Wpis z mikrobloga

@Palladyn400: Trochę dziwne to pytanie, trochę jak "która żona jest Twoją ulubioną?" no kurła jedną mam, do czego mam porównać? xD

Mieszkam w Norwegii, tam mi się żyje najlepiej, no ale to dlatego, że nie mam porównania. Za to ekonomicznie to pewnie Dania w tym momencie, zależy czego szukasz.

@kzrr: Islandia oficjalnie nie jest krajem skandynawskim a nordyckim. Chociaż moim zdaniem kulturowo, językowo i etnicznie jak najbardziej w Skandynawię sie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Palladyn400: Finlandia here. Nie mam porównania do innych krajów, ale wiem ze pracują tu grupy Polaków bez znajomości angielskiego nawet. Język jest inny od pozostałych, wydaje się trudny ale raczej nie jest tragiczny.

A osobiście żyje się całkiem spoko, na wszystko stać i polityka pro rodzinna zapewnia spokój na przyszłość
@Palladyn400: Szwecja patrząc na zarobki z siłą nabywczą to podobny poziom do Niemiec,ale jednak Niemcy mają większy rynek pracy i są bliżej Polski. Zdaję mi sie ,że skandynawskie rynki pracybsą "elitarne" tzn każde stanowisko pracy ,które dało się wyoutsourcować to zostało to juz zrobione. Nie ma tam tyle pracy na nisko płatnych stanowiskach więc trzeba to wziąć pod uwagę. Dania w porownaniu do Norwegi jednak musiała wypracować swoje zyski ,a nie
@Palladyn400: a tak ogólnie to jestem ciekaw jak Norwegia szykuje się na przyszłość. Wiem ,że mają narodowy fundusz inwestycyjny ,hajsy z zasobów ,ale nawet na tą chwilę wiadomo .,że to się skończy. Firm nie mają nie wiadomo jakich i ich waluta strasznie się waha od koniunktury na surowce.
@Creezek: Bo progresja podatkowa i koszty życia cie zjedzą. Można tu wygodnie żyć, ale poziom jest sztucznie i mocno uśredniony, żebyś przypadkiem nie miał za dobrze. Chcesz popracować więcej? Spoko pracuj, tylko zapłać 52% podatku. System jest tak ustawiony, żebyś nawet nie chciał więcej robić niż norma. Zależy kto czego szuka, jak op chce się dorobić/zaoszczędzić to w Szwecji to będzie trochę syzyfowa praca, bo system jest przeciwko. Jak op chce
@Creezek: Zawsze możesz rozważyć opcję w rozkroku. Praca w Kopenhadze (duże miasto, duże zarobki, tańsszy alkohol). Po robocie pociąg i do Malmo (tańsze mieszkania)