Wpis z mikrobloga

Zabieramy się za budowę domu. Jesteśmy na etapie ogarniania projektu i oczywiście w międzyczasie zastanawiamy się nad tematem ogrzewania domu. Bierzemy pod uwagę gaz lub pompę ciepła. Naczytalismy się o PC dość sporo ale nadal nie jesteśmy przekonani co do tego czy taka pompa będzie na tyle wydajna żeby ocieplić dom do tych nawet 24/25 i wodę do na prawdę cieplej temperatury. Komentarze są różne i nie do końca jednoznaczne. Zależy nam a może przede wszystkim mojej ciepłolubnej drugiej połówce na GORĄCEJ wodzie. Musimy mieć pewność ze pompa ciepła ogarnie bez problemu ten temat bez znaczenia na porę roku. Dodatkowo, czy jakaś dodatkowa opcja podgrzewania wody w postaci paneli fotowoltaicznych jest niezbędna? W planach dom ok 200 m2 dwupoziomowy. Pomorze. #pompaciepla #budownictwo #budowadomu #ogrzewanie #dom #dzialka
  • 29
@NoMercyMan: ja takie dylematy miałem rok temu i mój wniosek jest taki- jeśli masz nitkę gazu przy działce to tylko gaz. Ja nie miałem i wybrałem pellet. Dlaczego nie zdecydowałem się na pompę ciepła? Bo to drogie i nieekologiczne rozwiązanie. Pompy ciągnął dużo prądu, a u nas prąd bierze się z węgla. Jeśli budujesz systemem gospodarczym, lub chcesz wziąć jak najmniejszy kredyt to pamiętaj, że połączenie typu pompa ciepła+rekuperacja+fotowoltaika kwotowo zbliża
@jadepobiegac: wskaźnik EP ogarnie też pelletem.
@NoMercyMan pompa ciepła ogarnie te 24/25 stopni, bo ma wbudowaną grzałkę elektryczna. Tylko przy takiej pogodzie jaka mamy zużyje prądu na kwote 600-700zl. za miesiac lub nawet więcej (zależy w której strefie mieszkasz).
@NoMercyMan: jak masz gaz to najprościej go zrobić, z praktycznych rzeczy to gaz na pewno jest tańszy niż PC bez fotowoltaiki. Mam podłogówkę ze sterownikami na gaz i ciepła wode, bardzo duża wygoda, piec (przy zamkniętych drzwiach do kotłowni) chodzi bardzo cicho, słyszysz go tylko jak jest zupełna cisza. Jak coś to pytaj
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@NoMercyMan: jak chcesz mieć wrzątek w kranie to bierz gaz. Jeśli chcesz sobie zrobić długa kąpiel i jak woda przestygnie w wannie i chcesz dolać trochę gorącej to przy pompie ciepła efekt może nie być zadowalający. Pompa sprężarką grzeje do 55 -65, ponad to może dogrzać grzałka. U mnie temp na wylocie oscyluje 48-58. To nie jest tak że woda będzie za zimna bo zawsze jest w stanie dogrzać grzałka ale
@NoMercyMan: pompą osiągniesz w domu temperaturę bardziej niż komfortową. Przy podłogówce 23 stopnie to już b.ciepło a 24 to gorąco.
Przy odpowiednio gęstej podłogówce nie ma problemu.
Woda z kranu 42 stopnie już parzy, jak będziesz grzać cwu do 45st, to starczy, o ile będziesz mieć zbiornik 300-400l.
I jak wyżej, pompa robi wodę do 55-60 stopni nie radzę pod coś takiego łapki podtykać.
Więc luzzz.
Do nowego domu pompa jak
Panele też planuj z czasem, po h** płacić elektrowni za prąd jak możesz spłacać kredyt za panele i potem mieć proąd za darmo


@kuncfot: Jak ja lubię ten argument: prąd za darmo Xd Jest to tak oderwany od rzeczywistości i głupi argument, że ciężko z nim dyskutować.
@kuncfot: No jakim ignorantem trzeba być, żeby twierdzić, że fotowoltaika gwarantuje prąd za darmo... A amortyzacja? resurs? serwisy? czyszczenie? koszt odkupu elektrowi (który w tej chwili jest z kosmosu i nie może utrzymać się na takim poziomie długo); już nie wspomnę o tych magicznych arkuszach kalkulacyjnych które zaginają czasoprzestrzeń i nie biorą pod uwagę kupy składowych np zwiększonej oporności systemu spowodowanej wysoką temperaturą. #!$%@? - założe se FV i bede miał
@KwasowyProktolog10kJava: jak masz w bliskiej przyszlosci reku i fotowoltaike to idz w pompe ciepla. Przebolejesz rok a potem bedziesz malo placil. Mi przy obecnych mrozach rachunki srednio wychodza okolo 400zl za gaz miesiacznie. Dom 160m. Prad nie pamietam ale mniej niz polowa gazu
@Kapitan-Planeta:
- amortyzacja? mam panele, od 2 lat i jak tak dalej pójdzie za 4-5 brak opłat za prąd wyrówna się z kosztami inwestycji.
- Serwisy? producent nie przewiduje. Mycie? Od wspomnianych 2 lat nie myję, jak umyję raz na 3 lata to ile to będzie kosztować? Może sam nawet umyję?
- koszt odkupu ... na ile to jest lat do przodu? chyba zwrócą mi się już panele, a potem to
@inko-gnito: Ok a jak się ma wybór pelletu do aktualnych przepisów i owianego złą sława współczynnika EP? Jest jeszcze opcja dogrzewania jakimś piecem na brykiety ze ścinki stolarskiej (nie wiem jak to się nazywa fachowo) ale mamy możliwość ogarnięcia tego w ilości hurtowej za free ale domyślam się że ciężko będzie z tym w kontekście przepisów nawet jeśli chcielibyśmy to ogarnąć jako dodatkowe źródło ciepła np zimą.
@NoMercyMan: Jakiej generacji pompe ciepła chcecie? Zasobnik ciepłej wody osobno czy razem z pompa? Bo to w sumie ma największe znaczenie. Jak pompa ciepła to trzecia generacja i tylko z zasobnikiem wbudowanym. Podobno starczy spokojnie na 3 kąpiele w wannie. Przy większej ilości osób może być problem i trzeba czekać na ciepłą wodę trochę.
@NoMercyMan: pellet spełnia aktualne warunki współczynnika EP. Jeśli byś miał dostęp do darmowej czystej ścinki stolarskiej w hurtowych ilościach, to warto by było kupić peleciarke i samemu produkować pellet na własne potrzeby. Nie wiem jak to wygląda z brykietem.
@Niraya: Zupełnie nie wiem jak odpowiedzieć Ci na to pytanie bo dopiero badamy grunt ze tak powiem i zbieramy wiedzę co będzie najlepsze dla naszych potrzeb. Chętnie się dowiem od Ciebie jakie są różnice pomiędzy PC z i osobnym zasobnikiem jeśli masz z tym doświadczenie
@NoMercyMan: Tak jak wcześniej pisałam jak zasobnik wody jest osobno to jest jakaś strata podobno ciepła z tego co ktoś mi dawno tłumaczył i to nawet chyba spora jest ta strata (z pamięci coś mi mówi, że ze 30%). No ale wtedy pompe możesz schować w szafie bo jest taka mała.
@kuncfot: No właśnie muszę się dopytać drugiej połówki jaka jest ta starata przy osobnym zasobniku ciepłej wody bo to ona akurat załatwiała rekuperacje oraz pompe ciepła.
@NoMercyMan: My osobiście wybrałyśmy Pompe ciepła Atlantica (chociaż jeszcze zastanawiamy się nad Mitsubishi bo ma jeden fajny bajer, którego Atlantic nie ma). Gaz kompletnie wywalony z projektu (nawet nie ma komina). Jakoś po prostu nie bardzo wierzymy w tą technologię.
@inko-gnito: Zaciekawił mnie ten temat pelletu z pelleciarki na władny użytek. Muszę więcej poczytać o tym czy na pewno taki system będzie ok dla nas i czy ten brykiet który mamy da się tak standardowo rozdrobnic na opał i będzie jednoczenie spełniał przepisy etc. Wyczytałem że z pelettem jest kwestia certyfikacji uzywanego biopaliwa i muszę dordukowac się w tej materii. Wiadomo wtedy jak z każdym podobnym systemem trzeba „latać do pieca”.
@Niraya: Tak dużo jest sprzecznych info ze ciężko się zdecydować wiadomo. My akurat mamy gaz poprowadzony wiec to najłatwiejszy sposób i jak ogarniemy dobrą instalacje to ciężko żebyśmy byli zawiedzeni. Teraz szukam alternatyw i na pierwszym miejscu wyskoczyła właśnie pompa ciepła i jesteśmy na etapie rozpatrywania za i przeciw i rozkminianiu jak kosztowo na dłuższej mecie wyjdzie.
@NoMercyMan pompa zrobi rachunki takie same albo niższe niż kocioł gazowy. Będziesz miał ochotę to położysz panele i będzie taniej.
Użytkuje panele od kwietnia, nadwyżka skończyła się w połowie grudnia. Z rozliczenia rocznego zapłaciłem 580 zł.
Za okres 1 stycznia - 31 marca przyjdzie mi zapłacić w tym roku, pewnie będzie to max 1000 zł bo w tym roku do kwietnia już produkcja mi idzie, tzn powoli się rozkręca, na razie kilka