Wpis z mikrobloga

Mam 7-dniowy zakwas żytni. Karmię go co 24h - 100g przefiltrowanej, ciepłej wody kranówki, 100g mąki żytniej 720 Podlaskie Mąki Ekologiczne. Czy mogę tę mąkę zamienić na dorwaną w biedrze pełnoziarnistą żytnią 2000 Gdańskie Młyny? Nic się złego z zakwasem nie stanie, i dalej sobie fajnie będzie pracował?

#zakwas #bojowkapiekarska
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@JamKarzeu2 a wyrzucasz nadmiar tego co masz w słoiku czy w końcu uzbiera Ci się kilogram zakwasu a Ty go dalej będziesz karmił 100g wody i 100g mąki? ( _)

Ogólnie to że go karmisz to musi być przynajmniej taką proporcja jak on sam waży no i takie ilości to tylko strata mąki i pieniędzy. Zmniejsz znacznie ilość ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@MartaMartuska robiłem do niedawna właśnie tak, że miałem i ponad 1kg zakwasu, a dalej karmiłem go 100g wody i mąki. Robiłem to według jakiegoś randomowego przepisu na yt. Dopiero niedawno pewien bardzo ogarnięty Mirek (ten, którego filmik mi podesłałaś) całkiem szczegółowo i jak dla totalnego morona wytłumaczył mi o co chodzi z tym zakwasem, i dlaczego ten przepis, z którego korzystałem był beznadziejny.

Zmniejszyłem dawki, karmię co 12h, nie co 24,
  • Odpowiedz
@JamKarzeu2 to daj mu jeszcze czas bo wcześniej to go prawie zagłodziłeś ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Mówię operuje teraz małymi ilościami w proporcjach 1:1:1 a jak później będziesz potrzebował więcej do przepisu to będziesz mógł go dokarmić 1:2:2 czy 1:4:4. Tylko że im większa propozycja wody i mąki co do zakwasu to dłużej on będzie rosnąć czyli dzikie drożdże dostały dużo pokarmu muszą to teraz przepracować czyli
  • Odpowiedz
@MartaMartuska: Haha okej, dobrze wiedzieć :3

A jeszcze mam jedno pytanie - jak go prowadziłem wcześniej, według tego "złego" przepisu, zapach był dość intensywny, był bardzo owocowy, takie fermentowane owoce. Przed chwilą powąchałem zakwas, zapach był bardzo lekki, ciężko w sumie mi do końca określić jaki był jego rodzaj. Ale bardzo mocno dawał po nosie, w sensie, że aż było czuć w nosie taki eee.. no takie uczucie, ni to
  • Odpowiedz
@JamKarzeu2 jak zakwas daje octem, winem to jest głodny dlatego wcześniej tak pachniał, teraz powinien być coś w rodzaju "mąki z wodą - mączny" ciężko mi to też określić ()
Jak drożdże przepracują cały pokarm, zakwas zaczyna zmieniać zapach na właśnie taki bardziej intensywny i winny.
  • Odpowiedz
@JamKarzeu2 aj tam, poprostu trzeba dużo różnych źródeł sprawdzać. Ja zanim zaczęłam robić zakwas i chleb oglądałam chyba z pół YouTuba ale głównie zagraniczne filmiki bo te nasze polskie, niektóre to tak merytoryczne jak ten Twój przepis do zakwasu ()
Jest jeden kanał gdzie gościu robi różnie "eksperymenty".
Zobacz sobie Foodgeek.
  • Odpowiedz
@MartaMartuska: niby tak, ale czasem ciężko stwierdzić (osobie turbo początkującej) które źródło jest wartościowe.
A co do eksperymentów, na nie jeszcze przyjdzie pora haha (ale jak już przyjdzie, to hohoo, nie będzie zmiłuj XD) póki co muszę podstawy jakoś ogarnąć. A zaczynam z samego dna, bo raczej nie piekłem nic w moim życiu, poza może mrożoną picką, czy jakimiś takimi banałami. Nawet za dużo nie gotowałem, chociaż to już trochę
  • Odpowiedz
@JamKarzeu2 w "eksperymentach" chodziło mi o to że on często sprawdza jaki wpływ na ciasto czy też na sam chleb mają różne czynniki np. jak zachowuje się ciasto z różnym hydro, czy naczynie w którym pieczesz, ilość zakwasu czy soli, takie ciekawostki bym powiedziała.
  • Odpowiedz
@MartaMartuska: aaa to podobnie jak emm, jest taki jeden Niemiec. O, The Bread Code. Widziałem właśnie u niego genialny filmik o hydracji. I generalnie dużo ten kolunio właśnie też eksperymentuje. Zdaje się być bardzo ogarnięty w pieczeniu chleba
  • Odpowiedz