Wpis z mikrobloga

Test kart graficznych AMD Radeon RX 6900 XT vs GeForce RTX 3090

AMD Radeon RX 6900 XT jest największym BIG NAVI, jednak czy zdoła dogonić NVIDIA GeForce RTX 3090? Nawet jeśli nie zdoła, to zawsze jest aż o 500 dolarów tańszy. Pytanie tylko czy osłodzi to wyniki w ray tracingu... My znamy już odpowiedź na to pytanie, a Ty możesz poznać je w naszym dzisiejszym, obszernym (26 stron!) teście na PurePC:

https://www.purepc.pl/test-kart-graficznych-amd-radeon-rx-6900-xt-vs-geforce-rtx-3090

A w skrócie? AMD Radeon RX 6900 XT podobnie jak NVIDIA GeForce RTX 3090, to wzorcowe przykłady technologicznego prężenia muskułów, karty graficzne stworzone bo... któż producentom zabroni? Obydwie są całkowicie nieopłacalne względem modeli pozycjonowanych niżej, aczkolwiek zagorzali entuzjaści mają przynajmniej możliwość kupienia czegoś, co wygeneruje kilka(naście) dodatkowych klatek. Tutaj zgadnie z oczekiwaniami AMD Radeon RX 6900 XT zapewnia przeważnie 8% wyższą wydajność od Radeona RX 6800 XT. Różnica jest znacznie mniejsza, niż między Radeonem RX 6800 i 6800 XT, dlatego pomimo pozycjonowania na NVIDIA GeForce RTX 3090, flagowemu AMD Radeon RX 6900 XT zdecydowanie bliżej do NVIDIA GeForce RTX 3080. Spadek formy najbardziej widać w wyższych rozdzielczościach, zwłaszcza w 3840x2160 topowe Ampere bez problemu przegania BIG NAVI. Niestety, 256-bitowa magistrala pamięci pomimo 16 GB GDDR6 i technologii Infinity Cache okazuje się wąskim gardłem, podczas gdy RTX 3090 dysponuje 24 GB GDDR6X na 384-bitowej szynie o blisko dwukrotnie większej przepustowości. Szkoda, że Smart Access Memory przynajmniej w wykorzystanych grach komputerowych przynosi marginalne korzyści, niemniej sprawa jego implementacji jest rozwojowa. Układy graficzne AMD znacznie gorzej wypadają także w śledzeniu promieni (ray tracing), gdzie recenzowany RX 6900 XT musiał uznać wyższość RTX 3080, czasami przegrywając nawet z RTX 3070. Efektywność jednostek AMD RA odpowiedzialnych za sprzętową akcelerację ray tracingu okazuje się wyraźnie słabsza od RT NVIDII. Trzeba też pamiętać o możliwych anomaliach w wyświetlanym obrazie, które występują w Watch Dogs: Legion. Jeśli szukacie mocarnej karty graficznej z obsługą ray tracingu, lepszym rozwiązaniem pozostaje NVIDIA, dodatkowo posiadająca technikę DLSS 2.0 w kilkunastu głośnych tytułach m.in. Cyberpunk 2077. Wówczas przewaga wydajnościowa GeForce RTX 3000 rośnie do niebotycznych rozmiarów, zaś alternatywa dedykowana Radeonom jest jeszcze w przygotowaniu. Pochwalić trzeba natomiast bardzo dobrą efektywność energetyczną architektury RDNA 2.0, wysokie taktowania rdzenia oraz potencjał podkręcania wyższy od Radeona RX 6800 XT. Fabryczny system chłodzenia również nie zawodzi - jest całkiem chłodno, względnie chicho i estetycznie (utrzymano power limit na poziomie 300W). Gdybyśmy mieli wskazać zwycięzcę dzisiejszego pojedynku, patrząc wyłącznie na czystą wydajność, bezdyskusyjnie wygrałby GeForce RTX 3090. Trzeba jednak uwzględnić cenę...

AMD Radeon RX 6900 XT powinien kosztować 999 USD, czyli dokładnie 350 USD więcej od RX 6800 XT. Polska cena MSRP opisywanego modelu nie została nawet oficjalnie podana, aczkolwiek przeliczając kwotę na rodzimą walutę, uwzględniając 23% podatku VAT oraz 10% marży sprzedażowej, wychodzi jakieś 5000 złotych. Otrzymujemy zatem 8% wyższą wydajność i ponad 50% dopłaty względem AMD Radeon RX 6800 XT. Przypadek NVIDIA GeForce RTX 3090 jest jednak jeszcze cięższy, ponieważ flagowiec Zielonych kosztuje 1499 USD, co aktualnie oznacza przynajmniej 7500 złotych za podstawowe modele. Teoretycznie RTX 3080 powinien kosztować od 699 USD, toteż różnica sięga ponad 110% w cenie, a zyskujemy 11% wydajności. Mimo wszystko, względem słabszego modelu, GeForce RTX 3090 oprócz trochę mocniejszego rdzenia oferuje więcej pamięci GDDR6 na szerszej magistral i potężniejszy układ chłodzenia. Radeon RX 6900 XT poprzestaje na mocniejszym rdzeniu, co kosztuje dodatkowe 350 USD. Powiemy tak - kończymy temat opłacalności, bo obydwa flagowce są absurdalnie wycenione... ( ͡ ͜ʖ ͡)

#purepc #pcmasterrace #komputery #technologia #amd
PurePC_pl - Test kart graficznych AMD Radeon RX 6900 XT vs GeForce RTX 3090

AMD Ra...

źródło: comment_1607437093tS74Vun7lHh8bEb5LNInAQ.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@PurePC_pl: czyli znowu NVIDIA miazdy AMD ( ͡° ͜ʖ ͡°) i bardzo dobrze.

ps: moglibyscie zrobic test zasilaczy dla serii 3000. sam jutro bede testowal swojego 3060 ti z 9400f na 550W G3 gold od evga xD oby nie bylo niespodzianek lol
  • Odpowiedz
@Papuczino: W najbliższym czasie nie planujemy takiego testu, bo nawet RTXów 3000 nie ma w sklepach! ( )


Tak czy siak większość markowych zasilaczy, jeśli będzie zbyt słaba, po prostu się wyłączy pod obciążeniem.
  • Odpowiedz
@PurePC_pl: dzieki za odpowiedz ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak czytalem wasz test mojego psu EVGA G3 550w gold juz dawno temu, to sprawnosc rzeczywista wyszla na poziomie platyny. wszystkie kalkulatory psu dostepne na necie mowia, ze w mojej konfiguracji sprzetowej bedzie max 420W poboru pradu, wiec chyba nie powinienem dygac, co? ( ͠° °)
  • Odpowiedz
@PurePC_pl: nie wytrzymam i zaraz podlaczam. obawiam sie tylko, zeby nie uszkodzic karty podlaczajac ja do mobo, ktora lezy poziomo na biurku. obecnie mam tak gtx 970 podlaczona ale ona jest 2x lzejsza i tak sie rusza w tym gniezdzie pcie. jakies porady, zeby nie narobic bigosu? xDDD
  • Odpowiedz
  • 2
@Papuczino nie takie części się "na pająka" podłączoło. ( ͡ ͜ʖ ͡) Byle przypilnowac by nic pod płytą nie leżało co by do spięcia nie doszło.

A kartę, jeśli to duży i ciężki model zawsze można czymś podeprzeć od strony śledzia. Chociażby książkami.
  • Odpowiedz
@PurePC_pl: przeczytałem artykuł i już nie wiem co mam kupić ( ͡° ʖ̯ ͡°) RTX 3080 czy RX 6900 XT? Pytanie co do tego zdania"dodatkowo posiadająca technikę DLSS 2.0 w kilkunastu głośnych tytułach m.in. Cyberpunk 2077. Wówczas przewaga wydajnościowa GeForce RTX 3000 rośnie do niebotycznych rozmiarów, zaś alternatywa dedykowana Radeonom jest jeszcze w przygotowaniu" AMD wyda jakiś dodatek do serowników w odpowiedzi czy coś??
  • Odpowiedz
@MC_Bono: AMD ma mieć odpowiedź na DLSS 2.0 ale to nie jest do końca to samo - pewne jest jedno, poczekamy na odpowiedź co najmniej kilka miesięcy. Myślę, że sama dostępność kart rozwiązała w części twoją zagwozdkę jako że ani 3080 ani 6900 xt nie można dostać. W dodatku AMD nie ma obsługiwanego raytraycingu w cyberpunk2077 - pewnie do patcha na konsole ps5/ xbox series x/ pc dla amd. Chociaż
  • Odpowiedz