Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki,
Czy ktoś poleci jakiś dobry artykuł o łączeniu pamięci RAM ?

Poszukuję odpowiedzi na pytanie co się stanie w takiej sytuacji:
- Obecnie obsadzone są 2 z czterech slotów na pamięć - dual channel w sparowanych slotach - kości identyczne z częstotliwością taktowania 2400 i cl 15
- Dodatkowo w pozostałych slotach dołożę drugą parę dual channel o wyższej częstotliwości taktowania i cl 16

Jaki będzie ostateczny efekt? Czy możliwości taktowania pary o większej częstotliwości będą w tym przypadku wykorzystane? Czy może zostaną przytłumione przez słabszą parę?

#pcmasterrace
  • 7
@mikow29: Dopasuje ci takty i CL do najniższych w zestawie, radził bym ręcznie ustawić wszędzie takie same, powinno zatrybić normalnie, ewentualnie reset przez wyciągnięcie bateryjki jak nie wystartuje.

Jak łączysz dwa osobne duale to ani nie będziesz miał duala ani quada, odpali ci z automatu single mode o ile nie będziesz robił jakichś hardcorowych modów w kodzie uefi.

Wiekszość pamiątek 1600 wystartuje ci normalnie na 2400 o ile zegary ustawisz ręcznie
@Eszyszyszy: Chyba przekonałeś mnie, że jednak lepiej po prostu zakupić nową parę dual channel z większymi częstotliwościami i dwa razy większą pamięcią.
Zaskoczyła mnie ta informacja o anulowaniu dual channel przy 4 zajętych slotach. Czy byłbyś w stanie podrzucić jakąś literaturę opisującą ten problem?
Chciałem się dokształcić w temacie, żeby następnym razem nie musieć dopytywać.

W międzyczasie też niestety doszukałem się informacji, że kontroler pamięci w moim CPU ma ograniczenie poniżej
@mikow29: Literatury brak, jest tak ot co i tyle, nie widziałem nigdzie merytorycznie obszerniejszego opisu niż ten który sam zaserowałem, zazwyczaj jest lanie wody na zasadzie rozbieżności w strukturze samych kości.
Jeżeli chcesz dual channelu na 4-kościach mimo tego że nie masz quad channelu musisz dobrać takie same kości albo kupić fabryczny pakiet quad, inaczej odpala się single, nic nie poradzisz.

Fizycznie był by możliwy dual na innych kościach o ile
Jeżeli chcesz dual channelu na 4-kościach mimo tego że nie masz quad channelu musisz dobrać takie same kości albo kupić fabryczny pakiet quad, inaczej odpala się single, nic nie poradzisz.


@Eszyszyszy: O czyli cztery takie same kości (ten sam model, data produkcji jedynie inna) powinny pracować w dual mode? Warto wiedzieć. Miałem wątpliwości
@mikow29: wszystkie 4 kosci beda dzialac tak szybko, jak najgorsza z nich
i beda dzialac w dual channel bez problemu, moga tez dzialac w quad channel jesli twoja platforma supportuje quad channel, w co watpie...