Wpis z mikrobloga

Mam dopiero 19 lat, a chyba już wielkimi krokami się zbliżam do udaru mózgu xD Ogólnie to wpadłem na zajebisty pomysł, żeby sobie zmierzyć ciśnienie, no i cyk, wyszło 130/114. Sprawdzam w internecie, jakie jest w ogóle poprawne ciśnienie i mocno się zesrałem, to zmierzyłem na drugiej ręce. Było takie samo. To miało miejsce dzisiaj o 12 .

Uznałem, że czuję się okej, więc #!$%@? i zmierzę za kilka godzin. To zmierzyłem przed chwilą i tym razem wyszło 151/82. Iść z tym do lekarza?

Rozumiem mieć nadciśnienie jako stary dziad, ale w tym wieku to konkretny przypał, zwłaszcza że nie żyję jak totalny prosiak. Kardio po godzinę jakieś pięć razy w tygodniu, 21% tłuszczu, ale było ze 30. Nie palę, alkohol raz na dwa miesiące może. Za to #!$%@? hurtem sól, zwłaszcza w popcornie, dużo się stresuję i połowa rodziny ma nadciśnienie. Snu mam w sam raz.

#gorzkiezale #nadcisnienie #zdrowie #medycyna #pytaniedoeksperta
  • 15
@lizak202: jak mi tłumaczyli lekarze to nadciśnienie może być c nabyte lub dziedziczne.
Ja się dowiedziałem że mam nadciśnienie w wieku 40 lat na stole operacyjnym. Od 16 roku pływałem 2-3 tyg i dzięki temu miałem normalne ciśnienie do czterdziestki.
Stres, mięso, sól, cukier. Ale lekarze nie wiedzą dlaczego tak jest. Najwyżej będziesz wsuwał nieszkodliwe proszki.
@lizak202: Bardzo dobrze Ciebie rozumiem. Ja też od dawna mam wysokie ciśnienie. Życie w stresie+geny. To nic, że nie jestem grubasem, wysypiam się, nie palę, nie piję, ale stres robi swoje. W wieku 27 lat wylądowałam w szpitalu, bo miałam atak TIA, no i pewnie czeka mnie udar w przyszłości.
Powinieneś najpierw zacząć mierzyć sobie ciśnienie codziennie o tej samej porze, np. zanim wstaniesz z łóżka i sobie zapisywać, potem przedstawić
@lizak202: Po pierwsze, przestań mierzyć ciśnienie na wszystkich kończynach co 15 minut, o do niczego nie prowadzi. Jeżeli masz w najbliższej rodzinie jakieś choroby typu nadciśnienie, to warto iść do lekarza się skontrolować. Przede wszystkim jednak, przestań się nakręcać i ogranicz sód w diecie.
@lizak202: historia "kolegi": w wieku 15 lat ciśnienie 120/80. W wieku 17 lat ciśnienie 170/110. Styl życia podobny (jak w wieku 15 lat), BMI ca. 20 lub mniej. Dieta też podobna, peerlowska. Brak siedzenia przy komputerze bo komputer wtedy to był ewenement, telewizja 15-30 minut dziennie. W wieku 23 lat kolega decyduje się pójść do lokalnego renomowanego lekarza "od serca". Seria badań. Lekarz niczego nie znajduje. W końcu wpisuje do karty
@lizak202 masz nadciśnienie, to nie przypal tylko idź do lekarza, dostaniesz jedna tabletkę dziennie i będziesz się czuł pięć razy lepiej. Mózg będzie żywszy. Jak nie pójdziesz teraz to cie kiedyś zawiozą, leczone nadciśnienie nie skraca życia, nieleczone już tak