Wpis z mikrobloga

  • 187
Stoicyzm na dziś - 27 października - Nigdy się nie tłumacz, nigdy nie narzekaj

„Nie pozwól, by ktoś nawet ty sam musiał wysłuchiwać twych narzekań na życie publiczne!”. Marek Aureliusz, Rozmyślania , 8.9

Nawet ci z nas, którzy mają najwięcej szczęścia, narzekają. Co więcej, nieraz wydaje się, że im bardziej sprzyja nam los, tym częściej się skarżymy. Marek Aureliusz nie chciał być władcą, podobnie jak Ty możesz niechętnie być księgowym, trenerem młodzieżowej drużyny piłkarskiej lub prawnikiem. Możliwe też, że ogólnie lubisz swoją pracę, jednak chętnie zrezygnowałbyś z niektórych związanych z nią obowiązków. Gdzie może doprowadzić Cię takie myślenie? Nigdzie indziej jak do negatywnego stanu umysłu. Aż prosi się przypomnieć tu motto brytyjskiego premiera Benjamina Disraeliego: „Nigdy nie narzekaj, nigdy nie tłumacz”. Mówił tak, ponieważ podobnie jak Marek wiedział, że odpowiedzialność to wielkie brzemię. Bardzo łatwo na coś narzekać lub szukać wymówek i uzasadnień dla tego, co zrobiliśmy. Jednak w ten sposób nigdy niczego nie osiągniemy nigdy nie zmniejszy to brzemienia.

#dailystoic - tag do obserwowania/czarnolistowania

#filozofia #stoicyzm
#motywacja #rozwojosobisty
Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
dac_oficjal - Stoicyzm na dziś - 27 października - Nigdy się nie tłumacz, nigdy nie n...

źródło: comment_1603828533pLm4wNeirUhkuJ5V2cqkRK.jpg

Pobierz
  • 101
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Rozumiem, że narzekanie nie przynosi nic dobrego, ale nie rozumiem fragmentu o tłumaczeniu. Mam to rozumieć dosłownie? W sensie mam nikomu nie uświadamiać dlaczego coś zrobiłem, albo jaka jest (pośrednia) przyczyna mojego błędu? Czy może chodzi o tłumaczenie się przed sobą i zrzucanie odpowiedzialności za błędy na rzeczy ode mnie niezależne?
  • Odpowiedz
Tak cudownie jest nie narzekać, wiem. Po prostu to co się dzieje od kilku dni, całkiem zbija ze stoickiej ścieżki. Przynajmniej mnie;) ogólnie to do tej pory całkiem ładnie umiałam nie narzekać i być wdzięczną
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: najbardziej narzekam na głupich ludzi, którzy nami rządzą, na to, że podburzają do wojny domowej, że udało się im nas tak potwornie skłócić, jak wiele osób wierzy, że lekarze są źli, nauczyciele są źli, przedsiębiorcy i rolnicy, młodzież- wrogowie numer jeden ojczyzny. Narzekam, że władza i pieniądz tak zaślepia niektórych, że najwyższe wartości jak miłość, wolność czy empatia idą w odstawkę. Że poziom agresji w społeczeństwie jest tak duży,
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: jakiś czas temu, kilka lat wstecz usłyszałam, że narzekanie to nasza polska cecha i zaczęłam się jej w sobie przyglądać i muszę przyznać zamiana na wdzięczność nie była w moim przypadku trudna... a tu pyk kilka dni i o...
  • Odpowiedz
@akiko: Czy oczekujesz od złych ludzi aby nie byli złymi ludźmi? Kim w takim razie mieliby być? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zostawię tu tylko ten cytat z Marka Aureliusza:
"Każdy bowiem grzesznik zbacza z drogi prostej i błądzi. A cóż to tobie szkodzi? Przecież żaden z tych, którzy cię z równowagi wyprowadzają, nic takiego nie popełnił, by z tego powodu rozsądek twój w czymkolwiek miał stać
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: piękny cytat, dziękuję- jednak w tym momencie ci źli ludzie próbują odebrać mi i wielu kobietom ciężko wywalczoną wolność, jestem nazywana wulgarną #!$%@?ą, nazistką skrajnej lewicy i satanistką... może to niewiele, ale jestem wytracona z równowagi słychając tego i nawoływania do wojny domowej
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: oczywiście wiem, że jest prosta metoda, wyłączyć tv, fb, komórkę itd pójść do lasu... ale jak wrócę do domu to mój dom może już nie stać a przyjaciele mogą nie żyć
  • Odpowiedz