Wpis z mikrobloga

Sobota po południu to dobry czas, żeby pokazać co ostatnio za projekt ogrodu zrobiłam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Działka jest niewielka, wąska i długa (szeroka na 12m), do tego sporo miejsca zabiera wiata na 2 samochody, podjazd do niej i ogromny świerk. Dlatego tę właściwą część rekreacyjną zaplanowałam jako trawnik na bazie okręgu - takie kształty w przestrzeni odbiera się jako większe, przestronniejsze. Zaprojektowałam tutaj również konstrukcję drewnianego tarasu z poręczami z profili stalowych.
Nasadzenia początkowo miały być w takim tradycyjnym stylu, z czasem jednak klientka przerzuciła się w styl minimalistyczny i poprosiła o drzewka szczepione na pniu (katalpa, jałowce, trzmielina Fortune'a) oraz oszczędne rozplanowanie roslin, w kępach po kilka sztuk, rosnące w grysie. Osobiście jestem jednak bardziej fanką rabat w stylu naturalistyczna dzicz
W komentarzach wrzucę porównanie jednej rabaty ale w 2 różnych stylach.

A więcej można pooglądać tutaj: https://www.dariakostaniak.com/ogrod-na-bazie-okregu

Jeśli macie jakieś pytania ogólnie o ogrody, pracę architekta krajobrazu albo chcecie porady to śmiało #ama
#ogrod #ogrodnictwo #budujzwykopem #architektura #projektowanie #chwalesie
kjut_dziewczynka - Sobota po południu to dobry czas, żeby pokazać co ostatnio za proj...

źródło: comment_16126113516lYEXYR2uKiLb1Oo9KO0tp.jpg

Pobierz
  • 99
  • Odpowiedz
  • 0
@kjut_dziewczynka Ścieżka nie musi być wybetonowanym chodnikiem. Są inne rozwiązania, które nie ingerują aż tak w trawnik co jednak się wiąże z koniecznością większej pielęgnacji. Podjazd ok, jestem w stanie zrozumieć ale ta cała przestrzeń między tarasem a basenem? I czy sam basen musi być na kostce a nie na trawniku
  • Odpowiedz
@notanumber dodam jeszcze zdjęcie które trochę rozjaśni sprawę - podjazd w tej postaci jest na tej działce od 20 lat, inwestorzy chcą tylko wymienić kostkę na inną. Żadnych problemów z zalewaniem nie było. Jedyna nawierzchnia utwardzona jaka dodałam to pod altanę i wiatę. Reszta to grys (przepuszcza wodę) który też może zostać zamieniony na korę, zależy czy się właściciele przekonają
kjut_dziewczynka - @notanumber dodam jeszcze zdjęcie które trochę rozjaśni sprawę - p...

źródło: comment_1612622490htmkgnvAzCMh45uGcjroAI.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@kjut_dziewczynka zawsze byłam ciekawa, czy projektując dane ogrody robicie dokładną analizę gleby, nasłonecznienia i wilgotności tereny, na których dane gatunki będą zasadzane, dodatkowo czy pogłębiacie to wszystko sadzeniem roślin, które są dla siebie symbiotyczne i się nie wypierają?
Pytam, nie żeby się przywalić, czy coś (tylko czyta ciekawość mnie zzera). A widzialam kilka projektów za bajońskie sumy, których specyfikacja roślin wykluczała się, czego w rezultacie nieświadomy nabywca projektu spotkał się z czystym
  • Odpowiedz
@LadyRaspberry tak, ja zawsze dobieram gatunki odpowiednie do warunków, czyli nasłonecznienia, rodzaju gleby i wilgotności. Dla większych ogrodów robię też opracowania związane fitosocjologią: z roślinnością potencjalną i kręgiem zbiorowisk zastępczych
  • Odpowiedz