Wpis z mikrobloga

Myślę nad zakupem obiektywu tilt-shift, który będzie mi służył głównie do fotografii architektury i jeśli miał ktoś doświadczenie z Samyang T-S 24 mm f/3.5, to będę wdzięczny za wszelkie opinie. Cena jest bardzo kusząca, ale nigdy nie miałem do czynienia z żadnym sprzętem tej firmy i nie wiem czy nie lepiej byłoby trochę dołożyć i kupić coś z wyższej półki ¯\_(ツ)_/¯

#pytanie #fotografia #obiektywy #tiltshift
P.....o - Myślę nad zakupem obiektywu tilt-shift, który będzie mi służył głównie do f...

źródło: comment_16038015410yMKXHvyvwli1xp10w76uc.jpg

Pobierz
  • 7
@PanEdzio szczerze wolałbym dołożyć. Wszelkie samyangi taniocha a to o czymś świadczy. Chyba masz w szklarni inne szkła różnych producentów to widzisz różnicę. Zaznaczam nie używałem tej marki ale zdarzyło się innej taniochy. Nie muszę mówić jak bardzo zły na siebie byłem, że nie dołożyłem.
@blackmilk: korekta w fotoszopie nie zastapi korekty optycznej. Tilt-shift jak najbardziej jest sluszna sciezka do architektury. Zwlaszcza 24, 28, czy powiedzmy nawet 30mm. Jeszcz lepszy bylby aparat techniczny dedykowany do architektury, no ale to juz troche zaporowe ceny, bo mowimy o tysiacach euro.
Majac ruchomy przedni, jak i tylni element (tak jak w aparatach technicznych) ma sie pelnie kontroli nie tylko nad perspektywa, czy punktem widzenia, ale rowniez plaszczyzna ostrosci prowadzona
@dzikireks jak to są wnętrza to tilt mu jest zbędny. Wystarczy szeroki i lekka korektura w ps.

Przy budynkach z zewnątrz zaczyna mieć to sens.

Ostatnie rozwiązanie ma pewien minus. Mam taką przystawkę i to będzie działać tylko z obiektami od LF które są robione pod 4x5 cala wzwyż a nie marny mały obrazek przez co będzie miał baaaardzo wąski wycinek kadru. To się nadaje imo tylko do eksperymentów z portretem i
@dzikireks no ale jak taki obiektyw z małej klatki ma wyostrzyć jak podepniesz go pod przedni standard?

Przecież on ostrzy na matrycę która jest zwykle oddalona od obiektywu tylko o kilka centymetrów.
W takim LF to będzie ich pewnie minimum 10.