Wpis z mikrobloga

Ile to razy słyszeliście "głupi nie wie że jest głupi"?
A jak fajnie znaleźć się w tej grupie która może powiedzieć "wiem że nic nie wiem"?

Szczególnie w dyskusjach w internecie popularne jest przywoływanie efektu Dunninga-Krugera który pokazuje że osoby o niskich umiejetnosciach w danej dziedzinie przeceniaja swoje mozliwosci, a osoby wykwalifikowane niedoceniaja swoich mozliwosci? I do tego wszystkiego wstawi sie fajny wykres i voila OP zniszczony.

What if I told you, efekt duninga krugera to tylko blad w analizie danych statystycznych? I mozna go odtworzyc z losowymi liczbami?

Już w 1999 roku zespół pod kierunkiem dr Ed Nuhfera opublikował własne badania pokazujące że efekt DK można odtworzyć na liczbach losowych. Wyniki potwierdzili także w badaniach na ludziach. Ich badania pokazały, że i laicy i eksperci źle oceniają swoje możliwości w podobnej częstotliwości (5-6%), a różnica polega na tym że zakres błędu laików jest większy, ale to czy przeceniają czy niedoceniają swoich możliwości jest już całkiem losowe!

Weźmy losową populację 100 wyników testów w zakresie 0-100
Następnie załóżmy że każda osoba myli się w zakresie +/- 50 punktów w wyniku swojego testu.
Oczywiście nie można mieć -45 ani +125 punktów. Więc ktoś kto ma faktyczną umiejętność na poziomie 10 punktów, jeśli losowo pomyli się w ocenie o -40 punktów to i tak swoją wiedzę oceni na 0 punktów. Jaki to ma skutek? Średnia przewidywań w okolicy najniższych wartości będzie podlegać "regression to the mean" czyli podciągać w górę, a w okolicy najwyższych wartości w dół.

Co ciekawe im wyższy margines błędu oceny założymy tym efekt bardziej widoczny!
Co ważne jeśli nie podzielimy na jakąś liczbę kwartyli to też efektu nie zauważymy.

I otrzymamy ten sam wykres co sławny wykres Dunninga Krugera.
W załączeniu daję google sheets gdzie można to samemu sprawdzić (zróbcie sobie kopie to bedziecie mogli edytowac)
-> https://docs.google.com/spreadsheets/d/13pM1Hstf_3uStHqVMkpSFybuHULPSyanU3A7wjxMG-o/edit?usp=sharing

Wpis inspirowany wczorajszym wykopem w ktorym znowu wszyscy zachwycaja sie "efektem DK" oraz artykulem https://www.mcgill.ca/oss/article/critical-thinking/dunning-kruger-effect-probably-not-real a także rozmową na grupie "Statystyczne Świry" na FB

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #efektdunningakrugera #nauka #statystyka #psychologia #socjologia #datascience
nilfheimsan - Ile to razy słyszeliście "głupi nie wie że jest głupi"?
A jak fajnie z...

źródło: comment_1611310966xp4zGghyk6ima5LxVQhMZw.jpg

Pobierz
  • 83
  • Odpowiedz
@Nemayu: 0rawda,vzasami mnie wciągają w swój sposób chamskiego prowadzenia "rozmowy" ale zwykle szybko ja kończę bo to nie ma sensu. Mi by się nie chciało wchodzić w twój profil, tylko odnosiłbym się do danej wiadomości ku*wo, przeciwnie robią tylko osoby którym brak argumentów i szukają szerzej
  • Odpowiedz
@huntforfur: Spytałeś się czy za jeden, więc ci odpowiedziałem, że tak i sprawdziłem czy za inne przypadkiem też nie - zajęło mi to 30 sekund. Z tego co widzę to ty po prostu prowadzisz rozmowę w ten sposób. Nikt nie musi cię wciągać. Prędzej to ty wciągasz.

tylko odnosiłbym się do danej wiadomości ku*wo, przeciwnie robią tylko osoby którym brak argumentów i szukają szerzej


Odniosłem się do twojego pytania i stwierdzenia, że mam złe info. Przez chwilę na potrzeby dyskusji założyłem, że masz rację i konfrontacja zdań wymagała ode mnie szybkiego sprawdzenia twojego profilu. Pytałeś, więc odpowiedziałem. Rzetelna odpowiedź wymagała poszerzenia wiedzy na twój temat. Odniosłem się tylko do danej wiadomości, która narzuciła taki sposób weryfikacji.
Próbowałeś zastosować "argument
  • Odpowiedz
@Nemayu: ty to bierzesz na serio. Nie potrzebuje twoich spostrzeżeń-i tak są mało warte. To kto kogo wciąga w dyskusje hmm, czasem chce poznać podstawy do wyrażania tez ze 100% pewnością, bo w większości przypadków tej pewności nie mozna miec, i gdy ludzie za nic mają wytykanie im ich mylnej pewności siebie, gadają bzdury to kończę z nimi rozmowę. Tak też zrobię teraz, bywaj
  • Odpowiedz
@huntforfur: Teraz zwyczajnie mnie obrażasz i piszesz jakieś kocopoły nie na temat. Typowo. Też to przewidziałem. Powinieneś zauważyć, że nie dałem się wciągnąć w twoją dziecinną pułapeczkę, a i tak kontynuujesz nie zważając zupełnie na to co piszę.
Trzymaj się, z fartem.
  • Odpowiedz
@Nemayu: uważam ludzi używających słow ty bulwo za takich którym brakuje jaj by powiedzieć dosadniej, albo się boją cenzury. Więc ty pierwszy chciałeś mnie obrazić. Jakie pulapki, jakie dziecinady? Chyba uczestniczenie w tej wymianie wiadomości to dziecinada
  • Odpowiedz
@huntforfur: W twoim wykonaniu jak najbardziej dziecinada. Co tam sobie uważasz o kimś kto używa zwrotu to już tylko twoje urojenia, wszystko co napisałeś do tej pory to urojenia i obelgi, więc no dziecinada.
Przypominam, że tobie się wydaje, że ktoś cię do tego prowokuje. Wizyta u psychologa lub pedagoga szkolnego jest, wg mnie, adekwatna w twojej sytuacji.
  • Odpowiedz