Wpis z mikrobloga

Jestem na pierwszym roku studiów i mam dylemat czego sie uczyć. Znam podstawy pythona, typescript, javascript, c++ i Rusta. Bardzo polubiłem język Rust i chce sie w nim rozwijać ale teraz powstaje problem, że jest bardzo niszowy i jest kilka ofert pracy w polsce które szukaja doswiadczonego programisty c++ plus znajomosc Rust.

No i teraz sam nie wiem czy ten czas nauki Rust bedzie stracony i bede i tak musial sie uczyc czegos innego. Może jak skoncze studia to bedzie boom na Rusta w polsce i sie zalapie do pracy, co o tym myslicie?
#programowanie #rustlang
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sw69: Wiem o tym, umiem programowac, znam podstawy i w kazdym jezyku jest mniej więcej to samo, ale ja zadalem inne pytanie.
@dixtel: Nie przewidzisz rynku w perspektywie 5lat. Jak chcesz coś stabilnego to możesz celować w Jave - będzie masa softu korporacyjnego do utrzymania. RUST i GO - spoko ale nie w Polsce. Raczej jakieś startupy. Ewentualnie firmy nie związane stricte z biznesem. Załapiesz się do pracy jak będziesz w stanie się szybko adaptować.
@dixtel: Generalnie Rust i C++ są bardzo mocno związane. Jak będzie myślał borrow checkerem to żadny dangling pointer w C++ nie będzie ci straszne. Jak pojmiesz generyki to nie będziesz overusował szablonów z C++.
Chociaż jak pojmiesz traity to będziesz miał niesmak w C++ ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kaczus2B: Wiadomo Javascript jest inny od Javy, ale mi chodzi o to ze dziedzicza te same fundamentalne elementy jak struktury danych, liczby, dodawanie, odejmowanie, pointery, klasy, skladnie. W różnych językach może to sie inaczej nazywać lub mieć inna postac ale zasady są te same na podstawowym poziomie.
@dixtel: tak, ale chocby same formy obiektowosci masz rozne. Implementacje obiektowosci w roznych jezykach rozne, a to tylko przyklad jednego z paradygmatow. W przyszlej pracy wiele czasu bedziesz poswiecal na refaktoring i utrzymanie kodu, tu kolejne wzorce itd. Kod pisany wg standardow, to rzadkosc. U nas narzeka sie na to, ze ludzie polonizuja kod. Jest to klujace w oczy, ale jak trafilem na kod pisany przez francuza, poprawiany przez niemca, to
Faktycznie język jest tylko (i aż) narzędziem. Ja np zaczynałem od Javy a aktualnie skupiam się głównie na Pythonie, więc koniec końców jeżeli potrafisz programować język jest drugorzędny - bo w miarę szybko obczaisz kolejny.

Mimo wszystko jeżeli chcesz dołączyć do dużego zespołu i dużej firmy to istotnym jest aby pisać kod który jest wydajny i łatwo się czyta. A do tego musisz znać co nieco konkretnego języka. Duże firmy zbudowały swoją
@sw69: Okej. Skoro rzucasz takimi filozoficznymi zdaniami a reszta Ci przyklaskuje, to odpowiedz mi na pytanie - co to oznacza "uczyć się programować"? Jeżeli tak definiujesz uczenie się jak działa program, jak wykonuje się niektóre podejścia, uczenie się problem solvingu na algorytmach - czemu nie napiszesz tego? Chcesz być mądrym i pomocnym, to rzuć wartym tego miana sprecyzowaniem, a nie palniesz jakieś zdanie i daj studenciakowi rozszyfrować xD

Tak na marginesie