Wpis z mikrobloga

#manjaro #linux #windows #thinkpad

Mam taki problem. Mam dysk (GPT,UEFI) na którym jest zainstalowany Windows 10. Wydzieliłem 200gb na instalacje manjaro.

Instalacja przechodzi bez problemów po restarcie wstaje od razu Windows, jakby nie instalowało Gruba czy cos.

Próbowałem tez zrobic osobna partycje efi, dać ja jako bootable ale nic to nie zmieniło.

Jak to powinno być ustawione?
  • 7
@MercedesBenizPolska: skoro system startuje z uefi, to partycja uefi musi być. Zwykle to pierwsza z fat. np. 1 (jakieś MB) fat16 EFI system partition boot, esp i pewnie tam też Winda trzyma swojego loadera.
Wejdź sobie do uefi biosu i tam w opcjach startu sprawdź czy jest twój loader na liście, grub czy co tam używasz i jeśli jest to przestaw go jako pierwszego na liście, bo wylądował za Windowsem.
Możesz
@MercedesBenizPolska:

Aby rozwiązać opisany przez Ciebie problem należy:

1. Na partycji ESP (EFI System Partition) odszukać gdzie znajduje się plik bootloadera grub2 (grubx64.efi) lub pośredniego bootloadera shim (shimx64.efi), który jest wykorzystywany do załadowania pliku grubx64.efi przy włączonym mechanizmie Secure Boot (UEFI).

2. Odpalić Windowsa i wierszu poleceń (uruchomionym z uprawnieniami administratora) uruchomić polecenie zmieniające ścieżkę do bootloadera windowsowego:

bcdedit /set '{bootmgr}' path \EFI\manjaro\grubx64.efi

lub przy włączonym