Wpis z mikrobloga

Podobno Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj to pierwsze zdanie w języku polskim zawarte w literaturze (1270 rok)

Mało kto wie, że takiego zdania faktycznie tam w ogóle nie ma

W rzeczywistości w Księdze henrykowskiej to zdanie brzmi: Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai

Sami oceńcie, czy to faktycznie język polski, bo dla mnie to może być dowolny słowiański: czeski (bohemia), litewski etc

#ciekawostki #jezykpolski #historia #polska #nauka #ciekawostkihistoryczne
Radek41 - Podobno Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj to pierwsze zdanie w języku pols...

źródło: comment_1605037932Q4gh2na2hPOLkPWaE9ydz1.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • 1
@Radek41 po pierwsze polski dopiero się oddalał od czsskiego wtedy. Po drugie osoba piśmienna która to spisywała Słowianinem pewnie nie była. Masa zakonników i duchownych osob w tym żeńskich pochodziła z terenów niemieckojęzycznych. Mniszki z Bambergu itp. Plus nie ukształtowana ortografia.
  • Odpowiedz
@dertom @Radek41 po pierwsze litewski nie jest językiem słowiańskim. Autorem części Księgi był anonimowy zakonnik z Henrykowa. Czy nie był Słowianinem? Możliwe, że nie, ale wykluczyć tego tez nie można. Informacja, iż jest to zdanie w j. polskim pochodzi od wspomnianego wcześniej zakonnika. Zwróćcie uwagę na słowo poprzedzające podkreślony fragment: polonico. Szerszy fragment:

Cui vir suus idem Bogwalus, compassus dixit: Sine, ut ego etiam molam. Hoc est in polonico: Day,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Radek41: no Bo to zdanie jest uznawane za pierwsze zapisane w języku śląskim/czeskim/polskim. Nie tylko Polskim. Dzielimy to zdanie.

I uściślając podobno powiedział to czeski chłop do swojej śląskiej żony na terenach Polski.
  • Odpowiedz
@Piastan: ale jego babicka pachaziła z Chrzanowa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A co do zapisu. Polska ortografia mniej więcej się ustaliła pod koniec XIX w. Wcześniej były duże różnice regionalne, a w Średniowieczu to zupełny chaos. Wystarczy popatrzeć co się działo w starych dokumentach z nazwami miejscowości. Między historykami często trwają spory o którą miejscowość chodziło.
  • Odpowiedz