Wpis z mikrobloga

Tyle się mówi o "mordowaniu dzieci" więc parę faktów medycznych:

Medycyna nie zna dokładnej granicy, kiedy płód zaczyna odczuwać, wiadomo jednak, że to czucia czegokolwiek, potrzebne są odpowiednie struktury, czyli:

- receptory, które pozwalają odbierać bodźce - te zaczynają powstawać między 8 a 15 tygodniem, życia;
- komórki nerwowe rdzenia kręgowego, które ten sygnał przewodzą, powstają ok. 19 tygodnia życia;
- wspomniane komórki rdzenia muszą połączyć się z obszarem mózgu, który odpowiada za odczuwanie bólu, to pojawia się ok. 23-24 tygodnia.

Co więcej, aby odczuwać ból, potrzebne są nie tylko struktury, ale przede wszystkim aktywność mózgu. Według aktualnych badań ta pojawia się ok. 30 tygodnia.

Trzeba zaznaczyć, że w rzeczywistości płody rozwijają się w różnym tempie i teoretycznie możliwe jest np. połączenie mózgu i rdzenia np. w 22 tygodniu, jednak te wahania są raczej niewielkie.

Podsumowując, z ogromną dozą prawdopodbieństwa, płód nie odczuwa NIC przed 30. tygodniem życia (7-8 miesiąc), a już z całą pewnością nie przed 20 tygodniem (5-6 miesiąc). Propozycja np. aborcji do 12 tygodnia jest bardzo zachowawcza, wynika bardziej z faktu, że płód zaczyna fizycznie przypominać dziecko i zostawia ogromny margines pewności, że płód nie odczuwa absolutnie nic.

Mówienie w takiej sytuacji o zabiciu człowieka nie ma absolutnie żadnych podstaw medycznych, jedynie religijne.

Źródło: https://www.livescience.com/54774-fetal-pain-anesthesia.html

#neuropa #gruparatowaniapoziomu #aborcja #nauka
NapalInTheMorning - Tyle się mówi o "mordowaniu dzieci" więc parę faktów medycznych:
...

źródło: comment_1603522952oNnhM1fcYmB0AK2bBpw5v9.jpg

Pobierz
  • 331
  • Odpowiedz
@Ojcon:

Obecnie w piśmiennictwie światowym toczy się burzliwa

debata dotycząca granicy czasowej odczuwania bólu przez ludzkie płody. Naukowcy prezentują często radykalnie różne poglądy

na temat nocycepcji. Glover i Fisk, autorzy prac dotyczących reakcji stresowych w życiu wewnątrzmacicznym, stoją na stanowisku, iż płód ludzki może odczuwać ból już po 20 tygodniu [25].

Van de Velde twierdzi, iż płód na pewno jest zdolny
  • Odpowiedz
@Ojcon:

W związku

z tym część autorów stoi na stanowisku, iż płód może odczuwać ból dopiero po 30 tygodniu [27, 29]. Przeciwnicy tych teorii

twierdzą, iż płód nie jest świadomy w życiu wewnątrzmacicznym

i w związku z tym nie może odczuwać bólu
  • Odpowiedz
@Ojcon: W krajach europejskich granica 12 tygodni to tgz. okres na żądanie, kiedy aborcja może zostać dokonana bez żadnych wymaganych powodów.

Jest to okres przemiany embrionu w płód, kiedy na 100% nie odczuwa on bólu i nie jest niczego świadomy. Jak zwykły zlepek komórek, bez żadnej mitycznej "duszy".
  • Odpowiedz
Czy kobieta ma prawo sama, na własną rękę, zabić osobę bliską jej partnerowi?


@Mr--A-Veed: tak, bo to ona jest skazana na urodzenie dziecka, a "osoba bliska partnerowi" to grubymi nićmi szyte w stosunku do płodu który może i rodzice obdarzają rodzicielską miłością, ale nadal pozostaje płodem.

A jeśli tak - co z drugą stroną? Czy jeżeli mężczyzna nie chce dziecka, a kobieta chce - to czy mężczyzna powinien mieć zatem prawo nakazać kobiecie zabicie nienarodzonego
  • Odpowiedz
@Emes91:

Twoje tezy mają tę dużą wadę, że nie da się ich w żaden sposób udowodnić,, tak jak prawie wszystkich tez z poddziedzin z "ewolucyjna" w nazwie. Nie wszystko, co pojawiło się w toku ewolucji, musi spełniać funkcję adaptacyjną. A nawet jeśli pełni, to nie musi być oczywiste, w jaki sposób. To nie jest takie proste, jak usiłujesz przedstawić.


Podobnie jest z historią. Nie można udowodnić na pewno, ale można
  • Odpowiedz
Piszesz, że w takiej sytuacji zabicie człowieka nie ma absolutnie żadnych podstaw medycznych. Z drugiej strony piszesz, że „receptory które odbierają bodźce zaczynają powstawać między 8, a 15 tygodniem ŻYCIA”. Czyli dokonanie aborcji w tych tygodniach jest odebraniem komuś ŻYCIA cytując Ciebie - sam używasz tego słowa! Brak tu logiki. Człowiek to życie, więc sam piszesz o zabijaniu człowieka, a później wnioskujesz, że to tylko kwestia religijna. Pytam, gdzie tu logika?
  • Odpowiedz