Wpis z mikrobloga

Wczoraj jeden z wykopków #!$%@?ł się, że trąbią na niego, gdy jeździ zewnętrznym pasem ronda. Zasugerowałem, że w lewo trzeba skręcac z lewego pasa (wcale na niego nie najeżdżając, być może słusznie się oburzał, bo mógł jechac na wprost). Niestety potwierdził moje przypuszczenia - zaczął się pultać, że po rondzie to on se może 5 razy dookoła przejechać zewnętrznym i nikomu nic do tego. Napisałem, że za to może dostac mandat (tamowanie, utrudnianie i chyba jest przepis zobowiazujący do szybkiego opuszczenia skrzyżowania (ale tego pewien nie jestem) - merytoryczna odpowiedź jak od lewaka - czarna lista.
Niestety pojawiło się kilku innych kierofcuf,
@errorek95:
@meshack:
@vertical:
którzy:
Insynuują
- że na skrzyżowaniu może być wiele skrzyżowań (sic!) - tzn, że każdy wyasfaltowany kawałek jezdni należy uważać za osobną ulice/drogę, o ile jest jakakolwiek wysepka. A rondo można se wyprostować i tez będzie fajnie (nawet mi wysłał obrazek, że rondo może być proste). Miałby rację, gdyby nie pisał o rondzie (w powszechnym rozumieniu to skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

W obrazku przykłady "skrzyżowań wielokrotnych". Oczywiście gość nie słyszał o znaku C-12, który oznacza "skrzyżowaniE" (nie skrzyżowaniA). Definicja skrzyżowania też pewnie mu obca. Do głowy mu nie przyszło, że zgodnie z jego teorią musiałby ustępować tym wjeżdżającym na rondo, w końcu znaki obowiazują tylko do najbliżeszgo skrzyżówania (poza dwoma wyjątkami).

- że nie da się skręcić w lewo na Gdańsk, jadąc z Poznania do Białegostoku, jeżeli na tym skrzyżowaniu bedzie rondo, pewnie to jak dzielenie przez zero.
Na pytanie co zrobić jak egzaminator powie "na najbliższym skrzyżowaniu w lewo" a tu dojeżdżamy do ronda - odpowiedzi brak.

- że obrazek z fejsunia więcej znaczy, niż jakieś tam "przepisy"

Jako ciekawostkę chcę zapodac Plac Uniwersytecki w Białymstoku, gdzie przez długie lata (obecnie juz nie) powyżsi kierowcy czuliby się jak u siebie. Było to "nibyrondo" a tak naprawdę 5 skrzyżowań z nakazem skrętu w prawo. Wcześniej nawet nie było oznaczeniia, że to ulice jednokierunkowe, więc trzeba było jechac tak, jak powyżsi eksperci pisali - trzymając sie prawej i zostawiając lewy pas dla jadących z naprzeciwka. Potem postawili znak D-3, w końcu C-12.

A więc podsumujmy. Rondo (czyli skrzyżowanie o ruchu okrężnym) jest oznaczone znakiem. Znak oznacza jedno skrzyżowanie a nie wiele. Jeśli nie ma znaku wtedy tak, jest wiele skrzyżowań (nie ma znaczenia, czy wokół wyspy, czy nie).

Skręcając w lewo na skrzyżowaniu zajmujemy lewy pas ( a dokładniej zbliżamy się do osi jezdni - środka ronda). Pomijam kwestie oznakowania, bo wtedy wszystko jasne.

Skrzyżowanie to przecięcie dróg. A nie to co na obrazku.

#prawojazdy #ruchdrogowy #ignorancja #przepisydrogowe
Pobierz vincent38 - Wczoraj jeden z wykopków #!$%@?ł się, że trąbią na niego, gdy jeździ zewn...
źródło: comment_1602843108nmaH1rrBigOrmSiPgO5rq1.jpg
  • 105
Twoja zasada pierwszeństwa tak samo jak ta przestawiona przez @vertical jest w jakiś sposób dorozumiana i totalnie niepotrzebnie się o nią sprzeczacie bo w żaden sposób nie jest ona argumentem w pierwotnym temacie dyskusji, ani dla jednej ani dla drugiej strony.


@oslet O tak, pełna zgoda, to było niepotrzebne.

Ale możesz wziąć udział w konkursie!


Możesz przypomnieć o co chodzi? Bo postów jest tyle że się pogubiłem.
Nigdy nie włączaj awaryjnych jak będzie utrudnienie na drodze szybkiego ruchu - winny będzie ten, który ci w dupę wjedzie.


@vincent38 To akurat świetna zasada, którą stosowałem niezliczoną ilość razy.

Jak pieszy wskaczy ci przed maskę poza przejściem - nigdy nie hamuj - i tak on będzie winny, jeszcze se błotnik wyremontujesz na koszt rodziny pogrążonej w żałobie. Jak jesteś pieszym - wskakuj na przejście z nienacka, ność szare ubrania - #!$%@?,