Wpis z mikrobloga

@Saves:

Niemiecki system podatkowy wyodrębnia 6 klas podatkowych (Steuerklasse):

I klasa podatkowa – w skład której wchodzą: kawalerowie, panny, osoby rozwiedzione i owdowiałe (pod warunkiem, że przez cały rok podatkowy byli rozwiedzeni lub owdowiali oraz nie posiadają na utrzymaniu dzieci).

II klasa podatkowa - obejmuje jak w przypadku I klasy podatkowej osoby stanu wolnego, lecz samotnie wychowujące dzieci. Są to zatem kawalerowie, panny, wdowy itp., w których gospodarstwie zameldowane jest co
@Saves jeśli znajdziesz drugą pracę (w sensie nie rzucisz tej pierwszej i będziesz chciał pracować w dwóch firmach w tym samym czasie) to wpadasz w VI klasę podatkową.
ALE jeżeli pracujesz przez agencję, to możesz spróbować jakoś zaczarować, żeby pracować przez nią w obu miejscach i wtedy zostaniesz w I bo umowę masz tylko jedną. Przynajmniej mi się tak 3 lata temu udało ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Arbeit
@Saves: Zazwyczaj płaci się mniejsze podatki, bo... nie pracujesz cały rok, więc po rozliczeniu się w przyszłym roku dostajesz duży zwrot. Ja zaczynając w połowie czerwca dostałam po rozliczeniu chyba 2100€ zwrotu. Jak zaczynasz na początku roku to zwrot stosunkowo mniejszy. Ale tak czy siak zawsze pare stówek wraca. Ale wszystko to PO rozliczeniu się w następnym roku.