Wpis z mikrobloga

FAQ PODATKOWE DLA #gielda v1
1. Gdzie mogę poczytać w skrócie o większości zagadnień związanych z podatkiem?
- Do czasu utworzenia naszego bloga z opisami polecamy to miejsce: KLIK - od 30min do 1h czytania Warto wiedzieć o kursie średnim NBP oraz FIFO.
2. Kiedy trzeba się rozliczyć?
- Jeśli w danym roku podatkowym dokonano co najmniej jednego odpłatnego zbycia akcji/CFD/otrzymano dywidendę. Nie ma znaczenia fakt, że środki nie zostały wypłacone z konta maklerskiego.
3. Czy stratę też trzeba rozliczyć?
- Tak, nie płaci się wtedy tylko podatku ale deklarację trzeba złożyć. Źródło:Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych Art. 45 punkt 1.
4. Do kiedy należy się rozliczyć?
- Za rok podatkowy 2020 należy rozliczyć się do 30 kwietnia 2021. Źródło:Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych Art. 45 punkt 1
5. Mam PIT-8C czy tylko przepisuje dane do PIT-38?
- Do PIT-38 wpisuje się zsumowane wartości z PIT-8C do pół 20 i 21 sekcji C. Jeśli otrzymano dywidendę należy ją osobno rozliczyć w polach PIT-38 G.45 oraz PIT-38 G.46.
6. Kiedy muszę załączyć PIT/ZG?
- Należy dołączyć PIT/ZG dla każdego kraju z osobna (oprócz Polski), w którym osiągnięto dochód (zysk). Z wyłączeniem transakcji objętych PIT-8C.
7. Jak mogę złożyć deklarację?
- Ja osobiście korzystam z rządowej aplikacji e-Deklaracje KLIK
8. Kto mi to wszystko policzy?
- Najpierw zapoznaj się ze skrótem wiedzy z punktu 1.
- Skorzystaj z pomocy biura rachunkowego - przy czym przy giełdach zagranicznych raczej mogą Cię olać
- Skorzystaj z mojego kalkulatorgieldowy.pl gdzie możesz zaimportować zestawienia prosto od brokera i szybko mieć wyliczenia (za darmo).

Zachęcam do sugerowania dodatkowych punktów FAQ w komentarzach i ewentualnej poprawki jeśli widzicie gdzieś błąd.
Możecie również linkować tego posta gdy zobaczycie setny post na temat "A co to podatek?" ;)

Polecam śledzenie mojego tagu #kalkulatorgieldowy gdzie można znaleźć informację odnośnie dostępnych platform oraz rozwoju aplikacji.
#podatki #revolut (obecnie w wersji beta pod kalkulatorgieldowy.pl/beta #trading212 #degiro
  • 87
@pur3pwnage: no słuchaj ziomek:
-kupuje za 100 zł TESLA W 2020 roku
-nic nie robię, nie sprzedaje, nie zgłaszam nic US
-witam rok 2024 i sprzedaje za 150pln całość
-skladam w PIT zeznanie podatkowe i płace 19% od 50 (zysk), czy od 150 bo nie zgłosiłem 100 jako koszt 4 lata temu?
@wafel93: zjadłem obiad i mózg już mi działa.
Płacisz 19% od 50PLN uzysku za rok podatkowy 2024 rozliczany w 2025. Nie składasz zeznań podatkowych w innych latach.
@MrTashbiesh: Niestety splity muszą być poprawiane manualnie. Myślę nad importem w trybie "do poprawy" gdzie będzie można poprawić te pozycje już w aplikacji.
Szczerze to pierwszy raz słyszę o tej platformie. Możesz mi podesłać eksport z tej platformy ale nie mogę obiecać, że
@pur3pwnage: Ja nie naciskam, do tej pory jakoś sobie radzę, a urząd skarbowy nie dzwoni. W kilku popularnych serwisach dość mocno go rekomendują bo oferuje swobodny dostęp m.in. do amerykańskich ETF. Wysłałem Ci raport na maila ze strony.
Nie ma znaczenia fakt, że środki nie zostały wypłacone z konta maklerskiego.


@pur3pwnage: Jak rozumiem, nie jest to prawdą dla IKE? Jeżeli konto maklerskie jest podpięte pod IKE, to nie musze rozliczać żadnego z tych żródeł (CDF/dywidendy/akcje), dopóki nie wypłacę?
@FLAC: Masz na myśli, że Twój pracodawca wypełnił i wysłał w Twoim imieniu PIT-38 (Nie PIT-37) do US czy też chodzi Ci o e-PIT, który możesz zobaczyć na stronie rządowej? W tym przypadku możesz go po prostu nie akceptować i wysłać deklarację samemu.
@pur3pwnage: Hipotetyczne pytanie. Na poczatku 2020 kupiłem za 1000$ akcje. W listopadzie 2019 sprzedałem wspominane akcje za 2000$ oraz od razu za całe pieniądze ze wspomnianej sprzedaży kupiłem inne akcje, które trzymam do teraz. Czy muszę się rozliczyć ze wspomnianego zysku ( 2000$ względem 1000$ ) czy też możemy to traktować jako optymalizację podatkową?
@babicz99: napisałem kilka dni temu małe FAQ na ten temat LINK

KOMPEDIUM

Ale odpowiadając na Twoje pytanie tutaj (rozumiem, że pomyliłeś się z latami bo napisałeś, że kupiłeś w 2020 a sprzedałeś w 2019 - upraszczam wszystko do 2020 roku).

1) 2020.02.04 Kupiona 1 akcja firmy X za 1000USD (koszt 1000USD)
2) 2020.11.02 Sprzedana 1 akcja firmy X za 2000USD (przychód 2000USD)
3) 2020.11.03 Kupione 4 akcje firmy Y za 500USD