Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Wkrótce będę otwierał własną #jdg Poczytałem sporo artykułów i mam parę pytań, które nie wyjaśniają mi spraw:
1. Trochę głupie pytanie: rejestracja firmy będzie u rodziców, u których też aktualnie mieszkam. Czy nie będzie przeszkadzało, że firma będzie miała główną siedzibę w pokoju, który jest jednocześnie sypialnią? :P
2. W najbliższym czasie będę myślał o wyprowadzce. Czy nie będzie problemu, jeżeli firma dalej będzie u rodziców, a np. wszystkie sprzęty zakupione na firmę będą w wynajmowanym mieszkaniu?
3. Jak rozumiem, jak sobie wynajmę mieszkanie np. 2-pokojowe to mogę jeden pokój przeznaczyć na firmę i wtedy wrzucić jakąś część mieszkania w koszty? I wtedy rozumiem, że właściciel musi mi wystawiać faktury? No i oczywiście jak rozumiem muszę wtedy oficjalnie zmienić też adres siedziby firmy?
4. Jak rozumiem odliczanie kosztów może być tylko wtedy, gdy jest to związane z dodatnim przychodem firmy. Czy ta sama reguła dotyczy VATu? Czy mogę np. kupić ekspres do kawy na firmę i odliczyć VAT, nie wrzucając go jednak w koszta?
5. Będę wystawiał jedną fakturę kontrahentowi + myślę że do max. 5-10 faktur kosztowych, bez jakiś leasingów czy co. Myślę o wejściu w #infakt lub #wfirma i samodzielnie księgowaniu tych rzeczy. Myślicie że to dobry pomysł (pytałem się biur księgowych w okolicy i chcą około 300 zł netto)?

#b2b #podatki #pracawit #rachunkowosc #przedsiebiorczosc

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #602863c13396f4000b3f382e
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 12
@AnonimoweMirkoWyznania: @Matemit:
1. Podajesz adres mieszkania, nie wiem jak to jest w przypadku wydzielania
2. Nie, tylko miej np, dokumenty/faktury ze sobą w razie jakiejś kontroli (choć ja prowadzę jdg już 4 rok i nigdy takowej nie miałem ale też taka branża). Możesz też przenieść siedzibę za zgodą właściciela mieszkania
4. Ekspres do kawy to taki korner kejs. Generalnie odliczasz VAT sobie tak, ale wszystko zależy od tego co ta
@AnonimoweMirkoWyznania:
1. Bez problemu
2. Bez problemu
3. Dokładnie tak to działa (można dodać dodatkowy adres wykonywania działalności w ceidg), ale wynajmujący niekoniecznie musi wystawiać faktury, wystarczy sama umowa z dopiskiem, że wynajmujący zgadza się na prowadzenie działalności gospodarczej pod danym adresem oraz oświadczenie ile % mieszkania wykorzystujesz w celach firmowych. Faktura oczywiście też może być.
4. Księgowo albo coś jest kosztem albo nie jest kosztem i tylko z kosztów można
OP: @FootballShotTV: Dzięki serdeczne za wyjaśnienie tego tematu :D
@bartus88: Pytałem w 7 biurach rachunkowych. Dodam (bo może ma to znaczenie), że mieszkam 40 km od Wawy, więc temu może być ta cena.
@papasmerf3737: W sumie chętnie, bo z tego co wiem to będzie większy podatek od nieruchomości. Z drugiej strony czytam, że są mocne kontrole na "wirtualki" + US ma prawo nie zarejestrować mnie jako VATowiec, więc