Wpis z mikrobloga

#komputery #siecikomputerowe #sieci #pc #sprzetkomputerowy #wifi

Borykam się od dłuższego czasu z problemem z adapterem wifi TP-LINK tl-wn725n, może ktoś pomoże, bo już rozkładam ręce...
Mam w domu router TP-LINK Archer C6, adapter jest podłączony do pc zlokalizowanego ok. 3-4 m od routera.
W czym problem: na kablu mam prędkość ok. 80 Mbps, natomiast na adapterze wifi ok. 30, a często mniej.

W tym samym czasie na laptopie w innym pomieszczeniu za ścianą jest spokojne 65 Mbps. Co ciekawsze, po wyłączeniu karty laptopa i podłączeniu adaptera prędkość jest równie dobra.
Myślałem że to problem z pc, sterowniki reinstalowałem kilkukrotnie, ale pozostało to bez wpływu.
Czasami na pc prędkość spadała jeszcze niżej, wtedy wkładałem adapter w inny port usb i nagle wtedy wracał do docelowej prędkości ok. 30 Mpbs ale nie więcej. Nie wiem o co tu chodzi, Windows czy porty USB są winne?

Jakby co to płyta główna to MSI B450 Pro Vdh Max.
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@adam-vcf mialem podobny problem. Poprostu ten adapter nie obsluguje takich predkosci i zawsze bedzie dzialal w okolicach 30mb. Moze nie dokladnie ten sam model ale tez tp link i tez oznaczany jako 150mb. Testowalem na dwoch komputerach i zawsze tak jest - koniec koncow przeciagnalem kabel.
  • Odpowiedz
@adam-vcf:
https://static.tp-link.com/2020/202010/20201019/TL-WN725N(EU&US)_3.0_datasheet.pdf
Ten adapter pozwala na łącze na 20MHz kanale w paśmie 2,4Ghz (link max. 150Mbit/s), a w routerze najpewniej masz ustawioną szerokość kanału 40MHz (link max. 300Mbit/s).
Dodatkowym problemem tego adaptera jest wyposażenie wyłącznie w wbudowaną mikroskopijną antenę.

Co możesz spróbować, to sprawdzić analizatorem WiFi obłożenie pasm, wybranie najmniej zatłoczonego. Dodatkowo możesz zawęzić pasmo na poziomie routera, choć to odbije
  • Odpowiedz
@adam-vcf 3-4 metry od routera to chyba skrętka można podłączyć czyż nie? Po co ci wifi jak tak blisko masz router? Głupota totalna, jeszcze do stacjonarki.
  • Odpowiedz