Wpis z mikrobloga

Wczoraj jeden z wykopków #!$%@?ł się, że trąbią na niego, gdy jeździ zewnętrznym pasem ronda. Zasugerowałem, że w lewo trzeba skręcac z lewego pasa (wcale na niego nie najeżdżając, być może słusznie się oburzał, bo mógł jechac na wprost). Niestety potwierdził moje przypuszczenia - zaczął się pultać, że po rondzie to on se może 5 razy dookoła przejechać zewnętrznym i nikomu nic do tego. Napisałem, że za to może dostac mandat (tamowanie, utrudnianie i chyba jest przepis zobowiazujący do szybkiego opuszczenia skrzyżowania (ale tego pewien nie jestem) - merytoryczna odpowiedź jak od lewaka - czarna lista.
Niestety pojawiło się kilku innych kierofcuf,
@errorek95:
@meshack:
@vertical:
którzy:
Insynuują
- że na skrzyżowaniu może być wiele skrzyżowań (sic!) - tzn, że każdy wyasfaltowany kawałek jezdni należy uważać za osobną ulice/drogę, o ile jest jakakolwiek wysepka. A rondo można se wyprostować i tez będzie fajnie (nawet mi wysłał obrazek, że rondo może być proste). Miałby rację, gdyby nie pisał o rondzie (w powszechnym rozumieniu to skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

W obrazku przykłady "skrzyżowań wielokrotnych". Oczywiście gość nie słyszał o znaku C-12, który oznacza "skrzyżowaniE" (nie skrzyżowaniA). Definicja skrzyżowania też pewnie mu obca. Do głowy mu nie przyszło, że zgodnie z jego teorią musiałby ustępować tym wjeżdżającym na rondo, w końcu znaki obowiazują tylko do najbliżeszgo skrzyżówania (poza dwoma wyjątkami).

- że nie da się skręcić w lewo na Gdańsk, jadąc z Poznania do Białegostoku, jeżeli na tym skrzyżowaniu bedzie rondo, pewnie to jak dzielenie przez zero.
Na pytanie co zrobić jak egzaminator powie "na najbliższym skrzyżowaniu w lewo" a tu dojeżdżamy do ronda - odpowiedzi brak.

- że obrazek z fejsunia więcej znaczy, niż jakieś tam "przepisy"

Jako ciekawostkę chcę zapodac Plac Uniwersytecki w Białymstoku, gdzie przez długie lata (obecnie juz nie) powyżsi kierowcy czuliby się jak u siebie. Było to "nibyrondo" a tak naprawdę 5 skrzyżowań z nakazem skrętu w prawo. Wcześniej nawet nie było oznaczeniia, że to ulice jednokierunkowe, więc trzeba było jechac tak, jak powyżsi eksperci pisali - trzymając sie prawej i zostawiając lewy pas dla jadących z naprzeciwka. Potem postawili znak D-3, w końcu C-12.

A więc podsumujmy. Rondo (czyli skrzyżowanie o ruchu okrężnym) jest oznaczone znakiem. Znak oznacza jedno skrzyżowanie a nie wiele. Jeśli nie ma znaku wtedy tak, jest wiele skrzyżowań (nie ma znaczenia, czy wokół wyspy, czy nie).

Skręcając w lewo na skrzyżowaniu zajmujemy lewy pas ( a dokładniej zbliżamy się do osi jezdni - środka ronda). Pomijam kwestie oznakowania, bo wtedy wszystko jasne.

Skrzyżowanie to przecięcie dróg. A nie to co na obrazku.

#prawojazdy #ruchdrogowy #ignorancja #przepisydrogowe
vincent38 - Wczoraj jeden z wykopków #!$%@?ł się, że trąbią na niego, gdy jeździ zewn...

źródło: comment_1602843108nmaH1rrBigOrmSiPgO5rq1.jpg

Pobierz
  • 105
  • Odpowiedz
zyżowaniu wyjeżdżasz z drogi podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem, to masz potem pierwszeństwo do odwołania nawet gdy znak


@radziol88: No zgadza się. Ale po co mieszasz nieistotne kwestie? Nigdzie nie pisałem o tym znaku. Przyjmij, że go nie ma w tej sytuacji. Jest a7, c12 ale nie d1.

Skąd zatem przyszło ci do głowy, że masz pierwszeństwo?

wjeździe skoro przed wszystkimi wjazdami stoją C-12?


@vertical: Stoją przed WJAZDAMI a nie
  • Odpowiedz
Tak właśnie było - przepisy ktoś sobie wymyślił. Nie zostały stworzone dnia siódmego.


@vincent38: Tego, że rondo w całości to jedno skrzyżowanie nie ma w przepisach (zresztą nie ma też, że to wiele skrzyżowań). To wymysł jakiegoś idioty, nawet wiem prawdopodobnie kogo.

Jest definicja skrzyżowania. Jest znak c12 i opisanie jego znaczenia.


No jest - przecięcie, złączenie, rozwidlenie dróg. Każde skrzyżowanie wlotowe na rondo (czyli o ruchu okrężnym) i każde skrzyżowanie
  • Odpowiedz
Skręcając w lewo na skrzyżowaniu zajmujemy lewy pas


@vincent38: Nie da się skręcić w lewo na rondzie.
Wolno natomiast jechać zewnętrznym pasem i zjechać ostatnim zjazdem
  • Odpowiedz
Nie da się skręcić w lewo na rondzie.

Wolno natomiast jechać zewnętrznym pasem i zjechać ostatnim zjazdem


@mayek: To oczywiście prawda, niestety WORDy tego nie rozumieją wymagając wjazdu na lewy pas nawet, gdy egzaminowany nikogo nie wyprzedza, co wprost narusza obowiązek jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni (również jezdni ronda). Gdy egzaminowany nikogo nie wyprzedza to ma obowiązek jazdy prawym pasem do każdego zjazdu. No ale tak jak pisałem, nie rozumieją
  • Odpowiedz
Przecież jak jadę jezdnią ronda to mam wjeżdżających po swojej prawej a pomimo tego mam pierwszeństwo.


@vertical: chyba ty se ze mnie jaja robisz i masz ubaw, że z tobą na poważnie dyskutuję. Tak jest?

Jeśli jest sam znak c12 nie masz pierwszeństwa - musisz ustępować tym z prawej.
Teraz krtos się dopatrzył i praktycznie nie ma takich rond, ale sam znak c12 NIE DAJE CI PIERWSZEŃSTWA. A już kompletną bzdura
  • Odpowiedz
wprost narusza obowiązek jazdy możliwie blisko prawej krawędz


@mayek: > Wolno natomiast jechać zewnętrznym pasem i zjechać ostatnim zjazdem

@vertical: Skręcając w lewo należy zbliżyć się do osi, a na jedno kierunkowej zająć lewy pas.
Zauważ, ze krytykujesz WORDy, ale nie potrafisz przywołać reguły "odwróconego pierwszeństwa". A bez tej wymyślonej reguły nie potrafisz uzasadnić skąd masz pierwszeństwo na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym.
  • Odpowiedz
@vincent38: Chciałem nadal odpowiadać na te bzdury ale to nie ma żadnego sensu, będziemy tak godzinami punktować i nic z tego nie wyniknie. Zatem ostatnie 3 punkty i już więcej nie wdaję się w dyskusję:

- definicja skrzyżownia


Podawałem definicję - przecięcie, złączenie rozwidlenie dróg. Rondo jako całość nie spełnia tej definicji. Natomiast każde skrzyżowanie wlotowe i każde wylotowe spełnia.

- znak c12 oznacza skrzyżowaniE


Bzdura, znak C-12 oznacza, że ruch
  • Odpowiedz
Skręcając w lewo należy zbliżyć się do osi, a na jedno kierunkowej zająć lewy pas.


@vincent38: Na rondzie klasycznym skręt w lewo nie istnieje, to sprzeczny z prawem wymysł WORDów żeby wjeżdżać na lewy pas również wtedy, gdy nikogo się nie wyprzedza.

Zauważ, ze krytykujesz WORDy, ale nie potrafisz przywołać reguły "odwróconego pierwszeństwa". A bez tej wymyślonej reguły nie potrafisz uzasadnić skąd masz pierwszeństwo na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym.


Co mam
  • Odpowiedz
Podawałem definicję


@vertical: Nie doczytałeś. Jest tam cos w stylu "oraz powierzchnie wynikające z tego przecięcia" - czyli całe rondo to właśnie taka powierzchnia. Rondo nie ma innej funkcji - jest wynikiem organizacjhi ruchu i skutkiem przecięcia dróg. Tak jak wysepka na przejściu dla pieszych, tak jak obszary zamalowane pasami na skrzyżowaniach. Nadal nie odpowiedziałeś, czy powyższe obrazki to kilka skrzyżowań, czy jedno.

Bzdura, znak C-12 oznacza,


@vertical: Aż sprawdzieł.
  • Odpowiedz
@vertical: Zauważ, ze ja na wszystkie twoje pytania odpowiedziałem. Ty nie potrafisz. I kolejne, które pozostanie bez odpowiedzi - dlaczego nie można korzystac z wewnętrznego pasa np. do skrętu w lewu, zawracania? Przeciez to znacznie usprawnia ruch. Czy ten pas jest tylko do wyprzedzania? No tak rondo to akuratne miejsce do wyprzedzania.
  • Odpowiedz
Dla swojego i innych bezpieczeństwa - poszukaj "zasady odwróconego pierwszeństwa". Nie znajdziesz. Nie ma czegoś takiego. Jest zasada prawej ręki.


Nie wiem ile razy można jeszcze pisać, że samotny znak C-12 to zasada prawej strony, a po dostawieniu A-7 pierwszeństwo się odwraca ale to nie jest zasada zapisana w przepisach, tak się dzieje po dostawieniu znaku A-7.

Może dżentelmeńska umowa - ja ci znajdę regułę prawej ręki, ty mi "zasadę odwróconego pierwszeństwa".
  • Odpowiedz
pierwszeństwo się odwraca


@vertical: Dlatego ci pisze - dla swojego bezpieczeństwa poszukaj tego w przepisach. Jak znajdziesz to obiecuje, że przeleje 1000 zł na fundusz ofiar wypadków.

Nie ma czegoś takiego. Znak a7 nie daje ci pierwszeństwa. On nakazuje ci ustąpić. Jakim cudem masz pierwszeństwo na serii skrzyżowań, skoro on obowiązuje tylko do pierwszego skrzyżowania?

Jakim cudem masz pierwszeństwo na serii skrzyżowań, skoro on nie daje ci pierwszeństwa? > TO NIE
  • Odpowiedz
@vincent38 Ta dyskusja nie ma końca. Nie ma sensu na to odpowiadać, nawet mi się nie chce na to odpowiadać bo i tak zanegujesz każda odpowiedź bo kompletnie nie rozumiesz ruchu okrężnego. Czytaj punkty od 1 do 4 z poprzedniego mojego komentarza aż zrozumiesz, nawet poparłem swoje wywody prawem (art. 16 i 22 PoRD). Jak masz wątpliwości pytaj autora tego bloga, on Ci wyjaśni, ja zgadzam się z nim w 100 procentach.
  • Odpowiedz
bo nie wiem co odpowiedzieć


@vertical: to się zgadza.

wszystko negujesz


@vertical: No jak mi piszesz o "zasadzie odwróconego pierwszeństwa"
Znaku c12, który daje pierwszeństwo az do wyjazdu z miasta
Znaku c12, który oznacza serie skrzyżowań a nie jedno.

To jak tego nie negować. Czy mam ci poszukać tę stronę, gdzie wpisuje się w google coś (pozwól że użyje gogla za ciebie) i wyskoczy zero wyników dla zasady op?

Mam
  • Odpowiedz
@vincent38 To nie chodzi o przepis tylko o to kto ma pierwszeństwo, prawa czy lewa strona. Nigdzie nie napisałem że jest coś takiego jak zasada odwróconego pierwszeństwa. Tłumaczę teraz najprościej jak się da o co mi chodziło, mam nadzieję że zrozumiesz. Jest sobie gość, nazywa się chyba właśnie Frank Blackmore. Jest rok 1890 (data zmyślona, nie wiem kiedy to było). Wymyśla ruch okrężny, wymyśla znak C-12. Stawia go przed rondem i od
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vincent38:

Jeżeli nie ma znaków to ... nie ma ronda

Co? Jak masz znak skrzyżowania o ruchu okrężnym to masz rondo. O co Ci chodzi? Może nie wyraziłem się precyzyjnie - jeżeli przed wjazdem na rondo nie ma znaków ustąp pierwszeństwa to wjeżdżający na rondo na pierwszeństwo.
  • Odpowiedz
@vertical: Myślałem, ze ten Frank to jakiś twój kumpel z fejsbuka.

Ale znak a7 nic nie odwraca. Informuje "ustąp pierwszeństwa będącym na skrzyżowaniu i tylko na tym jednym skrzyżowaniu, potem juz nie bede obowiazywał".

Zatem jakim cudem masz pierwszeństwo na serii skrzyżowań (czy tam do wyjazdu z miasta) skoro znak a7 nie daje pierwszeństwa i nie obowiazuje na następnych skrzyżowaniach???

Skąd wiesz, kiedy ta złota seria skrzyżowań, na których masz pierwszeństwo
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@vertical:

Nie bardzo rozumiem jak utrudnia ruch innym moja zgodna z prawem jazda prawym pasem jezdni ronda, w kółko, skoro nigdy nie robię nadmiarowych okrążeń bez potrzeby.


No właśnie o to chodzi, że według mnie trzeba by było się bardzo postarać żeby dostać mandat za jeżdżenie w kółko po rondzie.

To prawda, ale takie znaki zaprzeczają okrężnemu przebiegowi jezdni, jeżeli taka jezdnia istnieje. Są wadliwe.


Może i tak, ale mandaty są
  • Odpowiedz