Wpis z mikrobloga

1. W jakiej formie trzymacie poduszkę finansową? Luzem na koncie oszczędniościowym w banku, czy może w jakiś instrumentach finansowych (jakich/jak długo trzeba byłoby czekać by je spieniężyć?)

2. Ilokrotność miesięcznych wydatków ona u was wynosi?

U mnie to wygląda tak, że mam poduszkę finansową, która pozwoli mi pokrywać moje miesięczne wydatki w ciągu 10 kolejnych miesięcy i póki co trzymam te pieniądze na koncie oszczędnościowym w banku, ale zastanawiam się czy może nie zainwestować ich (żeby ograniczyć spadek wartości przez inflację) w jakieś obligacje skarbowe notowane inflacją czy jakieś ETFy na rynki wschodzące/rozwinięte.

Będę wdzięczny za odpowiedzi i może jakieś sugestie.

#finanse #gielda #inwestycje #inwestowanie
  • 28
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zexan: 3 miesięczne zarobki na koncie oszczednosciowym, następne 3 w ETF-ach, spółkach dywidendowych, trochę też w fizycznej gotowce
Połowa na koncie, połowa w akcjach, za duża hossa, żeby trzymać w ETFach, za małe stopy procentowe, zeby bawić się obligacje


@Im_from_alaska: to samo można powiedzieć o hossie na akcjach. W takim razie jakich akcji mniej więcej jesteś posiadaczem?
3m-c zarobki jako gotówka, 4lat zarobków jako obligacje - szybkozbywalne, reszta giełda.
Jak wstawisz oszczędności w ETF to to nie będzie poduszka, bo możesz tego potrzebować w dekoniunkturze i stracić połowę albo i więcej.
4lat zarobków jako obligacje - szybkozbywalne, reszta giełda.


@Xianth2: można wiedzieć jakie konkretnie obligacje oraz mniej więcej jakie akcje posiadasz?
@zexan: Nie zapomnij o poduszce żywnościowej na chociaż te 3 miesiące wprzód. Wiesz, tak jakby nie pozwolili Ci wejść do sklepu bez szczepień (2022 onwards), albo w wyniku zaburzenia łańcucha dostaw (Q3 2021) brakowało niektórych produktów na półkach sklepowych. Złotem fizycznym się nie wyżywisz, papierem można co najwyżej tyłek podetrzeć, a dostęp do systemów transakcyjnych czy internetu można odciąć Ci jednym guzikiem, szczególnie jak wprowadzą bezgotówkowe społeczeństwo - nie masz nad
inżynier na morzu w oil&gas


@bolek975: zazdro. Skończyłem wiertnictwo i geoinżynierię na agh, ale w międzyczasie przyszedł kryzys do tej branży i musiałem się przebranżowić na it
Mowa o „poduszce finansowej”, czyli oszczędnościach dzięki którym spokojnie przejdziesz przez kłopoty zdrowotne uniemożliwiające pracę zarobkową, pokryjesz nieoczekiwane wydatki czy „załatasz” dziury w domowym budżecie po utracie dochodów.


@zexan: top kek, sarkazm jednak niewidzialny w internecie
Nie zapomnij o poduszce żywnościowej na chociaż te 3 miesiące wprzód


@ObiektywnyKomentarz: panie, to musiałbym mieć spiżarkę lub dwie lodówki, a ja mieszkam w pokoju w mieszkaniu z dwoma lokatorami ¯\_(ツ)_/¯