Wpis z mikrobloga

#elektronika robiłem oświetlenie na power led do akwarium. Zasilacz był 60W niby z zabezpieczeniem przeciw przeciążeniowym, przeciwzwarciowymboraz przeciwprzepięciowym. Do niego podłączyłem sterownik programowalny 24/7 oraz dla testu tylko 2 tory prądowe. 8 diód + sterownik, pobór mocy około 10W. Jakiś czas działało ok i poczułem brzydki zapach, ale nie czułem od zasilacza gorąca. Wyłączyłem. Pomyślałem, że po prostu pierwszy raz odpalam to jest to zapach "nowe elektroniki". Po ponownym podłączeniu po kilku minutach jak hukło :( ma ktoś pomyśl co mogłem zrobić źle? Może po prostu wszystko zrobiłem ok, ale ten zasilacz no name był wadliwy? Do sterownika co prawda były juz podłączone kable minusowe. Ściemnianie przez pwm, ale plusów ich nie podłączałem
frontendowiec - #elektronika robiłem oświetlenie na power led do akwarium. Zasilacz b...

źródło: comment_1611469936YjpfJMwYNDBhmFCkltuvPM.jpg

Pobierz
  • 31
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@frontendowiec: wszystko zrobiłeś źle, a zasilacze z Ali to nadają się do #!$%@?. Kolega, który pisał wyżej o odwrotnie wlutowanych kondensatorach chyba nie wie o czym pisze( ͡° ͜ʖ ͡°) to już nie jest ręczna robota
@portoryko43: jeden strzelił przy zasilaniu. Potem przeglądaliśmy każdy i poprawialiśmy ręcznie. Stara firma produkująca audio estradowe i elektronikę do central telefonicznych. Bardziej taka mała manufaktura to była 11 lat temu, nie wiem jak teraz to wygląda, czy jeszcze się trzyma. Odszedłem stamtąd 11 lat temu.
@frontendowiec: jeżeli zasilacz był podłączony do ściemniacza na L i N to była przyczyna (chyba że zasilał ściemniacz), no i teoretycznie nie powinien być podłączany bez obciążenia - zazwyczaj wszystkie zasilacze impulsowe mają teraz wewnętrzne małe obciążenie
@FFFFUUUU: już śpieszę z wyjaśnieniem. Do gniazda podłączyłem wtyczkę i przewody do odpowiednich zacisków w zasilaczu (230), 12 V wychodziło do sterownika (TC 421). Idea tego sterownika jest taka, że programujemy sobie oświetlenie 24/7 do akwarium. Czyli np. w godzinach 0-6, żeby się nie świeciło, a dopiero od 6 stopniowo rozjaśniamy po kilka % np. do godziny 14, żeby było 100%. Można regulować 5 torów (czyli np. diody białe, czerwone, niebieskie
kilkunastu lat zajmuje się serwisem elektroniki i nigdy nie spodkalem się z takimi przypadkami, ale nie zaprzeczam, że takie rzeczy mogą mieć miejsce


Moja pierwsza stacja hot air miala AWG24 jako przewody zasilajace do grzalki 750W, przelacznik on off byl po stronie wtornej transformatora, a obudowa #!$%@?ła prądem po łapach
@portoryko43:
Zasilacz walnął dokładnie w tym momencie jak uploadowałem program

@frontendowiec: Jeżeli to ściemniacz/sterownik był zasilany przez ten zasilacz to w tym przypadku przy wgraniu nowego programu mikrokontroler w sterowniku mógł dać nagle 100% obciążenia lub zwarcie bo na wyjściach wystawił akurat np. 1 (nie powinien tak być zaprojektowany). Zasilacz trzeba jakiś porządniejszy, albo na czas programowania ten sterownik podłącz do baterii o taki samym napięciu.
5 min w google: https://elektronikab2b.pl/technika/30523-kupujac-zasilacz-zwroc-uwage-na-szczegoly

Dostępność