Wpis z mikrobloga

Tyle się mówi o "mordowaniu dzieci" więc parę faktów medycznych:

Medycyna nie zna dokładnej granicy, kiedy płód zaczyna odczuwać, wiadomo jednak, że to czucia czegokolwiek, potrzebne są odpowiednie struktury, czyli:

- receptory, które pozwalają odbierać bodźce - te zaczynają powstawać między 8 a 15 tygodniem, życia;
- komórki nerwowe rdzenia kręgowego, które ten sygnał przewodzą, powstają ok. 19 tygodnia życia;
- wspomniane komórki rdzenia muszą połączyć się z obszarem mózgu, który odpowiada za odczuwanie bólu, to pojawia się ok. 23-24 tygodnia.

Co więcej, aby odczuwać ból, potrzebne są nie tylko struktury, ale przede wszystkim aktywność mózgu. Według aktualnych badań ta pojawia się ok. 30 tygodnia.

Trzeba zaznaczyć, że w rzeczywistości płody rozwijają się w różnym tempie i teoretycznie możliwe jest np. połączenie mózgu i rdzenia np. w 22 tygodniu, jednak te wahania są raczej niewielkie.

Podsumowując, z ogromną dozą prawdopodbieństwa, płód nie odczuwa NIC przed 30. tygodniem życia (7-8 miesiąc), a już z całą pewnością nie przed 20 tygodniem (5-6 miesiąc). Propozycja np. aborcji do 12 tygodnia jest bardzo zachowawcza, wynika bardziej z faktu, że płód zaczyna fizycznie przypominać dziecko i zostawia ogromny margines pewności, że płód nie odczuwa absolutnie nic.

Mówienie w takiej sytuacji o zabiciu człowieka nie ma absolutnie żadnych podstaw medycznych, jedynie religijne.

Źródło: https://www.livescience.com/54774-fetal-pain-anesthesia.html

#neuropa #gruparatowaniapoziomu #aborcja #nauka
NapalInTheMorning - Tyle się mówi o "mordowaniu dzieci" więc parę faktów medycznych:
...

źródło: comment_1603522952oNnhM1fcYmB0AK2bBpw5v9.jpg

Pobierz
  • 331
  • Odpowiedz
@Gluptaki: bazując na obecnych badaniach, w żaden sposób nie można potwierdzić istnienia jednorożców ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Ordo_Publius: jasne, że tak. Z tego co wiemy to mogą popytalać po dnie oceanów tyle tam jest nieodkrytych gatunków. Jeśli ktoś chce żyć według zasad które pozwolą mu by jednorożce przyjęły go do swojego grona - spoko, jeśli te zasady mówią o pomocy bliźnim i byciu dobrym
  • Odpowiedz
@NapalInTheMorning:

W pierwszej kolejności zastanowić się należy, dlaczego właściwie społeczeństwo zabrania zabijania innych ludzi.

Nie ma jednego powodu, są one złożone. Przyglądając się tej sprawie można zauważyć kilka
  • Odpowiedz
@NapalInTheMorning: jako osoba zajmująca się wcześniakami na oddziale intensywnej terapii noworodka, również takimi urodzonymi w 23. tygodniu ciąży dodam, że takie dzieci odczuwają ból. Oczywiście te urodzone w kolejnych tygodniach również. Co nie oznacza że jestem przeciwnikiem aborcji w przypadku wad płodu, przeciwnie- jestem za właśnie dlatego że te dzieci odczuwają ból i cierpienie a będą one tym dłuższe im bliżej terminu porodu dziecko się urodzi
  • Odpowiedz
Człowiek to działający mózg. Bez działającego mózgu nie masz człowieka.

Ten organ odpowiada za Twoją świadomość.

Dusza nie istnieje.


@Ordo_Publius: akurat tematem świadomości jestem zafascynowany więc uważam, że spłycasz temat do koncepcji medycyny klasycznej i raczej masz na myśli samoświadomość. Świadomość jest bardzo złożonym tematem i wg wielu naukowców istnieje poza ciałem. Ciało to jest zbiór atomów z których obecnie korzystasz, poza tym ciągle podlegamy ewolucji. Możliwe, że w przyszłości przeniesiemy świadomość do bardziej złożonych form bytowania
  • Odpowiedz
@Cartman_: Nie uznaję transcendencji i nigdy nie widziałem opracowań medycznych i naukowych, które by ją potwierdzały.

Za to funkcje mózgu są chyba każdemu znane i nie trzeba iść przypominać.

Jedynie gdzie będziemy mogli przenieść naszą świadomość, to do komputera. To jeszcze daleko przyszłość. Komputery działają podobnie do naszych mózgów, lecz nie podlegają prawom ewolucji. Są po prostu o wiele wiele mniej skomplikowane.
  • Odpowiedz