Wpis z mikrobloga

FAQ PODATKOWE DLA #gielda v1
1. Gdzie mogę poczytać w skrócie o większości zagadnień związanych z podatkiem?
- Do czasu utworzenia naszego bloga z opisami polecamy to miejsce: KLIK - od 30min do 1h czytania Warto wiedzieć o kursie średnim NBP oraz FIFO.
2. Kiedy trzeba się rozliczyć?
- Jeśli w danym roku podatkowym dokonano co najmniej jednego odpłatnego zbycia akcji/CFD/otrzymano dywidendę. Nie ma znaczenia fakt, że środki nie zostały wypłacone z konta maklerskiego.
3. Czy stratę też trzeba rozliczyć?
- Tak, nie płaci się wtedy tylko podatku ale deklarację trzeba złożyć. Źródło:Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych Art. 45 punkt 1.
4. Do kiedy należy się rozliczyć?
- Za rok podatkowy 2020 należy rozliczyć się do 30 kwietnia 2021. Źródło:Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych Art. 45 punkt 1
5. Mam PIT-8C czy tylko przepisuje dane do PIT-38?
- Do PIT-38 wpisuje się zsumowane wartości z PIT-8C do pół 20 i 21 sekcji C. Jeśli otrzymano dywidendę należy ją osobno rozliczyć w polach PIT-38 G.45 oraz PIT-38 G.46.
6. Kiedy muszę załączyć PIT/ZG?
- Należy dołączyć PIT/ZG dla każdego kraju z osobna (oprócz Polski), w którym osiągnięto dochód (zysk). Z wyłączeniem transakcji objętych PIT-8C.
7. Jak mogę złożyć deklarację?
- Ja osobiście korzystam z rządowej aplikacji e-Deklaracje KLIK
8. Kto mi to wszystko policzy?
- Najpierw zapoznaj się ze skrótem wiedzy z punktu 1.
- Skorzystaj z pomocy biura rachunkowego - przy czym przy giełdach zagranicznych raczej mogą Cię olać
- Skorzystaj z mojego kalkulatorgieldowy.pl gdzie możesz zaimportować zestawienia prosto od brokera i szybko mieć wyliczenia (za darmo).

Zachęcam do sugerowania dodatkowych punktów FAQ w komentarzach i ewentualnej poprawki jeśli widzicie gdzieś błąd.
Możecie również linkować tego posta gdy zobaczycie setny post na temat "A co to podatek?" ;)

Polecam śledzenie mojego tagu #kalkulatorgieldowy gdzie można znaleźć informację odnośnie dostępnych platform oraz rozwoju aplikacji.
#podatki #revolut (obecnie w wersji beta pod kalkulatorgieldowy.pl/beta #trading212 #degiro
  • 87
@pur3pwnage czy rozliczamy podatek od zyskow w danym roku czy od poszczególnych transakcji? Przykład 1. Wpłacam 100zl do brokera, wygrywam raz 400zl wyplacam. place podatek 19% * 300
Przykład 2. Wpłacam 100zł do brokera i po czasie rosnie to do 400 zł, pol roku pozniej trace i moj balans to 200zl i w grudniu z tych 200 zl (na innej spolce) robie 400
Czy liczymy to tak jak w punkcie 1.? Wplacilem
Kiedy trzeba się rozliczyć?


@pur3pwnage: Czy ten warunek twoim zdaniem dotyczy także eToro?

Swego czasu znalazłem coś takiego:

Jednak w mniemaniu Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FSK 21/11) przychód podatkowy wobec realizacji praw będący skutkiem pochodnych instrumentów finansowych powstaje wówczas, gdy uprawniony otrzyma należne płatności. Z racji tego, że nie jest to jednoznaczna kwestia, interpretacji więc na ten temat może być wiele. Podobnego wyjaśnienia użył Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku
ednak w mniemaniu Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FSK 21/11) przychód podatkowy wobec realizacji praw będący skutkiem pochodnych instrumentów finansowych powstaje wówczas, gdy uprawniony otrzyma należne płatności. Z racji tego, że nie jest to jednoznaczna kwestia, interpretacji więc na ten temat może być wiele. Podobnego wyjaśnienia użył Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku (sygnatura PF/415-79/I/05), który na pytanie: Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z inwestycji na rynku Forex? odpowiedział, iż moment wypłaty środków
@qrcz4k: Z sumy wszystkich przychodów (ile otrzymałeś ze sprzedaży akcji) i kosztów (ile zapłaciłeś za akcje) w danym roku podatkowym. Przy czym jest to super uproszczenie nie uwzględniające walut obcych, FIFO, transakcji otwartych w innych latach jak i uwzględniania kosztów z częściowo zamkniętych pozycji. Nie ma znaczenia ile wpłaciłeś i ile wypłaciłeś.
Przeczytaj proszę artykuł z 1 punktu mojego FAQ, ponieważ w dużej części rozwieje Twoje wątpliwości.
@demongod: dodatkowo podstawa prawna:
Art. 30b. pod. doch.od osób fzycznych.
Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego
@pur3pwnage: Dzięki za informacje. Planujesz może dodanie funkcjonalności importu z eToro? Kopiowanie spowodowało, ze mam ponad 1k pozycji. Jak nie to pewnie sobie to jakoś zmapuje to co mam na inny format pliku, ale fajnie by było mieć taką możliwość : )
@demongod: pewnie będzie jak znajdziemy chwilę czasu. Projekt robimy w czasie wolnym od pracy :) Już otrzymaliśmy jeden plik eksportu z eTorro więc mamy na czym pracować ale im ich więcej tym lepiej. Łatwiej będzie wykryć wyjątki i potencjalne błędy.
@pur3pwnage: a wiesz może jak wygląda temat dla kogoś kto stale mieszka za granicą (nierezydent podatkowy) ale ma nadal rachunek maklerski w Polsce z paroma akcjami z GPW?

W sumie to nigdy się nad tym nie zastanawiałem czy trzeba wtedy składać deklaracje czy nie. Wydaje mi się że nie.
taryfikator przewiduje 75% + oczywiście odsetki


@Deska_o0: To jest taka sama bzdura jak te z których się śmiejesz

Pierwszy link z google: https://www.infakt.pl/blog-ksiegowy/75-stawka-podatku-co-warto-wiedziec/

Jeżeli w toku postępowania podatkowego lub kontroli celno-skarbowej zostaną ustalone źródła pochodzenia nieujawnionych wcześniej przychodów i ich wysokości, przychody te podlegają opodatkowaniu na zasadach przewidzianych dla danego źródła przychodu.

Możliwość nałożenia 75% stawki podatku to potężny oręż w ręku fiskusa, należy jednak zauważyć, że podatnik nie musi się
@pur3pwnage: wykopki nie ośmieszajcie sie i olejcie skladanie pitow dla jakis 2000-4000zl ktore udalo sie wam ugrac, revolut nie sklada deklaracji pit do us wiec jestescie dla nich niewiodczni.
Więcej problemow was spotka jak juz zlozycie taka deklarację, bo jesli zlozyliscie to us ma 5 lat na weryfikacje.