Wpis z mikrobloga

#wesolezyciewsekcie #swiadkowiejehowy
Świadkowie Jehowy vs transfuzja krwi

W piątkowym wpisie polecałam Wam film, w którym jedna z bohaterek, będąca Świadkiem Jehowy, zmagała się z decyzją dotyczącą transfuzji krwi. Film świetnie obrazuje tą kwestię zwłaszcza od strony emocji towarzyszących takiej decyzji, ale dzisiaj chcę ten wątek rozwinąć. Dlaczego właściwie ŚJ nie przyjmują transfuzji?

1) Uważają, że krew jest według Biblii święta i oznacza dar życia, a transfuzja tą świętość pogwałca ¯\_(ツ)_/¯

2) Opierają się fragmentach Biblii zabraniających spożywania krwi (tak, kaszanki też nie jedzą). Zakazy te niby dotyczą jedzenia, a nie konkretnie transfuzji, ale ŚJ tłumaczą tą zawiłość przykładem, że jak lekarz nie pozwala spożywać alkoholu to nie znaczy, że można go brać dożylnie xDD

3) Demonizują transfuzję krwi również z medycznego punktu widzenia. Według nich ludzie szybciej zdrowieją bez krwi, a podczas transfuzji można się nabawić chorób i umrzeć. W zamian podają alternatywy, o których nagrali cały film :D Jeszcze jakby pomagali te alternatywy wdrożyć, finansowali je, czy coś, ale nie, oni tylko informują o tym, że takie istnieją xD

4) Powołują specjalny Komitet Łączności ze Szpitalami - osoby takie w razie potrzeby jadą do szpitala pouczać lekarzy co mogą, a czego nie. Czasem kierują chorego ŚJ do lekarza, który już ma doświadczenie w leczeniu bez krwi.

5) Gloryfikują ŚJ, którzy nie przyjęli krwi, a nawet przez to umarli. W 1994 roku wydali dosyć kontrowersyjne czasopismo “Młodzi dający pierwszeństwo Bogu” - na okładce przedstawili zdjęcia trójki dzieci, które umarły z powodu braku krwi, a wewnątrz opisali ich historie () (historie można przeczytać w ich bibliotece: artykuł-1, artykuł-2)

6) Świadome przyjęcie transfuzji krwi i brak skruchy oznacza, że dana osoba nie chce być już Świadkiem Jehowy. Taką osobę poddaje się ostracyzmowi.

Świadkowie Jehowy podchodzą bardzo poważnie do zakazu krwi. Każdy pełnoletni ŚJ dostaje “Oświadczenie dla służby zdrowia” (strona-1, strona-2), które podpisuje i dodatkowo daje do podpisania dwóm świadkom (osobom ze zboru oczywiście). Takie oświadczenie noszą przy sobie (ja nosiłam w portfelu, pewnie jak wielu ŚJ), by w razie potrzeby przekazać lekarzom. Lekarz po otrzymaniu takiego oświadczenia ma praktycznie związane ręce ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Pamiętam sytuację, kiedy znajomy Świadek Jehowy zadecydował o braku transfuzji za swoją nieprzytomną matkę, która ŚJ nie była i przy pierwszej operacji na transfuzję się zgodziła. Był po prostu kolejną decyzyjną osobą po matce w sprawie jej zdrowia. Jego matka umarła. Moi rodzice uznali, że jakby za pierwszym razem nie zgodziła się na przetoczenie krwi, to może by przeżyła ()

---

Na tagu #wesolezyciewsekcie piszę wspomnienia z czasów, kiedy byłam wierzącym Świadkiem Jehowy. Prócz samego tagu możecie mnie też obserwować na FB.
#religia #biblia #sekta #humorobrazkowy #medycyna #zdrowie #memy
13czarnychkotow - #wesolezyciewsekcie #swiadkowiejehowy
Świadkowie Jehowy vs transfu...

źródło: comment_1602072741MpfxUcQnxGeDWPKvBlWaY0.jpg

Pobierz
  • 58
@Azai: chyba chciałaś do mnie zaadresować :D

o jej :P. Czyli to nie jest tak, że w sprawie tej krwi też nigdy nie zmienią zdania. Ciekawe czym jest to nowe światło, bo podejrzewam, że to raczej nie są badania naukowe :D.


i masz rację :P 8 panów w USA, którzy zarządzają tą organizacją, siedzą i decydują o losach innych ludzi na podstawie własnych interpretacji Biblii ¯\_(ツ)_/¯
@13czarnychkotow: Ten temat kiedyś poruszaliśmy na studiach, w jaki sposób odnosić się do takiego zjawiska, jak dla mnie głupota, ale podobno dzięki temu podejściu opracowywano metody, które pozwalały na tracenie mniejszej ilości krwi podczas zabiegów lub wspierały wynalezienie zamienników. Nie wiem ile w tym prawdy bo się nigdy nie chciało mi prześledzić co tam dostępnego mamy i jak procentowo wygląda użycie, w stosunku do krwi i prep. krwiopochodnych.

Swoją drogą, na
@13czarnychkotow: do Ciebie :D.

8 panów w USA, którzy zarządzają tą organizacją, siedzą i decydują o losach innych ludzi na podstawie własnych interpretacji Biblii ¯_(ツ)_/¯


( ͡° ʖ̯ ͡°)

A żeby się dostać do tej szczęśliwej ósemki są jakieś wybory? Czy sukcesja ;D? Jeśli już o tym pisałaś to daj proszę linka, mogę nie kojarzyć wszystkich postów.
@Sanus7: ŚJ pewnie przyczynili się do tego, że zaczęto myśleć o alternatywach i o tym, żeby krwi zużywać mniej, ale też szczegółów nie znam.

@Azai: Z tego co słyszałam, obecni członkowie Ciała Kierowniczego mogą po prostu zaprosić kogoś, żeby też został członkiem Ciała Kierowniczego. Ale będę jeszcze szukać info na ten temat, bo temat Ciała Kierowniczego czeka na mojej liście tematów do poruszenia w ramach tagu ( ͡° ͜
@13czarnychkotow Znałem jednego zagorzalego "jehowca" czy "kocioka" jak to się u nas mawia, wódę na szklanki tankował, kaszanke z grilla to wcinał aż mu się uszy trzesly, a jak się go ktoś spytał czemu nie odejdzie z jehowych, to odpowiadał że nie bo boi się że mu cos zrobią
@13czarnychkotow Mogę się wypowiedzieć dość na świeżo. xD Nigdy nie byłam ochrzczona ale praktycznie wychowałam się w wierze ŚJ. W wieku nastoletnim przestałam chodzic na zebrania. Dwa tygodnie temu musialam podpisać zgode na transfuzje, bardzo trudno opisać to uczucie, gdy wiesz racjonalnie że nie robisz nic zlego, ale jednocześnie czujesz, że robisz cos nieodwracalnie złego. Ze jak się to stanie będę "splamiona" największym grzechem.
Ostatecznie potrzebowałam ok trzech transfuzji, nie byłam w