Wpis z mikrobloga

Dzień dobry. Przychodzę do Was z prośbą o pomoc.

tl;dr


Pracuję w IT od trzech lat. Praktycznie od początku wrzucony na głęboką wodę, bez zbytniego mentoringu. Dostawałem zadanie - musiałem oddać działające. Nie było żadnego feedbacku, co zrobić lepiej, czego nie robić, czego się nauczyć... Zadanko -> chwila na przemyślenie -> robota. Jak były problemy - Google/Stack -> przeczytać co działa i do przodu.

Od kilku miesięcy nie jestem zadowolony z projektu, nie mam szans na jego zmianę. W związku z czym - poszukiwanie pracy. I tutaj dostałem luja otrzeźwiacza, gdy z kilku rozmów wróciłem na tarczy. Może i każde zadanie jestem w stanie dowieźć, ale brakuje mi wiedzy teoretycznej. Bardzo. Dopiero niedawno nauczyłem się, jak działa HashMapa, co więcej czym jest hashcode sam w sobie. Dostałem na twarz pytanie ,,jak działa Internet" no i jakoś działa, ale jak? Poległem też na pytaniach o protokołach, rodzajach autoryzacji, nawet z kolekcji byli w stanie mnie spocić.

Od tego czasu staram się to wszystko nadrobić. Kupiłem i zacząłem czytać ,,Pragmatyczny programista" czy ,,Effective Java", książki Wujka Boba też mam, ale... Mam wrażenie, że to nie są odpowiednie rzeczy na teraz. Bardziej dotykają one poprawy kunsztu w kontekście praktyki, a ja potrzebuję nadrobić zaległości teoretyczne, żeby móc zmienić robotę na lepszą i zacząć się tam dalej rozwijać. Próbowałem jakiś kolejny kurs online odpalić, ale przy kolejnym słuchaniu, czym jest zmienna mam dość.

Czy istnieje jakieś źródło, które będzie mi w stanie pomóc z teorią? Byłoby cudownie, jakby to nie było ,,TOP 100 JAVA INTERVIEW QUESTIONS", ale jak nic innego mi nie pozostaje, to nauczę się przypadkowych 100 pytań... :P

#programowanie #java #webdev
  • 6
działa HashMapa, co więcej czym jest hashcode sam w sobie[...]nawet z kolekcji byli w stanie mnie spocić.


@Anubis94:
Polecam uczyć się algorytmów i struktur danych poprzez praktyke.
Osobiście polecam to https://yangshun.github.io/tech-interview-handbook/best-practice-questions/, przerób sobie easy/medium i powinno być git(leetcode. Masz mozliwosc wyboru konkretnych tematow). Jak cie wciagnie takie rozwiązywanie zadań to jest cała odnoga nazywająca się competitive programming - do tego też są źródła :)
Z książek to skiena lub sedgewick
@tronez: dziękuję bardzo. :)

Jak cie wciagnie takie rozwiązywanie zadań to jest cała odnoga nazywająca się competitive programming

Zastanawiałem się właśnie, na ile te zadanka mogą być przydatne pod tym względem. Trochę kiedyś porobiłem, muszę wrócić do tego.

Te stronki jako punkt zaczepienia + google jako suplementacja.

Dosłownie pomyślałem o takim podejściu w momencie, gdy dostałem powiadomienie. Ale ten podlinkowany Git wygląda bardzo zacnie jako ,,punkt zaczepienia".
@Anubis94: Parę pozycji przydatnych na rozmowę:
- "Designing Data-Intensive Applications: The Big Ideas Behind Reliable, Scalable, and Maintainable Systems" - nie jest to związane z Javą, ale bardzo przydatne na szeroko pojętym back-endzie, od działania baz danych, po rozproszone transakcje i patterny używane przez Facebooka/Twittera i inne systemy przetwarzające dużą ilość danych.
- "Java Concurrency in Practice" - w zasadzie wszystko o wielowątkowości w Javie, książka już dosyć stara ale nadal
@Anubis94 miałem podobnie. Strasznie brakowało mi wiedzy teoretycznej. Mój system polegał na tym, że jak napotykałem jakiś termin który powiedzmy kojarzyłem ale do końca nie rozumiałem np. jak klasa abstrakcyjna to siadałem i szukałem w necie wszystkiego o tym. Następnie robiłem z tego notatki w one note lub Evernote z przykładami kodu do których wracam cały czas i dopisuję nowe rzeczy jeśli coś zrozumiem więcej z danego tematu
@Anubis94: Mirku to że już doszedłeś do tego momentu i to tak ogarniasz to już jest duży krok. Wielu zostaje w tym miejscu zdecydowanie za dlugo. Zajrzyj tutaj to lista książek które polecam. Nawet nie koniecznie musisz je kupować ale poszukać materiałów na te tematy. I praktyka praktyka to najważniejsze. Jakiś swój projekt, w którym będziesz ćwiczył i który Ci da motywacje

https://www.wykop.pl/wpis/41419135/12-ksiazek-ebookow-dla-junior-developerow-uczacych/