Wpis z mikrobloga

Cześć,
Mam pytanie odnośnie lampek doświetlających rośliny. Uwielbiam dużo roślin w domu ale mój aktualny kwadrat jest mało słoneczny. Rozważam zakup na test lampki doświetlającej do roślin więc może mi coś doradzicie?

Na test chce na pewno jakąś mała zdejmowaną, która będę wyciągał np tylko na noc. Trochę się obawiam, że kolor światła będzie mnie wkurzał i wywalę to dlatego fajnie jakby to było coś budżetowego.

Polecicie jakieś rozwiązania? Na co zwracać uwagę przy wyborze itd?

#pytanie #rosliny #kwiaty #ogrodnictwo #pytaniedoeksperta #pytaniedorozowychpaskow #rozowepaski
  • 27
  • Odpowiedz
@Niewiemja: I taka "zwykła biała" żarówka zdaje tak samo egzamin jak taka czerwona/różowa? Nie mam o tym zielonego pojęcia :D

@dmde: Dzięki! A ogólnie sama roślina musi stać bezpośrednio pod tym, czy można to nieco oddalić żeby rozbić np na 2-3 rośliny? A druga sprawa jaka mnie zastanawia czy np kupując taką 1-2 żarówki zda egzamin jak będę nimi np obskakiwał 2-3 parapety czyli roślinki by dostawały taki
  • Odpowiedz
I taka "zwykła biała" żarówka zdaje tak samo egzamin jak taka czerwona/różowa?


@Kemel: Większość tych czerwono/różowych ma źle dobraną barwe i słabe diody, to w większości czysty marketing i łapanie ludzi na superduperspecjalistyczną lampe
  • Odpowiedz
czyli roślinki by dostawały taki boost tylko co 3 noce


@Kemel: Nie świeć im w nocy, świeć kiedy jest dodatkowo światło słoneczne, wtedy będziesz miał najlepszy efekt
  • Odpowiedz
@Niewiemja: Ale to w takim razie na jaki czynnik zwracać uwagę w żarówce przy doświetlaniu roślin?
Bo jeśli serio biała zdaje egzamin to może lepiej sobie przestawiać lampy wolnostojące do czytania z taką żarówką na noc :D
  • Odpowiedz
@Niewiemja: Dzięki wielkie! Co to doświetlania w dzień zamiast w nocy to doczytałem dopiero teraz.

Ale to zmienia postać rzeczy, kupię na test dwie takie żarówki z białym/żółtym światłem i wrzucę je sobie w zwykłe lampki :)

Zawsze byłem przekonany, że to jakiś inny typ światła i do tego ten czerwony / różowy kolor robi robotę :D
  • Odpowiedz
@Kemel: Kolory którymi "żywi" sie roślina masz dwa, czerwony czyli w żarówkach ciepły i niebieski czyli w żarówkach zimny. Czerwony stymuluje rośliny bardziej do kwitnienia, niebieski bardziej do wzrostu. Tak na prawde w przypadku takich ledowych żarówek najlepiej mieć dwie, jedną ciepłą i jedną zimną, wtedy roślina będzie w stanie zsyntetyzować najwięcej chlorofilu tak że jak masz brać dwie to weź i ciepłą i zimną
Niewiemja - @Kemel: Kolory którymi "żywi" sie roślina masz dwa, czerwony czyli w żaró...

źródło: comment_1602847629VDn19Jic0yugk67QsUWv2i.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Niewiemja: Dzięki wielkie za tyle informacji :) Możesz polecić jakieś fajne źródło żeby się w tym doszkolić?
Problem w tym, że co otwieram stronę to zupełnie inne informacje.

I ile lumenów trzeba przyjąć jako minimum w żarówce żeby roślina z tego jakkolwiek korzystała? (te z którymi mam problem to np. Babanowce czyli Musa)
  • Odpowiedz