Wpis z mikrobloga

  • 187
Stoicyzm na dziś - 27 października - Nigdy się nie tłumacz, nigdy nie narzekaj

„Nie pozwól, by ktoś nawet ty sam musiał wysłuchiwać twych narzekań na życie publiczne!”. Marek Aureliusz, Rozmyślania , 8.9

Nawet ci z nas, którzy mają najwięcej szczęścia, narzekają. Co więcej, nieraz wydaje się, że im bardziej sprzyja nam los, tym częściej się skarżymy. Marek Aureliusz nie chciał być władcą, podobnie jak Ty możesz niechętnie być księgowym, trenerem młodzieżowej drużyny piłkarskiej lub prawnikiem. Możliwe też, że ogólnie lubisz swoją pracę, jednak chętnie zrezygnowałbyś z niektórych związanych z nią obowiązków. Gdzie może doprowadzić Cię takie myślenie? Nigdzie indziej jak do negatywnego stanu umysłu. Aż prosi się przypomnieć tu motto brytyjskiego premiera Benjamina Disraeliego: „Nigdy nie narzekaj, nigdy nie tłumacz”. Mówił tak, ponieważ podobnie jak Marek wiedział, że odpowiedzialność to wielkie brzemię. Bardzo łatwo na coś narzekać lub szukać wymówek i uzasadnień dla tego, co zrobiliśmy. Jednak w ten sposób nigdy niczego nie osiągniemy nigdy nie zmniejszy to brzemienia.

#dailystoic - tag do obserwowania/czarnolistowania

#filozofia #stoicyzm
#motywacja #rozwojosobisty
Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
dac_oficjal - Stoicyzm na dziś - 27 października - Nigdy się nie tłumacz, nigdy nie n...

źródło: comment_1603828533pLm4wNeirUhkuJ5V2cqkRK.jpg

Pobierz
  • 101
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@akiko: Możesz dalej walczyć, stoicyzm jest po to żebyś zapanowała nad samopoczuciem. Jeżeli uważasz, że nie dasz rady walczyć bez gniewu myślę, że odstawienie stoicyzmu na jakiś czas może być ok. Spróbuj jednak podchodzić do tego na chłodno nie tracąc zaangażowania.
  • Odpowiedz
@Kutalongest: te opowiastki dodane po cytatach w wiekszosci sa dobierane na sile i czasem nawet maja sens odwrotny od zamierzonego przez Stoików.
Stoicy zakladali, zreszta zupelnie slusznie, ze powinno sie swiadomie podejmowac decyzje i nie przykladac wielkiej wagi do rezultatu, o ile decyzja byla podjeta jako najlepsza z mozliwych w danej sytuacji. Porazki powinny jedynie sluzyc do skorygowania ewentualnych bledow w nasyzm rozumowaniu dycyzyjnym, o ile byly w nim bledy.
  • Odpowiedz
Spróbuj jednak podchodzić do tego na chłodno nie tracąc zaangażowania.


@dac_oficjal: podoba mi się ta wizja... ja, na chłodno z siekierą... tylko czy to wtedy nie zakrawa na psychopatię?;) czy psychopaci mogą stoikami z natury?
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: miałam na myśli egzaltację jako skutek radości lub smutku, bez celu -a jeśli doszukiwać się celowości to jako wyraz przeżywanych emocji. Wyczuwam w tym sprzeczność ze stoickim spokojem
  • Odpowiedz
@akiko: Tak naprawdę to nikt tego nie sprawdza, więc możesz od czasu do czasu pokrzyczeć z radości. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Stoicyzm można aplikować/praktykować w dowolnych dawkach.
  • Odpowiedz
@akiko: To jest tak jak z wychowywaniem dzieci, jak raz podniesiesz głos to nie znaczy że jesteś złym rodzicem. Liczy się całokształt, zawsze masz szanse być lepszą następnym razem.
  • Odpowiedz
Chętnie się dowiem co sądzisz o obu aspektach. Choć stawiałam te pytania jako retoryczne. Że starożytny cynizm był niejako ojcem stoicyzmu to chyba pewne? Dzis chyba malo kto tak zyje? współczesny zaś chyba nieco sprzeczny?
  • Odpowiedz