Wpis z mikrobloga

Ponad miesiąc temu, jako samozwańczy ekspert, napisałem:

Moja spekulacja:

SN15 oraz SN16 są już konstruowane z myślą o orbicie, obstawiam, że najdalej SN15 otrzyma próżniowe Raptory.


Druga spekulacja:

SuperHeavy zostanie zaprezentowany w styczniu (w lutym najpóźniej) bez silników, a następnie dostanie 4 Raptory (przy założeniu, że utrzymana zostanie obecna koncepcja 28 Raptorów docelowo – tego się jednak spodziewam) i wykona próbny hop przed początkiem wiosny:)


Wiecie skąd mi się wzięło, że akurat 4? A zaznaczam w tym miejscu nieskromnie, że sam Musk, w jakimś znacznie wcześniejszym wywiadzie mówił, że zaczną "pewnie od 2-3 Raptorów". Otóż stąd, że jeśli ostatecznie utrzymają konfigurację 28 silników w boosterze, to 28 na okręgu aż się prosi o symetrię czwórkową.

I teraz uwaga: załączone świeżutkie, sprzed paru godzin ledwie, pierwsze zdjęcie "półkopuły Raptorowej" BN1 w Boca:

Ile jest otworów do mocowania Raptorów? 4.

Dziękuję za uwagę:P

#spacex
#texasbocachica
texas-holdem - Ponad miesiąc temu, jako samozwańczy ekspert, napisałem:

 Moja speku...

źródło: comment_1611614761xL7gU0WDg0ucLW74r0mq1S.jpg

Pobierz
  • 15
Aczkolwiek... Będzie jednak wtopa jak się okaże po obróceniu tej kopuły, że po drugiej stronie jest tylko jedna dziura:D Chociaż gdyby miały być 3, to te dwie widoczne byłyby chyba (?) szerzej rozstawione.
@MrNeko: To byłoby bardzo dziwne, ponieważ 28 nie dzieli się przez 5. Jeśli tam jest 5 otworów to imho oznacza, że wrócili do koncepcji 30 silników. Co oczywiście nie jest wykluczone – być może z podkręcaniem Raptorów sprawa jest bardziej skomplikowana, niż się im wcześniej wydawało i lepiej dać o dwa silniki więcej, by ich nie żyłować.
@texas-holdem: Wiesz może ile czasu trwa obecnie produkcja Raptora?
To, że jest obecnie miejsce na mocowanie np 4 nie oznacza, że przy pierwszym teście nie użyją tylko dwóch- jeśli produkcja jednego trwa zbyt długo nie będą zbyt chętni by niepotrzebnie ryzykować i marnować sinlików a przy okazji spowalniać rozwój przez dłuższą produkcję prototypu.
To, że jest obecnie miejsce na mocowanie np 4 nie oznacza, że przy pierwszym teście nie użyją tylko dwóch


@Han_zajscia: To prawda, mogą wciąż zamontować dwa na potrzeby pierwszego skoku.

Wiesz może ile czasu trwa obecnie produkcja Raptora?


Cały czas to usprawniają, obecnie prawdopodobnie około tygodnia, może nawet mniej.
@texas-holdem: Dzięki wielkie - pamiętam, że kiedyś chyba trwało miesiąc i to był olbrzymi problem. Zaś z tego co pamiętam optymalizacja ma dążyć do chyba produkcji jednego dziennie (jeśli to możliwe), dzięki czemu pełen zestaw dla jednej rakiety produkowanoby w około miesiąc.
@Han_zajscia: Tak, wizja zakłada 1 Raptor z taśmy na dobę. Przy czym obecnie to oni nawet nie mają czegoś takiego jak ustandaryzowany silnik, właściwie każdy kolejny Raptor jest trochę inny, eksperymentują ze zmianami, starając się znaleźć jakiś "złoty środek", między ciągiem a wytrzymałością/niezawodnością.
@texas-holdem: To akurat dość oczywiste biorąc pod uwagę, że cały czas trwa faza projektowania i testów. Ten jeden silnik dziennie dotyczy finalnej wersji funkcjonalnej gotowej do masowej produkcji i realizacji dalszych zadań SpaceX