Wpis z mikrobloga

Wczoraj jeden z wykopków #!$%@?ł się, że trąbią na niego, gdy jeździ zewnętrznym pasem ronda. Zasugerowałem, że w lewo trzeba skręcac z lewego pasa (wcale na niego nie najeżdżając, być może słusznie się oburzał, bo mógł jechac na wprost). Niestety potwierdził moje przypuszczenia - zaczął się pultać, że po rondzie to on se może 5 razy dookoła przejechać zewnętrznym i nikomu nic do tego. Napisałem, że za to może dostac mandat (tamowanie, utrudnianie i chyba jest przepis zobowiazujący do szybkiego opuszczenia skrzyżowania (ale tego pewien nie jestem) - merytoryczna odpowiedź jak od lewaka - czarna lista.
Niestety pojawiło się kilku innych kierofcuf,
@errorek95:
@meshack:
@vertical:
którzy:
Insynuują
- że na skrzyżowaniu może być wiele skrzyżowań (sic!) - tzn, że każdy wyasfaltowany kawałek jezdni należy uważać za osobną ulice/drogę, o ile jest jakakolwiek wysepka. A rondo można se wyprostować i tez będzie fajnie (nawet mi wysłał obrazek, że rondo może być proste). Miałby rację, gdyby nie pisał o rondzie (w powszechnym rozumieniu to skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

W obrazku przykłady "skrzyżowań wielokrotnych". Oczywiście gość nie słyszał o znaku C-12, który oznacza "skrzyżowaniE" (nie skrzyżowaniA). Definicja skrzyżowania też pewnie mu obca. Do głowy mu nie przyszło, że zgodnie z jego teorią musiałby ustępować tym wjeżdżającym na rondo, w końcu znaki obowiazują tylko do najbliżeszgo skrzyżówania (poza dwoma wyjątkami).

- że nie da się skręcić w lewo na Gdańsk, jadąc z Poznania do Białegostoku, jeżeli na tym skrzyżowaniu bedzie rondo, pewnie to jak dzielenie przez zero.
Na pytanie co zrobić jak egzaminator powie "na najbliższym skrzyżowaniu w lewo" a tu dojeżdżamy do ronda - odpowiedzi brak.

- że obrazek z fejsunia więcej znaczy, niż jakieś tam "przepisy"

Jako ciekawostkę chcę zapodac Plac Uniwersytecki w Białymstoku, gdzie przez długie lata (obecnie juz nie) powyżsi kierowcy czuliby się jak u siebie. Było to "nibyrondo" a tak naprawdę 5 skrzyżowań z nakazem skrętu w prawo. Wcześniej nawet nie było oznaczeniia, że to ulice jednokierunkowe, więc trzeba było jechac tak, jak powyżsi eksperci pisali - trzymając sie prawej i zostawiając lewy pas dla jadących z naprzeciwka. Potem postawili znak D-3, w końcu C-12.

A więc podsumujmy. Rondo (czyli skrzyżowanie o ruchu okrężnym) jest oznaczone znakiem. Znak oznacza jedno skrzyżowanie a nie wiele. Jeśli nie ma znaku wtedy tak, jest wiele skrzyżowań (nie ma znaczenia, czy wokół wyspy, czy nie).

Skręcając w lewo na skrzyżowaniu zajmujemy lewy pas ( a dokładniej zbliżamy się do osi jezdni - środka ronda). Pomijam kwestie oznakowania, bo wtedy wszystko jasne.

Skrzyżowanie to przecięcie dróg. A nie to co na obrazku.

#prawojazdy #ruchdrogowy #ignorancja #przepisydrogowe
vincent38 - Wczoraj jeden z wykopków #!$%@?ł się, że trąbią na niego, gdy jeździ zewn...

źródło: comment_1602843108nmaH1rrBigOrmSiPgO5rq1.jpg

Pobierz
  • 105
@radziol88 Dokładnie.

@vincent38: Skoro piszesz o zmianie kierunku jazdy w lewo na klasycznym rondzie to widać, że zupełnie nie rozumiesz ruchu okrężnego.

Na pytanie co zrobić jak egzaminator powie "na najbliższym skrzyżowaniu w lewo" a tu dojeżdżamy do ronda - odpowiedzi brak.


Jeżeli rondo ma 4 wloty i wyloty to jadę do trzeciego, bo to jazdę do 3 zjazdu potocznie nazywamy "w lewo". Do którego zjazdu mam jechać jak egzaminator powie
vertical - @radziol88 Dokładnie.

@vincent38: Skoro piszesz o zmianie kierunku jazd...

źródło: comment_1602844098YgtMrKODGEeli4qomX8NIi.jpg

Pobierz
@radziol88: Przecież to opisałem.
- czyli ustępujesz tym wjeżdżającym na rondo? Jakim prawem masz pierwszeństwo, skoro znak obowiazuje tylko do skrzyżowania?
- znak oznacza jedno skrzyżowanie, a nie kilka.

Przeciez pełno dziś mikrorond. Myślałem, że to pomoże zrozumieć jak działa rondo. Możesz sobie wyobrazić, że na każdym skrzyżowaniu jest mikroskopijne rondo. Obowiazuje reguła prawej ręki.
Prawidłowy tor na obrazku.

No i pytanie: Jesteś kursantem, jedziesz na egzaminie. Słyszysz "na najbliższym skrzyżowaniu
vincent38 - @radziol88: Przecież to opisałem.
- czyli ustępujesz tym wjeżdżającym na...

źródło: comment_1602844549lGsgae2Sc2wtM1VQfbl066.jpg

Pobierz
Rondo klasyczne to seria skrzyżowań a skrzyżowanie o ruchu okrężnym to każde skrzyżowanie wlotowe czy Ci się to podoba czy nie.


@vertical: nie zgodzę się tylko na poziomie formalnym. W praktyce to jak seria skrzyżowań, ale formalnie to jedno duże skrzyżowanie.

- czyli ustępujesz tym wjeżdżającym na rondo? Jakim prawem masz pierwszeństwo, skoro znak obowiazuje tylko do skrzyżowania?


@vincent38: znaki w większości nie obowiązują tylko do skrzyżowania ¯\_(ツ)_/¯
Jak wjeżdżam
@vertical: No i bardzo cie proszę, żebyś mi wyjaśnił komu należy ustąpić pierwszeństwa jadąc po rondzie wg twoich obrazkowych przepisów. I jak jakiej podstawie.

Po mojemu - jak masz znak c-12 sam, to ustępuesz tym wjeżdżającym na rondo (zasadam prawej ręki). Jak masz ze znakiem a-7 to jedziesz se po rondzie na pełnej #!$%@?, bo wiesz, że ten znak odwołany będzie dopiero na następnym skrzyżowaniu, więc jak tamten gościu pisał -
@radziol88: > znaki w większości nie obowiązują tylko do skrzyżowania ¯_(ツ)_/¯

Jak wjeżdżam na rondo to dalej jestem na drodze z pierwszeństwem do odwołania.


@radziol88: Że co????????

Jakie znaki nie obowiązują do skrzyżówania?

Jakim cudem masz pierwszeństwo? Bo św Krzysztof na desce? Żeby miec pierwszeństwo musi być znak - d2 (chyba) ten kwadrat z żówłtym.

No tu mnie zaskoczyłeś. Ty masz prawo jazdy? Pytam bez ironii, bo naprawdę jestem w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vincent38: @vertical: Jeżeli przed wjazdem na rondo jest oznakowanie pasów (lewy - skręt w lewo, prawy - skręt w prawo i jazda na wprost) to za jazdę " w koło" dostajesz mandat. Jeżeli nie ma oznaczeń to musiałbyś utrudniać ruch żeby taki mandat dostać, np uniemożliwiając innym wjazd na rondo.
Co do pierwszeństwa - jeżeli nie ma znaków to pierwszeństwo ma kierujący wjeżdżający na rondo. Polacy są przyzwyczajeni do odwrotnego
@zagu: > Jeżeli przed wjazdem na rondo jest oznakowanie pasów (lewy - skręt w lewo, prawy - skręt w prawo i jazda na wprost) to za jazdę "

@zagu: Nie mieszajmy oznakowania. To wiadomo.

Jeżeli nie ma oznaczeń to musiałbyś utrudniać ruch żeby taki mandat dostać, n


@zagu: Niekoniecznie. Mandat możesz dostać np za kontrolowany poślizg za "stwarzanie zagrożenia" - a niby kjkaie to zagrożenie? Nie mieszajmy niekompetencji Policji.
vincent38 - @zagu: > Jeżeli przed wjazdem na rondo jest oznakowanie pasów (lewy - skr...

źródło: comment_1602845716O6fT7b4SZTpLPJWJiSLwpl.jpg

Pobierz
nie zgodzę się tylko na poziomie formalnym. W praktyce to jak seria skrzyżowań, ale formalnie to jedno duże skrzyżowanie.


@radziol88: Dlaczego formalnie to jedno duże skrzyżowanie? Bo ktoś tak sobie kiedyś wymyślił? Przecież w PoRD nie ma słowa rondo, a skrzyżowanie o ruchu okrężnym występuje tylko raz, w kontekście zakazu wyprzedzania. Zatem gdzie w prawie jest to potwierdzenie, że to jedno skrzyżowanie? Moim zdaniem to, że to jedno skrzyżowanie to nie
Jeżeli przed wjazdem na rondo jest oznakowanie pasów (lewy - skręt w lewo, prawy - skręt w prawo i jazda na wprost) to za jazdę " w koło" dostajesz mandat.


@zagu: To prawda, ale takie znaki zaprzeczają okrężnemu przebiegowi jezdni, jeżeli taka jezdnia istnieje. Są wadliwe.

Jeżeli nie ma oznaczeń to musiałbyś utrudniać ruch żeby taki mandat dostać, np uniemożliwiając innym wjazd na rondo.


@zagu Nie bardzo rozumiem jak utrudnia ruch
Jakie znaki nie obowiązują do skrzyżówania?


@vincent38: no większość znaków. Masz zamkniętą listę znaków, która jest odwoływana przez skrzyżowanie.
Jak na dowolnym skrzyżowaniu wyjeżdżasz z drogi podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem, to masz potem pierwszeństwo do odwołania nawet gdy znaku drogi z pierwszeństwem nie był powtórzony
Bo ktoś tak sobie kiedyś wymyślił?


@vertical: Tak właśnie było - przepisy ktoś sobie wymyślił. Nie zostały stworzone dnia siódmego.

Zatem gdzie w prawie jest to potwierdzenie, że to jedno skrzyżowanie?


@vertical: Jest definicja skrzyżowania. Jest znak c12 i opisanie jego znaczenia.

Stąd brak znaku D-1


@vertical: Nie stąd. Reguła prawej ręki.

Jak wjeżdżam na rondo to dalej jestem na drodze z pierwszeństwem do odwołania.

@radziol88


@vertical: A