Wpis z mikrobloga

Obczajcie jaki nowy sposób na wyłudzanie danych.

1. Robisz sobie przelew w bankowości elektronicznej na wyższą kwotę.
2. Dzwoni do Ciebie o godzinie 20 jakiś losowy numer komórkowy.
3. Osoba przedstawia się jako pracownik banku.
4. Pyta o imię, nazwisko, nazwisko panieńskie matki itd.
5. Rozłączasz się, bo coś Ci tu śmierdzi.
6. Idziesz do banku zapytać WTF.
7. No i to nie scam, tylko standardowa procedura w PKO BP.

Okazuje się, że jak robisz przelew wyższej kwoty, to mimo, że w systemie elektronicznym na to początkowo nic nie wskazuje, bank może sobie wymyślić dodatkową weryfikację. I co robi?
Pracownik banku dzwoni z losowego numeru telefonu o godzinie 20 i zaczyna wypytywać o różne dane.



#pkobp #banki
  • 80
@scavenger: Przypomniałeś mi autentyka z przelewem

Zawsze z rodzeństwem mamy głupią tradycję nazywania głupich przelewów. Wiecie, "opłata za wibrator" i inne takie dziecinne. Na koncie naszej mamy, brat ustawił domyślny tytuł przelewu do mnie "Na operację plastyczną.". Nic szkodliwego, ot tak takie śmieszki które już dawno przestawły kogokolwiek bawić.

Trafił mi się niedawno duży zakup - kupno domu. Potrzebowałem kasy na wkład własny. Kredyt nie wchodził w grę, pożyczyłem więc od
b.....n - @scavenger: Przypomniałeś mi autentyka z przelewem

Zawsze z rodzeństwem ...

źródło: comment_1601459859UjMUSEbxrvhGL2LmDD21Mp.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@scavenger:
- Dzień dobry, dzwonię z banku xxx i mam dla pana wspaniałą ofertę. W celu weryfikacji poproszę od pana wrażliwe dane
- proszę o ofertę na maila
- niestety nie możemy
- to po kiego grzyba potrzebowaliście mojego maila?
- taka procedura, że tylko telefonicznie
- ale każdy może do mnie zadzwonić i powiedzieć, że jest z banku xxx
- ale ja naprawdę dzwonię z banku, może pan sprawdzić w
Nigdy nie podaje się żadnych danych, gdy ktoś do ciebie dzwoni, nigdy.


@jalop: Czemu nie? W Aliorze mam hasło weryfikacji zwrotnej. Pracownik banku musi mi je podać, aby potwierdzić, że faktycznie dzwoni z banku.
@ms93: ale dokładnie o takie wyrywkowe dane pytają i nic więcej ;)

Bardziej potwierdzają czy Ty to Ty i czy faktycznie chciałeś taki przelew zrobić. Nie ma szans, żeby ktoś z zewnątrz miał dostęp do informacji jaki tytuł przelewu zrobiłeś i na jaki numer konta CHYBA, że ma dostęp do bankowości elektronicznej. Ale wtedy pewnie będzie chciał wyłudzić kompletne dane, a nie szczątkowe. Potwierdzasz, że przelew ma iść na ten konkretny
@scavenger PKO mnie weryfikuje przy przelewach od 20000. Łatwo to ominąć jak chce przelać większą kwotę, robię np 3 przelewy po 19999 i wtedy nie ma weryfikacji ¯_(ツ)_/¯

To nie żart, zabezpieczenia wspaniałe jak 3d secure na kartach - niczego nie zabezpiecza, ale upierdliwe w #!$%@? ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@scavenger: To jeszcze nic, zablokowałem ipko bo trzy razy błędnie wpisałem hasło, dzwonię do banku, oczywiście nie ma problemu już zaraz odblokujemy, proszę podać kod X z karty kodów jednorazowych. WTF? przecież na głównej banku jest napisane: bank nigdy nie poprosi Cię o podanie kodu z karty kodów. Nie podajesz kodu, bujasz się osobiście do banku bo innej możliwości nie ma.

@S_____:

W Pekao SA to samo. Zablokowałem konto, dzwonię
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kuta_senator: No właśnie nie, często chcą kilka pełnych danych naraz np. adres, pełną datę urodzenia i nazwisko panieńskie matki. Do tego często dzwonią z pierdołami typu pytania jak mi się korzysta z konta, ale weryfikację i tak robią, żeby nie zdradzić tajemnicy bankowej, że mam u nich konto.