Wpis z mikrobloga

Nagrody we Wrocławiu…Rozsiądźcie się wygodnie, bo to długa historia. Zaczęło się od petycji w 2018 roku, pod którą podpisało się 500 osób. Wnioskowaliśmy w niej o publikację w miejskim BIP-ie informacji o nagrodach przyznawanych pracownikom.
Urząd: Nie będziemy publikować.
My: To wnioskujemy o listę nagrodzonych w trybie dostępu do informacji publicznej.
Urząd: Nie udostępnimy, bo to nie jest informacja publiczna.
My: Idziemy do sądu.
Sąd: Należy rozpatrzyć wniosek Watchdoga.
Urząd: Ok, ale tylko w części dotyczącej osób pełniących funkcje publiczne.
My: Ok, ale prosiliśmy też o uzasadnienie nagród, a ich nie dostaliśmy, więc teraz zapytamy o skany wniosków o przyznanie nagród pracownikom, na nich muszą być uzasadnienia przyznania nagrody.
Urząd: Nie udostępnimy, bo to nie jest informacja publiczna.
My: Znowu idziemy do sądu administracyjnego.
Sąd: Uzasadnienia przyznania nagród są informacją publiczną.
I na tym na razie telenowela się kończy, czekamy na ruch urzędu, który może udostępnić żądane dane, albo złożyć skargę kasacyjną.
A tu szczegółowy opis sprawy: https://siecobywatelska.pl/nagrody-we-wroclawiu-jest-wyrok-sadu/
Pozdrawiamy Kotka Wrocka i @mroz3 który wrzucił to info na mirko przed nami. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
___
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #wroclaw
  • 141
  • Odpowiedz
@Watchdog_Polska: Jeśli urzędnik twierdzi że coś nie jest informacją publiczną a sąd orzeka że jest to czy nie świadczy to o niekompetencji urzędnika i czy jego przełożony nie powinien wyciągnąć w stosunku niego jakichś konsekwencji?
Kto najczęściej podpisuje się pod takimi odmowami? Jakiś prawnik? "Szeregowy" urzędnik? Burmistrz, prezydent miasta?
  • Odpowiedz
@Gieekaa: Podpisuje najczęściej burmistrz/prezydent, ale po sprawdzeniu pisma przez prawników. Więc tak jak napisałem wcześniej to prawnicy powinni być ciągani za takie głupie odpowiedzi.
Burmistrz/prezydent najczęściej nie zna połowy przepisów dotyczących gminy i od znania się ma ludzi.
  • Odpowiedz
@Watchdog_Polska: Wiem ze źródeł wewnętrznych, że za wdrożenie nowego systemu biletowego w MPK, kadra dyrektorska dostała solidne premie (za tak naprawdę nic nie robienie), oczywiście ludzie którzy to wdrażali nie.
Walczcie z nimi, kibicują wam nawet pracownicy UM.
  • Odpowiedz
Urząd: Nie udostępnimy, bo to nie jest informacja publiczna.

...

Sąd: Należy rozpatrzyć wniosek Watchdoga.


Urząd: Nie udostępnimy, bo to nie jest informacja publiczna.

...
  • Odpowiedz
Yyyy. Czy ja dobrze rozumiem że sprawdzacie nagrody w urzędach miasta? Mając zerowe pojęcie o nagrodach i ich wysokościach? Bo do końca nie rozumiem tej akcji.
  • Odpowiedz
@Watchdog_Polska: widze ze moj 1% podatku z pracy oraz gieldy od dwoch lat trafia w dobre ręce, macie mnie na kolejny rok. Moje jedyne zmartwienie to to, mimo Waszych wysilków i w koncu upublicznienia takich informacji, czy tak naprawde w konsekwencji tego coś za tym idzie, zmienia na lepsze? Czy jest jakis limit kwotowy co do przyznawania takich nagród? bo odpowiedz urzednikow ostatecznie bedzie "mielismy do tego prawo, wszystko zgodnie
  • Odpowiedz
@Watchdog_Polska: dobra wygraliście sprawę dostaliście listy nagród i co dalej? czy ktoś poniesie konsekwencje w celowym zatajaniu tych informacji? Bo mam obawy że to kompletnie niczego nie zmieni, co oczywiście nie umniejsza waszej robocie - u mnie macie dozgonny szacunek za kruszenie tego betonu.
  • Odpowiedz