Wpis z mikrobloga

Drodzy Mirkowie, nurtuje mnie jedna sprawa.
Jest chodnik, idę z dzieckiem w wózku po chodniku. Nagle na chodniku napotykam samochód zaparkowany w sposób utrudniający przejście, załóżmy że nie wyrobilem się wózkiem między siatka ogrodzenia a zaparkowanym samochodem na chodniku, i wózkiem dziecięcym uszkodziłem karoserie samochodu, czy biorę odpowiedzialność za uszkodzenie auta, czy policja uzna, że samochód nie powinien być w taki sposób zaparkowany. Nadmienię iż auto nie zachowało 1.5m dla pieszych i pozostawiło może 40cm wolnego chodnika na przejście.

#prawo #policja #ruchdrogowy #radcaprawny
  • 24
@DunningKruger proszę nie odpowiadaj mi anegdotami ani pytaniem na pytanie, chciałbym znaleźć jakąś podstawę prawną bądź zapis. Czy ja napisałem o demolowaniu samochodu? Po prostu nie oszacowałem czy wózek mi się zmieści czy nie. A jeżeli chcesz przykład za przykładem to mogę dodać inny. Jeżeli na ścieżce roweowej będzie też stał samochód i rowerzysta zaczępi i się mówiąc kolokwialnie i brzydko #!$%@? uszkadzając lusterko auta to też będzie mowa o wandalizmie? Dodając
ścieżce roweowej będzie też stał samochód i rowerzysta zaczępi i się mówiąc kolokwialnie i brzydko #!$%@? uszkadzając lusterko auta to też bedzue mowa o wandalizmie?


@SoNuS: Tak, to że ktoś nieprawidłowo stanął to nie znaczy że ty możesz się na nim #!$%@?ć xd Ktoś stoi nieprawidłowo? Dzwoń po straż niech wlepią mandat ¯\_(ツ)_/¯
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@SoNuS: obczaj słynną akcje tvn Turbo gdzie autobus zahaczył o otwarte drzwi Maserati które stało w niedozwolonym miejscu (zatoczka autobusowa i akurat się przesiadali stąd otwarte drzwi). Zgadnij kto był winny? Tłumaczy Ci kolega wyżej że nieruchomy pojazd nie bardzo może być sprawcą.
@KrolOkon w sumie racja. Rozważam za i przeciw z żoną. Bo miała sytuację gdzie kierowca zablokował jej centralnie pod nosem chodnik gdy szła z dzieckiem i samochód uniemożliwil jej przejście, upomniała kierowcę zaś została zlana ciepłym moczem. Ja uważam że poniesie odpowiedzialność za uszkodzenie auta, ale chciałem uoewnic się z żoną bo twierdzi że nie powinno skoro mogła nie oszacować czy się zmieści czy nie ponieważ zakładając że powinna mieć 1.5m chodnika
@DunningKruger co z tego że mi tłumaczy jak raz zaparkowałem samochód na 10min pod latarnia ktira się spaliła i mi koleś w dupe #!$%@? i moja była wina bo samochód zaparkowany był na jezdni w miejscu nie oświetlonym i bez włączonych postojowych.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@SoNuS: chociaż można by się powołać na art.46 PoRD pkt 5

Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.


Z tym że tu żaden wyrok w Polsce mnie nie zdziwi ¯\_(ツ)_/¯

Pamiętam typa ktory na czerwonym wybiegl pijany na pasy i kierowca go potrącił. Podobno kierowca dostał winę bo "przekroczył dopuszczalną prędkość". To je
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SoNuS: Mandat w mojej ocenie wbrew logice. Ale z drugiej strony ten sam artykuł pkt 1 mowi:

Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.


I tu jest ogromne pole do interpretacji.

Tak jak mówię, w Niemczech takie parkowanie to norma. Na chodniku wyłącznie w wyznaczonych
@DunningKruger być może, akurat w radiowozie policjant mi kazał dmuchać w alkomat (jakieś 14 lat temu) i mu powiedziałem że nie siedziałem w samochodzie w momencie kolizji i uderzenie przez 2 samochód, a ten mi kazał dmuchać to mu powiedziałem czy go nie #!$%@? i żeby sobie sam dmuchał bo ja nie muszę i żeby kolega Panu wytłumaczył że nie muszę dmuchać skoro siedziałem w domu u kumpla i mogę być #!$%@?
@DunningKruger
@prezes_internetu
@Adams_GA
@KrolOkon

No a co w sytuacji gdy stoi auto na ścieżce rowerowej, rowerzysta jadąc zachacza o wystające dosyć znacznie lusterko. #!$%@? się, uszkadza swój rower za 10 tysięcy, łamie rękę w sposob taki, że urazy w wyniku upadku muszą być zaopatrzone ortopedycznie operacja, i czas hospitalizacji powyżej 7 dni, a sam proces rehabilitacji do pół roku.

Czy sąd by mógł orzecł ze rowerzysta jest winny wypłacić odszkodowanie za uszkodzone
Czy sąd by mógł orzecł ze rowerzysta jest winny wypłacić odszkodowanie za uszkodzone lusterko?

@SoNuS: Ciężko powiedzieć, bo to nie działa w sposób 0-1
Bo z początku powiedziałbym że winny, ale dołóżmy teraz że auto stało tuż za zakrętem i rowerzysta nie widział jak jechał i na zakręcie wjechał. Co wtedy? Albo środek nocy,ciemno i rowerzysta miał minimalny czas reakcji i zdążył odbić ale i tak zahaczył, co w takiej sytuacji?