramkę i będziesz korzystał tylko z z urządzeń, które ona obsługuje to nie musisz kupować Conbee. Urządzenia podłączone pod bramkę Zigbee (te posiadające stałe zasilanie) będą tworzyć sieć mesh i zwiększać zasięg dla siebie nawzajem jak i sprzętów bateryjnych. Oczywiście działa to w obrębie jednej bramki Zigbee. Jeśli