Wpis z mikrobloga

Od czasu do czasu wrzucam linka do mojego wpisu na blogu. W poprzednim miesiącu zarobiłem kosmiczną (dla mnie) kwotę a brakuje mi atencji więc wrzucam linka by się pochwalić:

https://growing.money/podsumowanie-miesiaca-listopad-2020-marcin

Przebudowuję też portfel. Na giełdzie poczyniłem pierwsze kroki ze 2-3 lata temu, do kryzysu miałem w akcjach naprawdę niewielki kapitał (pomiędzy 5 a 10% całości kapitału). Podczas tego kryzysu poczyniłem masę błędów ale tego co się nauczyłem nikt mi nie odbierze - a uważam, ze nauczyłem się naprawdę dużo. Lekcje na własnych pieniądzach (straconych) najlepiej zapadają w pamięć.
Przebudowuję też portfel
- planuję jedynie 50% trzymać w social lending (stały przewidywalny zwrot); na dniach planuję zakupić KZT/RUB za 2-3 tys. EUR (jak tylko dostanę kasę której spodziewam się w tym miesiącu) - imho te waluty szorujące po dnie powinny lada moment zacząć odbijać, a stały zwrot w okolicy 20% powoduje, ze nawet bez wzrostu ich kursu da się na nich super zarobić.
25% to będą ETFy - już mam ich kupionych za kilka tys. EUR, też powinny rosnąć, ale tutaj tempo dużo trudniejsze do przewidzenia
25% spekulacja akcjami - czuję się już na tyle pewniej, iż uważam, ze mogę sobie na to pozwolić.

#gielda #growingmoney #inwestowanie #inwestycje
  • 14
@shaki24: gratki. Niestety na Mintosie sporo pożyczek się wysypało przez mało wiarygodnych pożyczkodawców (niby zaznaczyłem wysoki rating i gwarancję, ale na niewiele to się zdało), więc już nic więcej nie będę tam wpłacał
@shaki24 gratki miras
też musze się wziąć za finansowa edukację i zawsze podobał mi się pomysł zakupu kosztujacych grosze walut - stąd mam pytanko w jaki sposób to najlepiej zrobić jako szary Kowalski? bo w kantorze raczej nie ma u mnie takich walut, mam revoluta ale potem z zysków jest sranie sie z podatkami nie?
@Dziadekmietek: zgadzam sie. W PLN mam “w trakcie odzyskiwania”prawie 6k zl, w EUR ponad 2k EUR zobacze ile z tego uda sie Mintosowi odzyskac, ale realistycznie licze na max 50%.

KZT/RUB za to przechodzi przez kryzys praktycznie bezobjawowo.

@Gall1916: Ja zaczynalem od pozyczania pieniedzy innym - czyli pozyczek spolecznosciowym, przez pierwsze 3 lata jedynie kokos.pl. Portal zaczal wygaszac dzialalnosc wiec przerzucilem sie na finansowo, mintos, estateguru etc. (mialem wtope z
@shaki24: dzięki za rozwinięcie! spora droga jeszcze przede mną ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ale chętnie wszedłbym w ten temat walut, uważam podobnie do Ciebie co do rubla, jak z pozycji doświadczonego polecasz to zrobić? przez revoluta normalnie kupuję sobie X rubli, które np. wzrosną i za pół roku wymienić na złotówki? I potem 18% od tego, ale to już jak odprzedam w przyszłym roku tzn do kwietnia
@Gall1916: tylko nie kupuj za caly kapital. I zawsze weryfikuj informacje od innych - bo to Twoje pieniadze. Przyszlosci nikt tak naprawde nie zna - scenariusze moga bardzo rozne.
n


@Gall1916: @shaki24: a nie lepiej jeżeli wchodzić w Rubla to kupić spółki rosyjskie które płacą fajne dywidendy, poziom fintechu w Rosji jest wyższy niż w Polsce, zamiast izostalu który ma marne roe (5-8%) rosyjski NLMK lub Severstal gdzie roe jest (17-30%). Lukoil który ma sporo ropy i zajmuje się nią od wydobycia do zapakowania w butle z smarem/olejem. Do tego roku rosyjski dyw "arystokrata". Spółek niedocenionych mnóstwo i z
@baruram: mam degiro, jeszcze nie myślałem kiedy i gdzie kupować, ale z tego co widzę jest w Niemczech xetra i Frankfurt i na LSE. Jest w kolejce zakupowej bo z paliw kupiłem Orlen i shell i do tego chce Lukoil i Gazprom, i na tym skoncze z paliwowka.
@shaki24: możesz mi jako początkującemu wytłumaczyć, co zrobiłeś z archicomem?
Sprzedałeś akcje tuż przed uzyskaniem prawa do dywidendy a potem kurs poleciał mocno w dół?
@Nikitos: no wlaśnie ja uważam że ten Izostal powinien w końcu zacząć rosnąć. Co do Rosji to trochę inna bajka - w grę wchodzi też ryzyko polityczne. Rosję trzeba co jakiś czas podusić sankcjami bo dobry zachód mógł sobie prowadzić swoje wojenki na całym świecie, bez ich ingerencji ;)

Wezmę pod uwagę te spółki dywidendowe w Rosji. W Izostalu mam niewiele jakieś 7k PLN. Nie boli mnie to mocno.

@Hamalesn:
@shaki24: ale przecież jak na spółkach możesz stracić tak i na walucie np jak wystrzeli kurs USD rub do 100. No rozumiem o co ci chodzi, ale szczerze to przeglądam trochę polskie spółki dywidendowe i oprócz pary banków Pzu, kęt, budowlanki gdzie się spodziewam jakiegoś przestoju, Wawelu Żywca (gdzie mały free float 1,5%) nie ma nic ciekawego, a i Asseco.