Wpis z mikrobloga

Jak przewidujecie, kiedy ceny na komponenty komputerowe, oraz ich dostępność na rynku - się znormalizuje?
Powoli przymierzam się do kupna stacjonarki. Ceny kart graficznych i ich (nie)dostępność szokują.

Kiedy będzie lepszy moment? Czas właściwie, nie gra roli.

#komputery #gry #pytanie
  • 13
@Sandman: Strzelam, że w 2030. Bo już rok temu, jak zaczęły się dźwigać ceny, to było gadanie "za 2 miesiące na pewno stanieje" i tak się ciągle pieprzyło głupoty. I co? Cena stale wzrasta, w tym momencie karty które w zamierzchłych czasach chodziły po 1000zł teraz są (nie)dostępne i po grubo ponad 2k.
@ZlodziejBilonownic: No właśnie jestem pod wrażeniem tej sytuacji...
Jak składałem aktualnego kompa, to za 3k był praktycznie highend highendów kart graficznych, a teraz to jakiś średniak ( ͡° ͜ʖ ͡°)
No i cena mojego GTX 970, po tylu latach - na rynku wtórnym - niezłe zdziwienie.
Tak czy siak, sytuacja nie jest normalna. Jeśli to miało by się dalej ciągnąć, to nie będę się cieszył.
W mojej
@Sandman: Dlatego cieszę się, że rok temu zmieniłem w moim 8 latku (który już w 2012 był "medium level") gtx660 na rx570, wrzuciłem ssd i sobie na czilku gram, mi tam 4k czy ultra i 60fps niepotrzebne, full hd, średnie detale i stałe 30 wystarczy (no chyba, że wyścigi czy strzelanki, wtedy jednak 60 trza mieć)
4k czy ultra i 60fps niepotrzebne, full hd, średnie detale i stałe 30 wystarczy (no chyba, że wyścigi czy strzelanki, wtedy jednak 60 trza mieć)


@ZlodziejBilonownic: Ja na swoim siedmioletnim sprzęcie też ogarniam gry które mnie interesują - czyli głównie factorio ;) Jednak granie to jedynie skromny dodatek.
Coraz częściej mierzę się z cadami i grafiką 3d na potrzeby druku... Tutaj robią się największe problemy... No i jednak chciałbym zainwestować w
@AltCtrlSpace: Teraz jest ogólnie zły czas, bo wiele czynników ma na to wpływ. Olbrzymie zapotrzebowanie na mikroporcesory i ogólnie elektronikę zaawansowaną. Konsole nowej generacji, kryptowaluty, pewnie covid także - to wszystko robi problemy... No i sytuacja na Tajwanie - też robi swoje.
@Sandman: na kompie akurat głównie gram, (wyjątek to np. jak miałem laborki z Ansysa + okazjonalnie Autocad 2d), do "pracy" mam lapka- Autocad 2d, Excel i teraz najlepsze- rysowanie (3d) i obliczenia w SolidWorks, gdzie specyfikację mam z 2x niższą od oficjalnych wymagań sprzętowych, ba mam zaledwie 8gb RAM w nim i integrę. O dziwo daje radę ( ͡º ͜ʖ͡º) (czasem tylko wyskoczy monit, że niby