Wpis z mikrobloga

#emigracja #belgia #zalesie #zarobki #pieniadze
Wkurza mnie popularne powiedzenie, ze za granicą to zarobki tak jak w PLN tylko ze w Euro.
Albo ze w Belgii jest taniej.

Jak ktos zarabia w Polsce 5000 złotych netto miesięcznie, to w Belgii czy w Niemczech na takim samym stanowisku nigdy nie zarobi 5000 euro.

A ze taniej... To ze sie znajduje trochę tańszych produktów w dyskoncie to nie znaczy że całościowo jest taniej. Wydatki na zycie z dziećmi to nie tylko zakupy w Lidlu.
  • 24
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@login-znaki-alfanumeryczne: ale na Zachodzie jest taniej... nie jest to przelicznik 4:1 jak niektórzy filozofują, ale jest 2:1.

Niemiec najniższe wynagrodzenie brutto 1500 EUR, Polak 2800 złotych, cena Netflix w kraju Beethovena 10,98 euro, w kraju Chopina 42 złote.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@login-znaki-alfanumeryczne: tak, ale zapomniałeś dopisać ze 1500 euro da 6700, a nie 2800 złotych.

patrz na ceny a nie na wymyślone liczny, żeby pasowały do teorii. W Niemczech zarobisz 2200 euro i odłożysz z tego 300-400€. W Polsce zarabiając 3700 złotych (stosuje ten sam mnożnik co Ty), odłożysz jak się postarasz nawet i ten 900-1000 złotych z tego.

tylko znów

400 euro to 1815 złotych (22.01.21)
1000 złotych to 220 euro
  • Odpowiedz
@hiperchimera: ale moja teoria to
1. Zarobki nie sa 1 do 1 EUR zloty. I tu sie ze mna zgodziłeś, bo 2800 złotych i 1500 EUR to nie jest 1 do 1 EUR zloty.
2. Taniej nie jest, be w walucie obcej, na przykład w dolarach, wydasz wiecej dolarow na zycie w Niemczech niz w Polsce. Niektóre produkty sa tansze, ale generalnie jak dodasz usługi do koszyka, to na pewno wyjdzie
  • Odpowiedz
@hiperchimera: kto by chciał żyć za najniższe wynagrodzenie. Może dla tych ludzi to faktycznie największy zysk. A co ze średnią i jakie są podatki? Średnie w Polsce 5k brutto. Netto 3600 zl. W Niemczech 4 tys EUR. Netto 2500 dla kawalera. Już nie wygląda to tak cudownie
  • Odpowiedz
@login-znaki-alfanumeryczne: Proste, na tzw zgnilym zachodzie rozpietosc zarobkow dla 95% (albo i wiecej) spoleczenstwa (nie liczac ludzi naprawde bogatych, czerpiacych dochody raczej z kapitalu a nie pracy) jest o wiele mniejsza. Najnizsze zarobki sa o wiele wieksze w relacji do sredniej i powyzej, wiec sprzataczka zarobi 1500 euro czy £ a inzynier 3000 euro/£ (pewnie wiecej w b.drogich miejscach ale tam zycie tez bedzie o wiele drozsze). Zeby osiagnac roznice jak
  • Odpowiedz
@login-znaki-alfanumeryczne: Mnie tam smuci ze w Polsce max co mi zaoferowali za spawanie to 25zl/h w Wrocławiu, gdzie w tej samej firmie tylko w Czechach pracowałem za 13€, a teraz w Niemczech (tu już inna firma) 50km od granicy dostaje 17€.
#!$%@? jako tanie montownie dla zachodu bo dokładnie za ta sama praca, i ten sam element który wytworze dostaje w #!$%@? mniej.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@login-znaki-alfanumeryczne:

OPie nie mam dokładnych danych cent do centa, ale jeżeli chodzi o poziom życia to z doświadczenia wiem że jest #!$%@? przepaść i tragedia. Mam rodzinę we Francji, Niemczech, Holandii, Irlandii - bliską rodzinę, wujostwo, kuzynostwo, szwagierkę - widzę więc że ich poziom życia jest na dużo wyższym poziomie od mojego i to mimo faktu że oni zasuwają w zawodach fizycznych, bez wysokich kwalifikacji a ja niby zgodnie z moim
  • Odpowiedz