Wpis z mikrobloga

  • 0
Drodzy Mirkowie, nurtuje mnie jedna sprawa.
Jest chodnik, idę z dzieckiem w wózku po chodniku. Nagle na chodniku napotykam samochód zaparkowany w sposób utrudniający przejście, załóżmy że nie wyrobilem się wózkiem między siatka ogrodzenia a zaparkowanym samochodem na chodniku, i wózkiem dziecięcym uszkodziłem karoserie samochodu, czy biorę odpowiedzialność za uszkodzenie auta, czy policja uzna, że samochód nie powinien być w taki sposób zaparkowany. Nadmienię iż auto nie zachowało 1.5m dla pieszych i pozostawiło może 40cm wolnego chodnika na przejście.

#prawo #policja #ruchdrogowy #radcaprawny
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 0
@DunningKruger proszę nie odpowiadaj mi anegdotami ani pytaniem na pytanie, chciałbym znaleźć jakąś podstawę prawną bądź zapis. Czy ja napisałem o demolowaniu samochodu? Po prostu nie oszacowałem czy wózek mi się zmieści czy nie. A jeżeli chcesz przykład za przykładem to mogę dodać inny. Jeżeli na ścieżce roweowej będzie też stał samochód i rowerzysta zaczępi i się mówiąc kolokwialnie i brzydko w--------i uszkadzając lusterko auta to też będzie mowa o wandalizmie?
  • Odpowiedz
@SoNuS: Jest prosta zasada - nieruchomy samochód nie może być sprawcą. Ty jesteś sprawcą i ty jesteś za to odpowiedzialny. To że tamten dostanie mandat za stanie w niewłaściwym miejscu to jest osobna sprawa.
  • Odpowiedz
ścieżce roweowej będzie też stał samochód i rowerzysta zaczępi i się mówiąc kolokwialnie i brzydko w--------i uszkadzając lusterko auta to też bedzue mowa o wandalizmie?


@SoNuS: Tak, to że ktoś nieprawidłowo stanął to nie znaczy że ty możesz się na nim w---------ć xd Ktoś stoi nieprawidłowo? Dzwoń po straż niech wlepią mandat ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@KrolOkon nie zgodzę się że nie może być sprawca bo samochód stający w miejscu nieoświetlonym na jezdni bez włączonych reflektorów bądź postojowych będzie sprawca kolizji.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@SoNuS: obczaj słynną akcje tvn Turbo gdzie autobus zahaczył o otwarte drzwi Maserati które stało w niedozwolonym miejscu (zatoczka autobusowa i akurat się przesiadali stąd otwarte drzwi). Zgadnij kto był winny? Tłumaczy Ci kolega wyżej że nieruchomy pojazd nie bardzo może być sprawcą.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@KrolOkon w sumie racja. Rozważam za i przeciw z żoną. Bo miała sytuację gdzie kierowca zablokował jej centralnie pod nosem chodnik gdy szła z dzieckiem i samochód uniemożliwil jej przejście, upomniała kierowcę zaś została zlana ciepłym moczem. Ja uważam że poniesie odpowiedzialność za uszkodzenie auta, ale chciałem uoewnic się z żoną bo twierdzi że nie powinno skoro mogła nie oszacować czy się zmieści czy nie ponieważ zakładając że powinna mieć 1.5m
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@DunningKruger co z tego że mi tłumaczy jak raz zaparkowałem samochód na 10min pod latarnia ktira się spaliła i mi koleś w dupe p-------l i moja była wina bo samochód zaparkowany był na jezdni w miejscu nie oświetlonym i bez włączonych postojowych.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@SoNuS: chociaż można by się powołać na art.46 PoRD pkt 5

Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.


Z tym że tu żaden wyrok w Polsce mnie nie zdziwi ¯\_(ツ)_/¯

Pamiętam typa ktory na czerwonym wybiegl pijany na pasy i kierowca go potrącił. Podobno kierowca dostał winę bo "przekroczył dopuszczalną prędkość". To
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SoNuS: Mandat w mojej ocenie wbrew logice. Ale z drugiej strony ten sam artykuł pkt 1 mowi:

Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.


I tu jest ogromne pole do interpretacji.

Tak jak mówię, w Niemczech takie parkowanie to norma. Na chodniku wyłącznie w
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@DunningKruger być może, akurat w radiowozie policjant mi kazał dmuchać w alkomat (jakieś 14 lat temu) i mu powiedziałem że nie siedziałem w samochodzie w momencie kolizji i uderzenie przez 2 samochód, a ten mi kazał dmuchać to mu powiedziałem czy go nie p----------o i żeby sobie sam dmuchał bo ja nie muszę i żeby kolega Panu wytłumaczył że nie muszę dmuchać skoro siedziałem w domu u kumpla i mogę być
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@DunningKruger
@prezes_internetu
@Adams_GA
@KrolOkon

No a co w sytuacji gdy stoi auto na ścieżce rowerowej, rowerzysta jadąc zachacza o wystające dosyć znacznie lusterko. W--------a się, uszkadza swój rower za 10 tysięcy, łamie rękę w sposob taki, że urazy w wyniku upadku muszą być zaopatrzone ortopedycznie operacja, i czas hospitalizacji powyżej 7 dni, a sam proces
  • Odpowiedz
Czy sąd by mógł orzecł ze rowerzysta jest winny wypłacić odszkodowanie za uszkodzone lusterko?

@SoNuS: Ciężko powiedzieć, bo to nie działa w sposób 0-1
Bo z początku powiedziałbym że winny, ale dołóżmy teraz że auto stało tuż za zakrętem i rowerzysta nie widział jak jechał i na zakręcie wjechał. Co wtedy? Albo środek nocy,ciemno i rowerzysta miał minimalny czas reakcji i zdążył odbić ale i tak zahaczył, co w takiej
  • Odpowiedz