Wpis z mikrobloga

FAQ PODATKOWE DLA #gielda v1
1. Gdzie mogę poczytać w skrócie o większości zagadnień związanych z podatkiem?
- Do czasu utworzenia naszego bloga z opisami polecamy to miejsce: KLIK - od 30min do 1h czytania Warto wiedzieć o kursie średnim NBP oraz FIFO.
2. Kiedy trzeba się rozliczyć?
- Jeśli w danym roku podatkowym dokonano co najmniej jednego odpłatnego zbycia akcji/CFD/otrzymano dywidendę. Nie ma znaczenia fakt, że środki nie zostały wypłacone z konta maklerskiego.
3. Czy stratę też trzeba rozliczyć?
- Tak, nie płaci się wtedy tylko podatku ale deklarację trzeba złożyć. Źródło:Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych Art. 45 punkt 1.
4. Do kiedy należy się rozliczyć?
- Za rok podatkowy 2020 należy rozliczyć się do 30 kwietnia 2021. Źródło:Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych Art. 45 punkt 1
5. Mam PIT-8C czy tylko przepisuje dane do PIT-38?
- Do PIT-38 wpisuje się zsumowane wartości z PIT-8C do pół 20 i 21 sekcji C. Jeśli otrzymano dywidendę należy ją osobno rozliczyć w polach PIT-38 G.45 oraz PIT-38 G.46.
6. Kiedy muszę załączyć PIT/ZG?
- Należy dołączyć PIT/ZG dla każdego kraju z osobna (oprócz Polski), w którym osiągnięto dochód (zysk). Z wyłączeniem transakcji objętych PIT-8C.
7. Jak mogę złożyć deklarację?
- Ja osobiście korzystam z rządowej aplikacji e-Deklaracje KLIK
8. Kto mi to wszystko policzy?
- Najpierw zapoznaj się ze skrótem wiedzy z punktu 1.
- Skorzystaj z pomocy biura rachunkowego - przy czym przy giełdach zagranicznych raczej mogą Cię olać
- Skorzystaj z mojego kalkulatorgieldowy.pl gdzie możesz zaimportować zestawienia prosto od brokera i szybko mieć wyliczenia (za darmo).

Zachęcam do sugerowania dodatkowych punktów FAQ w komentarzach i ewentualnej poprawki jeśli widzicie gdzieś błąd.
Możecie również linkować tego posta gdy zobaczycie setny post na temat "A co to podatek?" ;)

Polecam śledzenie mojego tagu #kalkulatorgieldowy gdzie można znaleźć informację odnośnie dostępnych platform oraz rozwoju aplikacji.
#podatki #revolut (obecnie w wersji beta pod kalkulatorgieldowy.pl/beta #trading212 #degiro
  • 87
@pur3pwnage: a jeśli dostałem akcje darmowa przez polecenie ( trading212) dostałem 3 akcję później je sprzedałem i wypłaciłem. Czy muszę uwzględniać to jako koszt ? I czy w tym wypadku mam wypełnić pit/zg?
Przepraszam za głupie pytania ale jestem w tym zielony. Z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam
  • 0
@patryk-sowul to nie jest głupie pytanie :)

Koszt tej darmowej akcji to 0PLN (otrzymałeś ją za darmo) i należy tak zmodyfikować zakup w aplikacji. W eksporcie z Trading212 widnieje cena zakupu ale nie uwzględnia ona tego, że akcja jest z ich środków. Jeśli ją sprzedałeś to niestety musisz złożyć PIT-38 oraz załącznik PIT/ZG.

Przykładowa historia transakcji.
1. Otrzymano 3 darmowe akcje firmy X po cenie 10PLN każda. Należy zmodyfikować cenę na 0PLN
Buduję podobne narzędzie do rozliczania podatków z Exante (na początek).

Pierwszy kwiatek jaki wykryłem to 35% podatku naliczonego w USA od dywidendy za akcje Garmin. Narzuca mi się pytanie, dlaczego podatek naliczony to 35%, skoro od innych dywidend płacę 15%. Druga sprawa to wpływ na balans podatkowy w Polsce, czy należy to rozliczyć jako "nadpłacony" podatek - mogę to odjąć od innych podatków?

Dla zainteresowanych betą importu z exante: priv ( ͡
jasiekkkk - Buduję podobne narzędzie do rozliczania podatków z Exante (na początek). ...

źródło: comment_1614967621VluluL6sFGJBHReIHA03tO.jpg

Pobierz
hej hej, ja mam pytanie odnośnie podatku :) wyliczyłam sobie kwotę do zapłaty wg kalkulatora gieldowego i wyszła mi kwota X - czy to jest kwota płacona tylko w PL czy ktoś jeszcze mnie będzie za to ścigać? (transakcje giełdowe w USA za pośrednictwem Revoluta)