Wpis z mikrobloga

Dobry Wieczór.

Jestem całkowitym żółtodziobem w temacie klasycznych gier RPG - obejrzałem kilkanaście sesji na YouTube; i zamierzam namówić znajomych do wzięcia udziału w takiej sesji.

Chciałbym zaznaczyć że zależy mi na systemie Warhammera, a konkretnie na 2 edycji. Z racji tego, że najbardziej się tym interesuję, to mi przypadnie rola Mistrza Gry. Trochę poszperałem w internecie, ale wciąż nie mogę znaleźć odpowiedzi/upewnień w sprawie kilku kwestii, mianowicie:

Co muszę mieć na początek? Z tego co udało mi się wyczytać, potrzebuję podręcznika głównego, zestawu kostek i przede wszystkim kilku znajomych - czy przyda mi się coś więcej?
Jeśli chodzi o podręcznik (dla całkowitego upewnienia się), czy to jest ten wariant? https://copcorp.pl/produkt/war...
Czy w podręczniku opisany jest system walki?
Czy w podręczniku opisane są statystyki przedmiotów które gracz otrzymuje po ustaleniu profesji?
Czy podręcznik zawiera już jakieś gotowe scenariusze do poprowadzenia?
Czy powinienem kupić też dodatki do WFRP? Jeśli tak to jakie?

Hmm... I to w zasadzie tyle. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

#warhammer #sesja #rpg #wfrp #fantasy #roleplay #role #play #game #mistrzgry #druga #edycja #warhammera
  • 10
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@AstoraIsMyCity: podręcznik, kostki (im więcej tym lepiej!), około 3-4 znajomków i duża wyobraźnia - to wystarczy. Nie pomogę w sprawach warhammera bo jakoś zawsze omijałem szerokim łukiem. To ten właśnie podręcznik.
Jesli chodzi o scenariusze, nie mam pojęcia czy jakiś jest w podręczniku, ale znajdziesz tego multum po sieci. Chociażby na konkursowej stronie Quentin http://quentinrpg.pl/
Z dodatkami bym się wstrzymał bo sama podstawka to dużo wiedzy na pierwszy strzał.

Po pierwsze
  • Odpowiedz
@AstoraIsMyCity: To dobry zestaw startowy, do tego ofc jeszcze wydrukowane karty postaci
2. Tak, jak gracie po raz pierwszy to w większych miastach bywa dostępny także w bibliotekach
3.Tak
4.Tak
5. Chyba jest tam jakaś, aczkolwiek jeżeli dopiero zaczynacie wszyscy przygodę z młotkiem to polecam po prostu zagrać Ścieżki przeklętych, popioły Middenheim wspominam całkiem ciepło. Z tego co pamiętam to w podręczniku jest przygoda mogąca być wstępem do tych właśnie Ścieżek,
  • Odpowiedz
@AstoraIsMyCity: Dlaczego druga, a nie czwarta edycja?

Z tego co udało mi się wyczytać, potrzebuję podręcznika głównego, zestawu kostek i przede wszystkim kilku znajomych - czy przyda mi się coś więcej?


W zasadzie to wszystko czego potrzebujesz. Jeśli zamierzacie toczyć walki w sposób planszowy zamiast opisowego (co jest łatwiejsze dla początkujących) to przyda się zmywalna mata lub trochę kartek w kratkę na których wcześniej rozrysujesz lokacje. Chyba że zamierzasz dać graczom
  • Odpowiedz
Wszystko zostało już wytłumaczone, więc ja tylko polecę 4 ed warhammera. Jest starter i aby zagrać go nie potrzeba zbytnio podręcznika głównego (są gotowe postacie i wszystkie najważniejsze zasady wytłumaczone). Jest też tańszy. Jeżeli nie chcesz wymyślać sam przygód to do 4 ed właśnie wyszły 2 książki z gotowymi scenariuszami i jak je połączyć w dużą kampanie (można także je połączyć ze starterem i kampanią Wewnętrzny Wróg). Wg. mnie 4 ed jest
  • Odpowiedz
@AstoraIsMyCity: Najlepiej zaczynać od "starterów", więc jeśli podoba Ci się klimat Warhammera, to przyłączam się do tego co mówi Nudnodzis, kup starter do 4ed WH i na początek tyle Ci wystarczy.
  • Odpowiedz
@AstoraIsMyCity: Ja proponuję Ci:
Stworzyć swój świat post-apo. Dzięki temu gracze i Ty będziecie bazować na regułach świata, który znacie. (Mniej włożonej energii, lepszy efekt)
Stworzyć swoje karty postaci. Siła, Zręczność, Charyzma itd., a w każdje z nich podcechy. Nie ma problemu, by dodatkowe mechaniki wdrażać później, przy kolejnych sesjach. Z tworzeniem postaci dla graczy musisz wyrobić się w godzinę.
Rzut kości tylko gdy zadanie jest wyjątkowo trudne. Rzuty przedłużają grę,
  • Odpowiedz
Dzięki wszystkim za odpowiedź!

Na prawdę nie spodziewałem się że tak szybko dostanę potrzebne informacje, wzbogacone jeszcze o dodatkową wiedzę. Chcąc odpowiedzieć na pytanie dlaczego druga a nie czwarta wersja, przypomniało mi się jeszcze jedna kwestia, którą chciałem omówić.

Mianowicie, kiedy szukałem kart postaci wpisałem w google frazę "warhammer karta postaci" i wyświetliła mi się strona kartmistrz.pl. Na stronie oprócz oficjalnych kart postaci można znaleźć autorskie wersje. No i w oko wpadła
  • Odpowiedz